Fiberi ADSL modem ile kullanmak

Berkay 26

Decapat
Daha fazla  
Dediğim gibi evime fiber altyapi geldi 50 megabit hızında. Ben de şu an kullandigim telefon kutusundan gelme 16 megabit hızında internet kullanıyorum. Evime hazır altyapı gelmişken bağlatmak istedim. Ardından ekip geldi, bana fiber modem verip arkasına CAT 5 kablosu bağlayıp artık bu modemi kullanmamı ve diğer modemim olan ADSL olanı kulanmamamı söyledi. Giderken de bu fiber modemin kiralık olduğunu, 90 TL'lik internetime her ay ekstradan 25 TL ücret ekleneceğini soyledi. Altyapı fiber olsa da benim kullandığım internet hala 16 megabit hızında. Yani fiber bile sayılmayan hızda. Ben bu fiber modemi iade edebilir miyim? Çünkü zaten modemim var ve düşük internet hızında kullanıyorum. Ben sadece evime internet bağlayıp kolay bir şekilde kullanmak istedim. Ekstradan modem için değil. Yardımcı olabilirseniz çok iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi evime fiber altyapi geldi 50 megabit hızında. Ben de şu an kullandigim telefon kutusundan gelme 16 megabit hızında internet kullanıyorum. Evime hazır altyapı gelmişken bağlatmak istedim. Ardından ekip geldi, bana fiber modem verip arkasına CAT 5 kablosu bağlayıp artık bu modemi kullanmamı ve diğer modemim olan ADSL olanı kulanmamamı söyledi. Giderken de bu fiber modemin kiralık olduğunu, 90 TL'lik internetime her ay ekstradan 25 TL ücret ekleneceğini soyledi. Altyapı fiber olsa da benim kullandığım internet hala 16 megabit hızında. Yani fiber bile sayılmayan hızda. Ben bu fiber modemi iade edebilir miyim? Çünkü zaten modemim var ve düşük internet hızında kullanıyorum. Ben sadece evime internet bağlayıp kolay bir şekilde kullanmak istedim. Ekstradan modem için değil. Yardımcı olabilirseniz çok iyi olur.
Hocam anlattıklarınızda birtakım çelişkiler mevcut. "Fiber geldi 50 megabit hızında" demişsiniz ama 50 megabit hızında fiber diye bir şey yok. Fiber altyapının teknik olarak çok yüksek hız potansiyeli olsa da günümüzde TT en fazla 100 Mbps veriyor. Fiber dediğiniz muhtemelen VDSL'dir. Ama VDSL'de de tıpkı ADSL'deki gibi modemin DSL girişi kullanılır ve bu giriş RJ-11 standardındadır. Oysa siz "... bana fiber modem verip arkasına CAT 5 kablosu bağlayıp ..." diyorsunuz. E bu durumda da CAT kablo kullanılacağı için RJ-45 standardında bir girişe sahip (yani WAN girişine sahip) bir modem kullanmanız lazım. TT, fiber altyapısında kendisi bir modem veriyor ve kira bedeli talep ediyor. Yani gelen ekibin anlattıkları doğru.
Hadi diyelim fiber altyapı geldi ve siz 16 Mbps'lik paket kullanmaya devam ediyorsunuz. E o zaman neden "50 megabit fiber geldi" dediğinizi anlayamadım. Çünkü dediğim gibi fiberin 50 megabitle falan alakası yok.

Asıl sorunuza cevap verebilmek için daha detaylı bilgilere ihtiyacım var. Gelen ekip modemin yanında ufak bir cihaz daha getirdi mi? Bu bahsettiğim cihaza ince bir kablo giriyor olması lazım. Bu cihazdan çıkan CAT kablonun modeme giriyor olması lazım. Tıpkı şu fotoğraftaki gibi:
20220104_000731.jpg

Bakın kırmızı ile işaretlediğim konnektör vasıtasıyla ince sarı kablo küçük cihaza giriyor. Diğer kalın sarı kablo da (CAT kablo) küçük cihazdan çıkıp soldaki büyük cihaza giriyor. Eğer sizde de durum böyleyse fiber altyapıdan hizmet alıyorsunuz demektir ve o kira bedelini ödemek zorundasınız. Ayrıca eski ADSL modeminizi de kullanamazsınız çünkü o modem bu altyapıya uygun değildir.

Ayrıca durumu iyice netleştirmek için sizden birkaç ricam olacak: öncelikle şu adreslerden altyapı sorgulaması yapıp ekran görüntüsü atabilir misiniz? Teknobil Telekom
Buralar altyapı durumunu ayrıntılı bir biçimde gösteriyor.
Öte yandan modemin arkalı önlü detaylı fotoğraflarını atabilir misiniz?
Bu bilgiler ışığında daha net cevaplar verebilirim.

Hocam anlattıklarınızda birtakım çelişkiler mevcut. "fiber geldi 50 megabit hızında" demişsiniz ama 50 megabit hızında fiber diye bir şey yok. Fiber altyapının teknik olarak çok yüksek hız potansiyeli olsa da günümüzde TT en fazla 100 Mbps veriyor. Fiber dediğiniz muhtemelen VDSL'dir. Ama VDSL'de de tıpkı ADSL'deki gibi modemin DSL girişi kullanılır ve bu giriş RJ-11 standardındadır. Oysa siz "... Bana fiber modem verip arkasına CAT 5 kablosu bağlayıp..." diyorsunuz. E bu durumda da CAT kablo kullanılacağı için RJ-45 standardında bir girişe sahip (yani WAN girişine sahip) bir modem kullanmanız lazım. TT, fiber altyapısında kendisi bir modem veriyor ve kira bedeli talep ediyor. Yani gelen ekibin anlattıkları doğru.
Hadi diyelim fiber altyapı geldi ve siz 16 Mbps'lik paket kullanmaya devam ediyorsunuz. E o zaman neden "50 megabit fiber geldi" dediğinizi anlayamadım. Çünkü dediğim gibi fiberin 50 megabitle falan alakası yok.

Asıl sorunuza cevap verebilmek için daha detaylı bilgilere ihtiyacım var. Gelen ekip modemin yanında ufak bir cihaz daha getirdi mi? Bu bahsettiğim cihaza ince bir kablo giriyor olması lazım. Bu cihazdan çıkan CAT kablonun modeme giriyor olması lazım. Tıpkı şu fotoğraftaki gibi:
Eki Görüntüle 1274046
Bakın kırmızı ile işaretlediğim konnektör vasıtasıyla ince sarı kablo küçük cihaza giriyor. Diğer kalın sarı kablo da (CAT kablo) küçük cihazdan çıkıp soldaki büyük cihaza giriyor. Eğer sizde de durum böyleyse fiber altyapıdan hizmet alıyorsunuz demektir ve o kira bedelini ödemek zorundasınız. Ayrıca eski ADSL modeminizi de kullanamazsınız çünkü o modem bu altyapıya uygun değildir.

Ayrıca durumu iyice netleştirmek için sizden birkaç ricam olacak: Öncelikle şu adreslerden altyapı sorgulaması yapıp ekran görüntüsü atabilir misiniz? Teknobil Telekom
Buralar altyapı durumunu ayrıntılı bir biçimde gösteriyor.
Öte yandan modemin arkalı önlü detaylı fotoğraflarını atabilir misiniz?
Bu bilgiler ışığında daha net cevaplar verebilirim.

Öncelikle 50 megabit olayını söylemişsiniz hocam ben tam olarak açık konuşamamisim kusuruma bakmayın internet hız testinde ki sonucu yazdım.Ben ayrıca sizin dediğiniz küçük kutu tip olarak aynısı odamın duvarında var ancak gelen ekip bana aynen bunları söyledi (bu kutuda sıkıntı var siz bu kutunun numarasını arayarak gelen ekiple
IMG_20220118_194132.jpg
duzeltebilirsiniz.) O yüzden bu fotoğrafta atmış olduğum yerelden takılı. Modem hat değerlerinde istemişsiniz hepsini attim. Beni aydinlatabilirseniz çok müteşekkir kalacağim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220118_200409.jpg
    IMG_20220118_200409.jpg
    260,7 KB · Görüntüleme: 213
  • IMG_20220118_200304.jpg
    IMG_20220118_200304.jpg
    143,3 KB · Görüntüleme: 110
  • IMG_20220118_200350.jpg
    IMG_20220118_200350.jpg
    241,2 KB · Görüntüleme: 75
Öncelikle 50 megabit olayını söylemişsiniz hocam ben tam olarak açık konuşamamisim kusuruma bakmayın internet hız testinde ki sonucu yazdım.Ben ayrıca sizin dediğiniz küçük kutu tip olarak aynısı odamın duvarında var ancak gelen ekip bana aynen bunları söyledi (bu kutuda sıkıntı var siz bu kutunun numarasını arayarak gelen ekiple Eki Görüntüle 1274179duzeltebilirsiniz.) O yüzden bu fotoğrafta atmış olduğum yerelden takılı. Modem hat değerlerinde istemişsiniz hepsini attim. Beni aydinlatabilirseniz çok müteşekkir kalacağim.
Hocam sorgulama sonucunda da görüldüğü üzere FTTH dediğimiz türden fiber altyapıya sahipsiniz. Türkçesi "eve kadar fiber" olarak geçiyor. Bu altyapıda fiber kablo eve kadar gelir, benim attığım fotoğraftaki küçük cihazda sonlandırılır. Sonra da o küçük cihazdan çıkan CAT kablo modeme bağlanır.

Benim attığım fotoğraftaki küçük cihaza ONT cihazı denir. Mesajımı teknik detaylara boğarak daha da uzatmak istemem.
Duvarınızda ONT varsa fiber kablonun o ONT'ye girmesi lazım. Sonra da dediğim gibi modeme CAT kablo girecek. Ama ONT arızalı olduğundan olsa gerek modemi direkt olarak prize bağlamışlar. Fiber hattı nerede sonlandırdıklarını anlayamadım ama neyse.

Asıl meseleye gelecek olursak: maalesef bu modemi kullanmak zorundasınız. Bazı arkadaşlar MAC adresini kopyalayıp başka fiber modemler kullanabiliyor ama o eski ADSL modeminizi bu altyapıda kullanamazsınız. Dediğim gibi ADSL modem fiber altyapıya uygun değildir. O modemin girişi DSL'dir. Fiber altyapıda ise WAN girişli modemler kullanılır.
WAN girişe sahip başka bir fiber modem kullanmak isterseniz MAC adresiyle falan uğraşıp kullanabilirsiniz ama ekibin getirdiği bu modemi kullansanız da kullanmasanız da kira bedelini ödemek zorundasınız. TT'nin saçmalıklarından sadece biri işte.
Bu arada aboneliğinizi sonlandırdığınızda da modemi iade etmek zorundasınız. Zaten sizden istenen 25 liralık tutarın adı üstünde: "kira bedeli"
Yani cihaz sizin olmuyor. Aboneliğiniz süresince kiralamış oluyorsunuz. Abonelikten ayrılınca da iade etmek zorundasınız zira cihazların sahibi TT. Aha bu da TT'nin saçmalıklarından bir diğeri.

Geri
Yukarı