Finlandiya savaş uçağı ihalesi

suskunkedi

Hectopat
Makaleler
3
Finlandiya, F-18 hornet in yerini almak üzere yeni nesil savaş uçakları için açtığı ihalede ABD, İngiltere, Fransa, İsveç'den teklif aldı.

Boeing: F-18 super hornet

Lockheed Mart'in: F-35

Dassault: rafale

Eurofighter: typhoon

Saab: Gripen
Sırasıyla:

FA-18_Hornet_VFA-41_retusche.jpg

608060bfb57f15252855f3bc.jpg

Rafale-M-033.jpg

Eurofighter_Typhoon_AUT.jpg

1200px-Swedish_JAS-39_Gripen_landing.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zamandır havacılığı takip etmiyorum. Kendileri genel olarak İngiliz ve Amerikan platformlarını kullanıyorlar. Typhoon, çok pahalı ve harbe hazırlık oranı düşük bir uçak olduğu için Rusya'ya yakın bir ülke olarak Finlandiya'nın ihtiyaçlarının tam tersi olduğu için Typhoon'u büyük ihtimal eleyecektir. Finlandiya'nın ABD platformlarıyla devam edeceğini düşünüyorum. Gripen konusunda bir fikrim yok.

Gripen İsveç tarafından Rus avcı/bombardıman uçaklarının antisi olması için tasarlanan bir uçak. Birebirde çok fazla öne çıkan bir özelliği yok ama karadan harp yönetimi, uçakların ortak görev paylaşımları gibi şeyler sayesinde filo (grup) olarak çok etkili olmaları için tasarlandılar. Yeni versiyonunda radar izi çok düşürüldü ve silah kapasitesi de yükseltildi, gelecek açısından ortak teknoloji paylaşımı düşünebilirler. Uçuş maliyetleri ve harp hazırlık oranıyla Filnadiya için ideal bir uçak olur.

Rafale bireysel bakarsak daha iyi bir uçak ama harp hazırlık oranları çok iyi değil, masrafları yüksek ve biraz narin bir uçak. Eurofighter havadan havaya olan görevlerde çok yüksek kapasiteye sahip olsa da bazı sorunları olan bir uçak.

F-35 malum, stratejik avantaj getirse de maliyet, güvenilirlik gibi konularda zayıf kalıyor şu anda. F-18 Super Hornet önceki filolara göre ek ne kazandırır tartışılır ama adaptasyonda bir avantaj sağlayacak durumda.

Bence Gripen ya da Super Hornet arasından birini seçerler.

Finlandiya tek başına Rusya'ya karşı koyabilecek bir ülke değil. Dolayısıyla Avrupa ve ABD ile arayı sıkı tutup herhangi bir batı uçağı alsa da çok bir değişiklik olmaz zira adamlar zaten sırtlarını batıya dayamış şekilde ayakta kalıyorlar. Avrupa'da Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkeler varken Rusya'ya karşı çok savunma kasmalarına gerek yok.

Ben olsam Gripen tercih ederdim. Hem F/P bir uçak, hem de İsveç de kendileri gibi yıllarca Sovyet tehdidi altında kaldıklarından doktrinlerini hep Sovyet savunmasına karşı geliştirdiler. Gripen NG de her alanda iyi olmasa da, ortalama olarak her alanda normalin üstünde performans (kağıt üstünde tabii ki) sergileyen bir uçak.

Yeni bir ülke ve yeni bir şirketin lojistik maliyetlerinden dolayı Amerikan uçağı almak da isteyebilir. Ne kadar maliyet kaygısı güdüyorlar bilmiyorum ama güdüyorlarsa kafadan 3 uçak eleniyor zaten.

Finlandiya tek başına Rusya'ya karşı koyabilecek bir ülke değil. Dolayısıyla Avrupa ve ABD ile arayı sıkı tutup herhangi bir batı uçağı alsa da çok bir değişiklik olmaz zira adamlar zaten sırtlarını batıya dayamış şekilde ayakta kalıyorlar. Avrupa'da Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkeler varken Rusya'ya karşı çok savunma kasmalarına gerek yok.

Ben olsam Gripen tercih ederdim. Hem F/P bir uçak, hem de İsveç de kendileri gibi yıllarca Sovyet tehdidi altında kaldıklarından doktrinlerini hep Sovyet savunmasına karşı geliştirdiler. Gripen NG de her alanda iyi olmasa da, ortalama olarak her alanda normalin üstünde performans (kağıt üstünde tabii ki) sergileyen bir uçak.

Yeni bir ülke ve yeni bir şirketin lojistik maliyetlerinden dolayı Amerikan uçağı almak da isteyebilir. Ne kadar maliyet kaygısı güdüyorlar bilmiyorum ama güdüyorlarsa kafadan 3 uçak eleniyor zaten.
Hocam Finlandiya Gripen'e zaten sahipmiş sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı