Fiesta 1.4 otomatik hangi LPG kit takılmalı?

Kismebaby

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ŞANLIURFA
Daha fazla  
Merhaba 2012 Ford Fiesta 1.4 otomatik vites aracımıza tüp taktırmayı düşünüyoruz. Araba daha 45 binde. Ama çok yakıyor diye pek binemiyoruz. Atiker 2000₺, AKL 3000₺ fiyat verdi. Tavsiyeniz nedir? Başka hangi markalara bakmalı ya da Atiker yeterli mi? İş yerine git gel 25km ve hafta sonu biraz gezmek şeklinde kullanımı. Ayrıca merak ettiğim, LPG takınca benzin biterse tüpte araç başlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan önceki kullandığım araçların ikiside tüplü ve atiker markaydı. Bir sorun yaşamamıştık fakat son araçta 6-7 ay tüp kullanımından sonra gaz gösterkesi yanlış göstermeye başladı. Tüpün yarısı doluyken göstergede tek lamba kırmızı yanıyordu bir arkadaşımdada bu sorunu görmüştüm. Taktırdığımız yere gittiğimde saolsun adam para almadan halletti. Ama yine aynı sorun olmuştu bir süre sonra.

Sorduğunuz son soruya gelince genelde sıralı sistemlerde araç ilk çalıştığında benzinde başlar bir süre sonra araç ısınınca lpg'ye geçer. Benim kullandığım araçlarda durum böyleydi. Fakat direkt lpgde çalıştırmanın yolunu bulmuştuk. Kontak kapalıyken araç stop halindeyken gaz düğmesine basılı tutuyorsunuz sonra marşa basıyorsunuz araç 4-5 saniye kadar geç çalışıyor ama direkt lpg de başlıyor.

Şu an tercih edilen Atiker ile BRC var. Yüksek model araçlarda 2005 sonrası falan BRC takıldığını gördüm. Genelde sıralı sistem takılır. Motor belli sıcaklığa gelince LPG devreye girer. Benzinde ve LPG'de aynı performans değerleri alınır. Motor aksamına bir zarar vermez. Doğrusu bu. Bir tarafta LPG ye karşı kötü bir algı var ama şu an fabrika çıkışlı LPG'li araçlar var.

Merhaba 2012 ford fiesta 1.4 otomatik vites aracımıza tüp taktırmayı düşünüyoruz. Araba daha 45 binde. Ama çok yakıyor diye pek binemiyoruz. Atiker 2000₺, akl 3000₺ fiyat verdi. Tavsiyeniz nedir? Başka hangi markalara bakmalı ya da atiker yeterli mi? İş yerine git gel 25km ve hafta sonu biraz gezmek şeklinde kullanımı. Ayrıca merak ettiğim, LPG takınca benzin biterse tüpte araç başlar mı?

Prins hocam.

Fiyat uygunluğu olan atiker (2000)yada
Kalitesi daha iyi olan brc(2800), prins(3200), lavato (3500) markalarından birini düşüneceğim.

Atiker'in üst seviye ürünleri iş görür. En kral marka Prins'dir. Ondan sonra BRC gelir. Ben BRC kullanıyorum gayet memnunum. Prins'e gerek olduğunu düşünmüyorum, genelde uyum sıkıntısı olan araçlarda tercih edildiğinden fiyatı da yükseliyor. Bütçenize göre BRC veya atiker düşünebilirsiniz. Sıralı sistemlerde araç ilk olarak benzinle çalışır. O yüzden tüp ile marş almaz, alsa bile oldukça zararlıdır. Zaten tüp dolu da olsa minimum çeyrek depo benzin bulundurmanız gerekli aracın sağlığı açısından.

Atiker'in üst seviye ürünleri iş görür. En kral marka Prins'dir. Ondan sonra BRC gelir. Ben BRC kullanıyorum gayet memnunum. Prins'e gerek olduğunu düşünmüyorum, genelde uyum sıkıntısı olan araçlarda tercih edildiğinden fiyatı da yükseliyor. Bütçenize göre BRC veya atiker düşünebilirsiniz. Sıralı sistemlerde araç ilk olarak benzinle çalışır. O yüzden tüp ile marş almaz, alsa bile oldukça zararlıdır. Zaten tüp dolu da olsa minimum çeyrek depo benzin bulundurmanız gerekli aracın sağlığı açısından.
Onu sorma sebebim hani olurda biterse diye.

Kit önemli lakin montaj daha da önemlidir. Direk LPG ile çalıştırmak motora zarar verir. Bütçenize göre en düzgün montaj yeri araştırmanızda fayda var.

An itibariyle LPG fiyatları makul ve mantıklı olmamakla beraber bahsettiğiniz kitlerden AKL zaten atikerin ürünüdür. Prins hollanda malıdır bu işin üst segmentidir. Bakımları minimum 500 lira civarında tutar ancak atiker 100 liraya hallolur. Benim tavsiyem atiker. Aracınız üst düzey performanslı bir araç olmadığı için pahalı kitlere gerek yok. Kitten ziyade montaj ve ayar daha önemlidir. Sıralı sistem OBD li cihazlar benzinde çalışır sıcaklık yeterli seviyeye gelince LPG ye geçiş yapar. İzmirde ikamet ediyorsanız yardımcı olabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı