Filtre kahve ile çekirdek kahve arasında çok fark var mı?

Mantony

Hectopat
Makaleler
1
Filtre kahve kullanıcısıyım, yeni öğütülmüş çekirdek kahve ile hazır filtre kahveler arasında çok fark oluyor mu?
Çekirdek kahve de denemek istiyorum fakat öğütücüsü vs. ekstra masraf çıkarıyor. İkisini de deneyimlemiş olan varsa deneyimlerini paylaşabilir mi?

Aslında ikisi de aynı şey. Çekirdek kahve öğütülür, filtre kahve yapılır. Bunu zaten bildiğinizi görüyorum ama eklemek istedim. İkisini de deneyimledim. 2 yıl öne birkaç ay boyunca eve hazır öğütülmüş kahve aldım. Bunu yaparken marketteki kahvelerden değil, internette bulduğum taze kavuran firmalardan yaptım. Marketteki kahveler hem aylar önce kavrulmuş hem de aylar önceden öğütülüp paketlenmiş olduğundan aromaları yok olmuş ve bayattır. İnternetten sipariş verdiğimiz örneğin A roasting lab veya sezy gibi kahvecilerden aldıklarımız çok taze kavrulmuş olur. Bu en azından market kahvesine göre bir tık daha taze olur, yeni kavrulmuş olduğu için. Ancak yine de öğütülen kahve çok çabuk bayatlar. İlk 24 saatte çok hızlı bir şekilde tazeliğini yitirir ve bundan birkaç gün sonra da bayatlamış olur. Bunun sebebi öğütülen kahvenin çekirdek halindeki kahveye göre daha fazla yüzey alanına sahip olması ve havayla daha fazla temas etmesinden kaynaklanır. Öğütülen kahvenin ömrü en fazla 1-2 gün iken, çekirdek kahve birkaç aya kadar aromalarını koruyabilir. Ben öğütülen kahvedeki aroma kaybını fark ettiğimden gelen tavsiyeler üzerine değirmen aldım ve aradaki farkı net bir şekilde görebildim. 2 yıldır önceden öğütülmüş kahve içmiyorum. Ne zaman filtre kahve yapacaksam metoduna göre değirmenle öğütüyorum. Her değirmen harika sonuç göstermiyor ancak bu başka zamanın konusu. Ve evet son kurla birlikte "iyi" diyebileceğimiz el değirmenlerinde de hayli artış yaşandı. Yine de benim tavsiyem kahveye önem veriyorsanız veya günde birkaç kupa kahve içiyorsanız herhangi bir el değirmeni edinmeniz.

Her değirmen harika sonuç göstermiyor ancak bu başka zamanın konusu. Ve evet son kurla birlikte "iyi" diyebileceğimiz el değirmenlerinde de hayli artış yaşandı. Yine de benim tavsiyem kahveye önem veriyorsanız veya günde birkaç kupa kahve içiyorsanız herhangi bir el değirmeni edinmeniz.

Bunun için de ayrı bir konu açmayayım buradan sormuş olayım bunu da, önerebileceğiniz bir ürün var mı? Kaliteli bir el değirmeni ne kadar ve her seferinde el ile öğütmesi zor gelmiyor mu hiç bilmiyorum.
Fakir Aromatic Kahve Öğütücü bu tarz elektrikli öğütücüler iş görür mü?

Bunun için de ayrı bir konu açmayayım buradan sormuş olayım bunu da, önerebileceğiniz bir ürün var mı? Kaliteli bir el değirmeni ne kadar ve her seferinde el ile öğütmesi zor gelmiyor mu hiç bilmiyorum.
Fakir Aromatic Kahve Öğütücü bu tarz elektrikli öğütücüler iş görür mü?
Ailem bu tarz bir öğütücü kullanıyor ama genelde bunlar kahve için önerilmiyor. Daha çok baharat öğütmek için elverişli. Çünkü bu tarz öğütücülerin sahip olduğu bıçaklar kahveyi düzgün öğütmek için uygun değil. Çok düzensiz, heterojen öğütümler yapar ve bu da kahvenin tadını etkiler. El değirmenleri hem çeşitli kalınlıklarda öğütüm yapmayı sunarken hem de çok daha düzenli bir öğütüm yapar ve kahve partikülleri daha eşit boyutlu olur. Öğütümün iyi olması, ortaya çıkan sonucun en önemli ikinci etmenidir (birincisi kahvenin kendisi). Bu sebeple benim önerebileceğim en ucuz ürünler: Molent Pocket Kahve Değirmeni

Fiyatların ucuz olmadığını biliyorum ancak bu ürünlerin metal dişleri var, daha ucuzlarının seramik. Metal demek hem daha dayanıklı, hem de daha kolay ve düzenli öğütüm demektir. Özellikle Aliexpress'te attığım ürünü tavsiye ederim. İndirim zamanlarında bir miktar daha düşebilir fiyatı. Bütçe bunlara el vermiyorsa daha ucuz el değirmenleri alınabilir ama onlar hakkında bilgim yok.

Elektrikli olup iyi olan öğütücüler de var ancak bunlar birkaç bin lira seviyesinde. Kahve tutkusu olup iyi bir el değirmenine sahip olmak isteyenlerse genelde bu ürünü kullanıyorlar: COMANDANTE C40 Nitro Blade Grinder BLACK MK4

Ailem bu tarz bir öğütücü kullanıyor ama genelde bunlar kahve için önerilmiyor. Daha çok baharat öğütmek için elverişli. Çünkü bu tarz öğütücülerin sahip olduğu bıçaklar kahveyi düzgün öğütmek için uygun değil. Çok düzensiz, heterojen öğütümler yapar ve bu da kahvenin tadını etkiler. El değirmenleri hem çeşitli kalınlıklarda öğütüm yapmayı sunarken hem de çok daha düzenli bir öğütüm yapar ve kahve partikülleri daha eşit boyutlu olur. Öğütümün iyi olması, ortaya çıkan sonucun en önemli ikinci etmenidir (birincisi kahvenin kendisi). Bu sebeple benim önerebileceğim en ucuz ürünler: Molent Pocket Kahve Değirmeni

Fiyatların ucuz olmadığını biliyorum ancak bu ürünlerin metal dişleri var, daha ucuzlarının seramik. Metal demek hem daha dayanıklı, hem de daha kolay ve düzenli öğütüm demektir. Özellikle Aliexpress'te attığım ürünü tavsiye ederim. İndirim zamanlarında bir miktar daha düşebilir fiyatı. Bütçe bunlara el vermiyorsa daha ucuz el değirmenleri alınabilir ama onlar hakkında bilgim yok.

Elektrikli olup iyi olan öğütücüler de var ancak bunlar birkaç bin lira seviyesinde. Kahve tutkusu olup iyi bir el değirmenine sahip olmak isteyenlerse genelde bu ürünü kullanıyorlar: COMANDANTE C40 Nitro Blade Grinder BLACK MK4
Pahalıymış hakikaten, ben öğütücü işini 300TL'ye kapatabilirim diye düşünüyordum ama tahminimden daha pahalıymış. Filtre kahve makinesini daha ucuza almıştım gerçi şuan fiyatı benim aldığım zamana göre 2'ye katlanmış. Bu makineyi kullanıyorum.

Böyle bir makine için böyle bir öğütücü almak mantıklı mı bilemedim, ilerleyen zamanlarda daha kaliteli bir kahve makinesi de alabilirim.

Pahalıymış hakikaten, ben öğütücü işini 300TL'ye kapatabilirim diye düşünüyordum ama tahminimden daha pahalıymış. Filtre kahve makinesini daha ucuza almıştım gerçi şuan fiyatı benim aldığım zamana göre 2'ye katlanmış. Bu makineyi kullanıyorum.

Böyle bir makine için böyle bir öğütücü almak mantıklı mı bilemedim, ilerleyen zamanlarda daha kaliteli bir kahve makinesi de alabilirim.
Şunu söyleyeyim. Kendim V60 denen plastik bir hunide demleme yapıyorum ve en kaliteli değirmenleri kullanan firmalar veya kişiler bile bu 100 liralık huni ile demleme yapıyor. Yani öğütücü belki 10 bin lira, ama kahve demledikleri alet 100 lira. Bu sebeple bu pek önemli değil. Ha bu bahsettiğim huni ile yapılacak doğru demlemeler birkaç yüz liralık filtre kahve makinesinden daha iyi kahveler çıkartır ama tekniği zor ve zahmetlidir.

Kahvenizin aromasını ve tadım notalarını iyi şekilde hissetmek istiyorsanız kağıt filtre kullanmayın. Filtre kahve kağıdı kahvenin yağını almaktadır. Eğer berrak temiz bir filtre kahve içmek istiyorsanız kağıdı kullanın.

Şunu söyleyeyim. Kendim V60 denen plastik bir hunide demleme yapıyorum ve en kaliteli değirmenleri kullanan firmalar veya kişiler bile bu 100 liralık huni ile demleme yapıyor. Yani öğütücü belki 10 bin lira, ama kahve demledikleri alet 100 lira. Bu sebeple bu pek önemli değil. Ha bu bahsettiğim huni ile yapılacak doğru demlemeler birkaç yüz liralık filtre kahve makinesinden daha iyi kahveler çıkartır ama tekniği zor ve zahmetlidir.
Timemore C2'yi attığınız satıcıdan aldım. Kahveyi öğüttükten sonra her seferinde içini açıp fırçayla temizlenmeli mi yoksa haftada/ayda bir mi temizlenmeli?

Kahve olarak hem taze kavrulduğu için hem de fiyat olarak biraz daha uygun olduğu için Paco markasından almayı düşünüyorum, French Press için daha önce bu markadan kahve kullanmıştım fakat French Press'te kahvenin tadını pek alamadım, çekirdek olarak alıp öğütücü ve kahve makinesi ile bu markayı tekrar denemek istiyorum.

Geri
Yukarı