Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

Vallaha şu doğal gaz ve petrol ithalatından kurtulursak çok çok iyi yerlere geleceğiz. Şu an ki ekonomiyi herkes biliyor cari açık fazla ama eğer doğal gaz ve petrol bulup bunların sadece ithalatını bitirsek bile yıllık 50 milyar dolar cebimizde kalır sadece ithalatını bitirsek diyorum bir de ihraç etsek işte o zaman süper güç olma yoluna gireriz. Bu dediklerim hayal değil arkadaşlar Karadeniz'den daha çok müjdeli haber gelecek 1000 metre daha derine ineceğiz inşallah daha çok doğal gaz buluruz. Akdeniz'den de petrol müjdesi gelse tam olucak.
Acilen A haber izlemeyi bırakmalısın. Süper güç yazan yerde okumayı bıraktım zaten. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela neden süper güç değil acaba?
Halkının en az %30'u asgari ücret ile çalışan ve her sene asgari ücret ile birlikte yıllık enflasyonu da bir o kadar artan, reel işsizliği %15 olan bir ülke ya yerinde sayar ya da geriye gider.

Son düzenleme:
Acilen A haber izlemeyi bırakmalısın. Süper güç yazan yerde okumayı bıraktım zaten. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela neden süper güç değil acaba?
Halkının en az %30'u asgari ücret ile çalışan ve her sene asgari ücret ile birlikte yıllık enflasyonu da bir o kadar artan, reel işsizliği %15 olan bir ülke ya yerinde sayar ya da geriye gider.
Tekrardan bir Özgür Demirtaş vakası 🤣. Kardeşim A haber izlediğim falan yok. Sen burada saçma konuşmuşsun. Türkiye ile Venezuela'yı karşılaştıramazsın bile. Ben diyorum ki doğal gaz ve petrol ithalatımız biterse yıllık 50 milyar dolar cebimizde kalacak, sen diyorsun halkın en az %30 asgari ücret kullanıyor yok enflasyon artıyor yok işsizlik %15. Benim bahsettiğim gelecekte olacak bir şey. Senin bahsettiğin ise şu an ki bir şey. Ha bir de ülke ya yerinde sayar ya da geriye gider demişsin. Göreceğiz kardeşim onu ileride. Sen herhalde yıllık 50 milyar doları ABD'ye bağışlayacağımızı falan sanıyorsun. Ceza yememek için aşırı sakin konuştum lütfen bir daha böyle saçma şeyler yazma.

Bunun sırtlanlıkla bir ilgisi yok, her devlet kendi çıkarını düşünmek zorundadır. Asıl yanlış olan bizim yaptığımız... Bizim ölen kralın ardından yas ilan ettiğimiz, mülteci kabul ettiğimiz, İsrail tarafından saldırıldığında yardım gönderdiğimiz, pandeminin en kötü zamanlarında sağlık çalışanlarına ve hastanelere ekipman yollamayıp elimizdekileri yolladığımız o ülkelerden HİÇBİRİ bugün yanımızda değil ve yarın da olmayacaklar. Alemin enayisi biziz. Bak pandemi döneminde aynı birlik içindeki ülkeler kendi çıkarları için gümrükteki ekipmanlara nasıl el koydular. Kendi halkının çıkarını düşünüyorlar, başkalarınınkini değil. Kendi halkı sefil durumdayken karşılığını alamayacağı politikalar için on milyarlarca dolar kaynak tüketmiyorlar.

Haklılığında bu kadarı. Bildiğin duygularımın tercümanlığını yaptınız. Neyse fazla konuşmayalım Silivri soğuktur şimdi.

2 Tane ile başlangıç yapmalıyız sonra bu sayı 200'e yükselmeli bu sayede güçlenelim.
200 tane amfibi hücum gemisi (toplam 100 filo) için onların çevresinde konuşlandırman gereken gemiler + uçaklar&helikopterler + bunları sağlayacak personel olması gerekiyor ki insan da bir kaynaktır. Bu büyüklükte bir güce ev sahibi yapacak limanları da sağlamak mümkün değil. Basit bir hesapla sırf 100'er hücum gemisi ve hafif uçak gemisi için 240,000 - 300,000 bin arası personel gerekiyor. Bu gemileri korumak için filolar lazım, her biri için 3 farklı görev tanımı olan 1'er tane fırkateyn yapsan 600 tane gemiye ihtiyacın oluyor. 90,000 civarı daha sırf bunun için personel gerekiyor. Bu gemilerin ve uçakların idamesi için de neredeyse bu kadar daha personel lazım, fazladan 500,000 kişilik (+ yüz binlerce yedek personel) ile toplamda 750-800 binlik insan kaynağını sadece donanma için aktarabilecek durumumuz yok. ABD'nin bile yok. Üstelik bunun işletme maliyetleri de korkunç düzeylerde olacak ve bu insan gücünü sürekli yenilemek zorundasın.

İşin maliyet kısmına girmiyorum bile, projelendirmeler ve personel eğitimleri hariç sadece bu gemi ve uçakları satın alma/üretme maliyeti yıllık ordu bütçemizin en az 35-40 katı gibi korkunç düzeylerde olacak. Bu kadar abartılı sayılara ihtiyaç yok, biri hücum gemisi diğeri hafif uçak gemisi konfigürasyonuyla kullanılan, "toplamda" 48 VTOL uçaklı 3 filo (6 gemi + fırkateyn/korvet koruma filosu) bölgede baş kaldıranın kafasını saklaması için fazlasıyla yeterli olur. Bunun için bile yeterli maddi kaynağımız yok...

Son düzenleme:
200 tane amfibi hücum gemisi (toplam 100 filo) için onların çevresinde konuşlandırman gereken gemiler + uçaklar&helikopterler + bunları sağlayacak personel olması gerekiyor ki insan da bir kaynaktır. Bu büyüklükte bir güce ev sahibi yapacak limanları da sağlamak mümkün değil. Basit bir hesapla sırf 100'er hücum gemisi ve hafif uçak gemisi için 240,000 - 300,000 bin arası personel gerekiyor. Bu gemileri korumak için filolar lazım, her biri için 3 farklı görev tanımı olan 1'er tane fırkateyn yapsan 600 tane gemiye ihtiyacın oluyor. 90,000 civarı daha sırf bunun için personel gerekiyor. Bu gemilerin ve uçakların idamesi için de neredeyse bu kadar daha personel lazım, fazladan 500,000 kişilik (+ yüz binlerce yedek personel) ile toplamda 750-800 binlik insan kaynağını sadece donanma için aktarabilecek durumumuz yok. ABD'nin bile yok.

İşin maliyet kısmına girmiyorum bile, projelendirmeler ve personel eğitimleri hariç sadece bu gemi ve uçakları satın alma/üretme maliyeti yıllık ordu bütçemizin en az 35-40 katı gibi korkunç düzeylerde olacak. Bu kadar abartılı sayılara ihtiyaç yok, biri hücum gemisi diğeri hafif uçak gemisi konfigürasyonuyla kullanılan, "toplamda" 48 VTOL uçaklı 3 filo (6 gemi + fırkateyn/korvet koruma filosu) bölgede baş kaldıranın kafasını saklaması için fazlasıyla yeterli olur. Bunun için bile yeterli maddi kaynağımız yok...
Amerikan donanmasının 300 binden fazla askeri personeli olması lazım bu bile ciddi bir rakam birde sivil personel falan var onlar hariç. Bu rakam bile ciddi bir paranın döndüğünün kanıtı aslında.

ABD yıllık donanma (sadece deniz kuvvetleri) bütçesinin yaklaşık %60'ını sadece 10-11 tane uçak gemisi filosunun işletmesi/yenilemesi için harcıyor. Bu da yaklaşık 120 milyar $ gibi bir bütçe oluyor, bizimkinin 6 katı sadece bu iş için harcanan para.

ABD yıllık donanma (sadece deniz kuvvetleri) bütçesinin yaklaşık %60'ını sadece 10-11 tane uçak gemisi filosunun işletmesi/yenilemesi için harcıyor. Bu da yaklaşık 120 milyar $ gibi bir bütçe oluyor, bizimkinin 6 katı sadece bu iş için harcanan para.
Donanmaya çok yatırım yapıyorlar. Donanmadaki uçakların sayısı hava kuvvetleri kadardı yanlış hatırlamıyorsam. Birde donanma direkt başkana bağlıydı. Uçak gemisi saldırı grubu tek başına bir donanma gibi zaten. Nükleer saldırı denizaltıları, muhripler, destek gemileri falan çoğu ülkenin envanterinde olmayan şeyler. Bizim uçak gemisi diye tanıttığımız LHD ve LPD’lerden de bir sürü var ayrıca. Tek uçak gemisinde 5500-6000 civarı bir personel var.

Geri
Yukarı