Fitness Ön Kol ve Omuzda Zorlanmak

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Fitness'a 10 gün önce başladım. Full body makinede çalışıyorum. Ön kol, omuz ve göğüs çalıştığım zaman hafif kilolarda zorlanıyorum. Bahsettiğim kilolar ise ön kol ve omuz 5 kg göğüs ise 10 veya 15 kg. Göğüste diğerlerine nazaran daha az zorlanıyorum. Diğer kas gruplarında örneğin arka kol ve sırtta 30 kilogramda 3 set yapıyorum. Hafif zorlanıyorum ama rahatsız edecek seviyede değil. Fitness salonunda diğer arkadaşlar mesela ön kol çalışırken 15, 20 kg yaparken arka kolda 15 kg çalışıyor. Ben ise ön kol 5 kg arka kol 30 kg çalışıyorum. Sizce ön kolda zorlanıp arka kolda zorlanmamam normal mi? Belki de arka kolum ön kola göre daha güçlüdür. Vücudumdaki bu uyumsuzluk beni çok rahatsız ediyor sanki hiç ön kol gelişmeyecek gibi hafif strese giriyorum. Bu durumu bana açıklarsanız çok sevinirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olabiliyor. Bende tam tersine omuzda fazla fazla basabiliyorum (omuz makine press 120kg) ama ön kolda normal seviyelerde(20 - 25). Ayrıca her kas grubu eşit değil sonuçta. Zamanla kilo artıracağın için yavaş yavas yükselirsin önemli olan senin o bölgeyi zorlaman kaldırdığın ağırlık değil.

Fitness ile ilgili detaylı bilgi sahibi değilim ancak bu çalışma ağırlıkları senin vücudun için normal sayılıyorsa yeni başlamandan dolayı zorlanıyor olabilirsin.

Sakın millete göre kendini puanlama,yavaş yavaş yapmaya çalış 5 Kg ve 7.5 Kg biceps dambil veya barbel ile 2-3 ay çalış zorlamadan.Birde omuza fazla ağır girme 2.5 veya 5 Kg ile çalış,zorlanmanın sebebi ısınmadan çalışmak yada iyi beslenemedir diye dusunuyorum fitnes yapiyorsan salonda uzun kalirsin hafif calisirsin,building yapiyorsan 2 ay sonra her sette 3 veya 4 setmi yapiyorsun bilmiyorum agirliklari her sette arttir 2.5 -2.5 yada
5 -5.Birde hocam zor spordur kendini kasma sakatlanınca kotu oluyor ben 5 senedir çekiyorum :)

Kaslarını çok zorlama, sadece tekrarın yükseldikçe yanma hissine dikkat et zorlandığın zaman onu yakalayamazsın. Birsisi 20kg ile yapar kası gelişmez, sen 2.5 kiloyla yapsan bile onu geçersin doğru şekilde yaparsan. Önemli olan hareket ağırlık değil.

Sakın millete göre kendini puanlama,yavaş yavaş yapmaya çalış 5 Kg ve 7.5 Kg biceps dambil veya barbel ile 2-3 ay çalış zorlamadan.Birde omuza fazla ağır girme 2.5 veya 5 Kg ile çalış,zorlanmanın sebebi ısınmadan çalışmak yada iyi beslenemedir diye dusunuyorum fitnes yapiyorsan salonda uzun kalirsin hafif calisirsin,building yapiyorsan 2 ay sonra her sette 3 veya 4 setmi yapiyorsun bilmiyorum agirliklari her sette arttir 2.5 -2.5 yada
5 -5.Birde hocam zor spordur kendini kasma sakatlanınca kotu oluyor ben 5 senedir çekiyorum :)
Birde arka kolu tek ellemi 30 kg hocam :D

Zaten minimum 2.5 kg maksimum 5 kg yapıyorum her sette nasıl 2.5 kg artırayım sadece 1 defa artırabilirim. 10 kg çıkabilirim ama 6 tekrarı geçemem ön kolda. Şuan dambıl çalışmıyorum makinede çalışıyorum. Bacak 4x12 diğer kas gruplarını ise 3x12 şeklinde çalışıyorum. Isınmamı da yapıyorum çalışacağım normal antrenmanın altında çalışarak ısınmamı gerçekleştiriyorum.
Birde arka kolu tek ellemi 30 kg hocam :D
Yok hocam makinede çalışıyorum çift kol.
Kaslarını çok zorlama, sadece tekrarın yükseldikçe yanma hissine dikkat et zorlandığın zaman onu yakalayamazsın. Birsisi 20kg ile yapar kası gelişmez, sen 2.5 kiloyla yapsan bile onu geçersin doğru şekilde yaparsan. Önemli olan hareket ağırlık değil.
Hocam çok zorlamıyorum. Yanma hissi tam olarak ne oluyor onu anlayamadım.

Her insanın anatomisine göre değişiklik gösterir. Ben de ilk başladığım zamanlar omuzda çok zorlanıyordum. Zamanla alışıyorsunuz ve yüksek ağırlıklara girmeye başlıyorsunuz. Yeni başladıysanız ki başlamışsınız, makina daha iyi bir seçim. Serbest ağırlıklara geçtikten sonra ağırlıklar artmaya başlayacaktır.

Uzun süre voleybol oynamış ve biraz da bu işlerin içinde olduğum için söyleyebilirim.
-Hareketi yanlış yapmaktan dolayı bölge zorlanabilir.
-Duruş pozisyonunuz veya kol açınız yanlış olabilir.
-Sedanter bir birey olabilirsiniz o yüzden de kasta zorlanma olabilir.
Bunlar genelde yapılan hatalar mesela örnek vermek gerekirse Leg Press'de ayakların omuz genişliğinden daha fazla veya daha az aralığa sahip olması veyahut ayaklarınızın çapraz durması zorlayabilir. Ve şöyle bir olay da mevcut herkesin vücut gelişimi bir değil. Maalesef ülkemizde şöyle bir gerçek var "Ne kadar ağır kaldırırsan o kadar daha gelişirsin" maalesef bu olay yanlış ne kadar çok tekrar yaparsanız kas fiberlerinizi yırtar düzenli beslenir ve güzel bir uyku düzeni yakalarsanız o zaman gelişirsiniz. Ve yeni başladığınız için hemen bir etki görmeniz olası değil. Tek yapmanız gereken sürekli devam etmeniz güzel bir program ve beslenme uyku düzeni size yardımcı olacaktır. İyi sosyaller dilerim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı