Rehber Firefox ayarlarım

Eki Görüntüle 730100

Firefox çok kullanan biri olmadığım için, başlığa tavsiye ettiğim ayarlar yazmadım.
Kişisel ayarlarım ve uzantı tavsiyelerimdir. Ayarları uygulayıp, uygulamamak size kalmıştır. Genellikle gizlilik odaklı ayar yaptığımdan, hayatınızı kolaylaştıran ayarları kapatabilirim.

Eki Görüntüle 1499463

Eki Görüntüle 1499473

Gizlilik odaklı arama motorları: Best Privacy Tools in 2022: Encryption Against Surveillance

Eki Görüntüle 1499460

Daha fazla gizlilik isteyenler sıkı ya da özel seçeneklerini kullanabilirler.

Eki Görüntüle 1499459

Eki Görüntüle 1839289

H264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080 P 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Sayfa çevirileri için şu uzantıyı kullanabilirsiniz.
Dediğim ayarları yaptıktan sonra sayfaya sağ tıklayıp çevirebilirsiniz.

Eki Görüntüle 886901

Ayrıca bağlantıdaki ayarlara göz atabilirsiniz.

Son düzenleme:
@Xtron Shut Up 10 ile Edge çoğu ayarını zorla kapatıyorum. Yaparım yapmasına ama çoğu kişi bu tarz yazılımlara öcü gözüyle bakıyorlar. Haksız da sayılmazlar. Bu yazılım büyük güncellemelerden sonra, hatalar çıkarabiliyor. O yüzden varsayılan ayarına alma seçeneği var. Yeni sürüm için uygun olarak çıkınca sorun kalmıyor. Hadi bu şeyi göze alıp kullananlarda var. Ama aşırı azlar.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba hocam rehber için teşekkürler bir kaç sorum olacaktı size, Firefox için Chrome'da bulunan LockPW tarzı bir uygulama bulamadım. Bildiğiniz bir uygulama var mı? Firefox açılırken şifre sormasını sağlayan. Chrome kullanmayı bıraktım fakat düzenli alışkanlıklarımı Firefox'da uygulayamıyorum. Firefox ayarlarından Master Password'u denedim fakat açılışta şifre sormadan açılmaya devam ediyor. Çok teşekkürler!

Ek olarak Universal Bypass eklentisini öneririm. adf.ly, bit.ly gibi link kısaltıcıların çoğunu otomatik olarak 5 saniye beklemeden atlıyor. Ayrıca Türkçe ve ayarlamaya gerek yok.

Rehber konusu yaptığımda Firefox üstün körü kullanıp geçmiştim. Yeni gelen ayarları ekleme yaparken biraz daha göz attım. Firefox Dengeli ve Sıkı ayarlarının tüm üçüncü taraf çerezleri engellemediğini fark ettim. Özellikle Google ile anlaşmalarından dolayı, Google hizmetlerindeki üçüncü taraf çerezleri engellemiyordu. Bu yüzden ayar kısmında değişiklikler yaptım.

Screenshot_12 (1).png

Yeni ayarlar konu içeriğinde de yer alıyor. Gizliliğe değer verenlerin tekrar göz atmasına öneririm. Ayrıca bazı uzantı önerileri daha ekledim. Üçüncü taraf çerezleri tamamen engelleme sitelerin bazı işlevlerini bozabilir. Ama gizlilikten ödün vermek istemeyenlerin açmasını öneririm.

Aşağıda kendi sunduğu sıkı ve kendi yaptığım ayarlar ile karşılaştırmayı gösterdim. Ayrıca Chrome, Edge tarayıcılarında ''Üçüncü taraf çerezleri'' engellenmiş hallerini ekledim.

Screenshot_16.png

Screenshot_17.png

Screenshot_14.png

Screenshot_19.png

Screenshot_18.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı