Fidye virüsü bulaşan dosyalar yedeklenmeli mi?

MrSicariuss

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Ben dün itibariyle .agho uzantısı kullanan bir ransomware virüse maruz kaldım. Araştırdığım kadarıyla henüz bu uzantı için bir kod çözücü araç yok. PC'ye format atmadan önce uzantısı değişen dosyalarımı bir harici sürücüye yedeklesem, uzantı için bir çözüm aracı çıktığında bu yedekleri çözebilir miyim?
Not: İnternet bağlantısını kesip Kaspersky ile temizleme yaptım. Dosyaları kurulu Linux üzerinden yedekleyecegim.

Rehberi iyice okuyun. 2-3 gündür tespit edilmiş bir zararlı. En fazla 1 haftadır. Nasıl bu kadar çabuk etkilendiniz ki?

Rehberi iyice okuyun. 2-3 gündür tespit edilmiş bir zararlı. En fazla 1 haftadır. Nasıl bu kadar çabuk etkilendiniz ki?

Hiçbir fikrim yok, normalde tıkladığım linklere dikkat ederim, bu gün dikkatsiz bir anıma denk geldi ve düşündüğüm dosya dışında bir şey indirmişim, o sırada bir görüşme yapıyordum, açtığım anı bile hatırlamıyorum, zaten etkisini birkaç saat sonra hissettirdi. Bu güne kadar hep çevremdekileri uyarırdım, demek ki insanın başına geleceği varsa geliyor maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Ben dün itibarıyla. Agho uzantısı kullanan bir Ransomware virüse maruz kaldım. Araştırdığım kadarıyla henüz bu uzantı için bir kod çözücü araç yok. PC'ye format atmadan önce uzantısı değişen dosyalarımı bir harici sürücüye yedeklesem, uzantı için bir çözüm aracı çıktığında bu yedekleri çözebilir miyim?
Not: İnternet bağlantısını kesip Kaspersky ile temizleme yaptım. Dosyaları kurulu Linux üzerinden yedekleyecegim.

Benim başıma farklı bir virüsten zarar gelmişti aynı şekilde. Not defteri bırakıp dolar istemişlerdi. NAT edip ne kadar temizlemeye çalışsam da olmadı. Virüs programıyla mı taratmadım, sistem kurtarmaya mı gitmedim ama sonuç hüsran oldu komple format atmak zorunda kaldım. Sistem kurtarmadan sonra dosya uzantılarını toplu şekilde değiştiren bir program buldum, her şey bitti sandım ama uzantıyı değiştirip açmaya çalıştığımda programları böyle Japonca gibi acayip yazılarda not defteri açıldı, beklemenin anlamı olmadığı için bastım formatı. Her şeyim gitti ama çözüm süresi hiçbir yerde geçmiyor maalesef.

Vallahi kardeşim şu "kaşıkçı" olayları olduğu zamanlar arabın biri benim bilgisayarı hackledi, bütün dosyalar şifrelendi good luck =) yazdı ekranda, 1 dk içinde modemi fişten çektim görev yöneticisinden xakbf.exe gibi uygulamlari kapattim. C sürücüsünün önemli dosyalari gitmişti bile. D'den alacağımı alıp 1*2 GB kurtarıp bastım formatı. Sakın para falan yatırma!

Alttaki atacağım konudaki şifresi çözülmeyen insanların yapması gerekenler bölümünde yazanları uygula. İleri zamanda iyi bir sonuç alabilirsin.

İstersen yedek alabilirsin, sana kalmış.

Geri
Yukarı