Fitness'ta İlk Gün Zorlanmak Normal mi?

İlk kez başlayan adama bench press, barfiks biraz fazla değil mi? Programı sen mi oluşturdun yoksa hocan mı? Ben de salı günü başladım ama makinelerle çalışıyorum direkt ağırlıklarla başlamadım. Ağrılar normal benim de çok ağrıyor şuan
Hoca daha bana bir program vermedi bench press'te sade demirle çalıştım. Barfiksi çektiğimde beni yukarı kendisi kaldırıyordu ağırlığıma eşit bir şekilde ayarlanmıştı.

Isınmak için kardiyo yapmıyorsun değil mi? Isınma dediğimiz olay vücudu değil kasları ısıtmaktır, 2-3-4 KG'luk dambıllar alıp 20-25 Tekrar yaparak ısıtmalısın. Göğüs çalışsan bile sadece göğüsünü ısıtma tricepsini ve omuzunu da ısıt, özellikle omuzu ısıtmayı unutma en çabuk sakatlanan yerdir. @C-Note

Isınmak için kardiyo yapmıyorsun değil mi? Isınma dediğimiz olay vücudu değil kasları ısıtmaktır, 2-3-4 KG'luk dambıllar alıp 20-25 Tekrar yaparak ısıtmalısın. Göğüs çalışsan bile sadece göğüsünü ısıtma tricepsini ve omuzunu da ısıt, özellikle omuzu ısıtmayı unutma en çabuk sakatlanan yerdir. @C-Note
25 dakika koşu bandı 20 dakika bisiklet yaptıktan sonra bench presse geçtim ve daha sonra barfikse en son dizüstü şınav. Dizüstü şınavı nerdeyse yapamadım kollarım yorulmuştu. Böylelikle 2. günüm bitti

25 dakika koşu bandı 20 dakika bisiklet yaptıktan sonra bench presse geçtim ve daha sonra barfikse en son dizüstü şınav. Dizüstü şınavı nerdeyse yapamadım kollarım yorulmuştu. Böylelikle 2. günüm bitti
Dostum antrenman öncesi kardiyo yapmak glikojen depolarını boşaltır bu da antrenman esnasında enerji kaybına ve daha az ağırlık kaldırmana yol açar, eğer bacak çalışacaksan antrenman öncesi 10 Dakika koşu bandı veya bisiklet yeterlidir göğüs çalışacağın günde dediğim gibi ağırlık ile göğüs omuz ve kol kaslarını ısıtmalısın. Eee ben kardiyo yapmayacak mıyım? Diyorsan yapacaksın ama antrenman bittikten sonra 20 Dakika yapacaksın en verimli bu şekilde olur en iyi sonucu bu şekilde alırsın.

2-3 haftada alışıyorsun ağrı kalmıyor.
Alışma süresi kişiden kişiye değişir mi bilemem ancak bende de ilk gün çok iyiydi sonraki günlerde ağrılar başlamıştı ama 2 hafta boyunca azalarak bitmişti.

Dostum antrenman öncesi kardiyo yapmak glikojen depolarını boşaltır bu da antrenman esnasında enerji kaybına ve daha az ağırlık kaldırmana yol açar, eğer bacak çalışacaksan antrenman öncesi 10 Dakika koşu bandı veya bisiklet yeterlidir göğüs çalışacağın günde dediğim gibi ağırlık ile göğüs omuz ve kol kaslarını ısıtmalısın. Eee ben kardiyo yapmayacak mıyım? Diyorsan yapacaksın ama antrenman bittikten sonra 20 Dakika yapacaksın en verimli bu şekilde olur en iyi sonucu bu şekilde alırsın.
İlk gün sadece 1 saat koşu bandı ve bisiklet çalıştım. Hoca yarın ağırlığa başlarız dedi. 2.gün başka hoca vardı işte 25 dakika koşu bandı 15 dakika bisiklet çalıştım ve bana aşağı in işte şu hocanın yanına git dedi. Gittiğimde bench press barfisk yapıp bitirdim. 2 günüm böyle geçti. Yanımdakilerin ise koşu bandında koşup aşağı ağırlık çalışmaya indiklerini gördüm. Neyin yanlış neyin doğru olduğunu artık kestiremiyorum

İlk gün sadece 1 saat koşu bandı ve bisiklet çalıştım. Hoca yarın ağırlığa başlarız dedi. 2.gün başka hoca vardı işte 25 dakika koşu bandı 15 dakika bisiklet çalıştım ve bana aşağı in işte şu hocanın yanına git dedi. Gittiğimde bench press barfisk yapıp bitirdim. 2 günüm böyle geçti. Yanımdakilerin ise koşu bandında koşup aşağı ağırlık çalışmaya indiklerini gördüm. Neyin yanlış neyin doğru olduğunu artık kestiremiyorum
Bench Press göğüsü barfiks sırtı geliştirir neden böyle bir program yazdıklarını anlamadım açıkçası, kısacası sana şöyle söyleyeyim.

Önce Ağırlık
Sonra Kardiyo

Bench Press göğüsü barfiks sırtı geliştirir neden böyle bir program yazdıklarını anlamadım açıkçası, kısacası sana şöyle söyleyeyim.

Önce Ağırlık
Sonra Kardiyo
Peki ağırlıktan önce 5 dakika kardiyo yapsak olur mu? Ve ağırlık çalışmadan önce nasıl ısınmalıyız? Şuan internetten bayağı araştırdım önce ağırlık sonra kardiyo diyorlar. Bir videoda hoca ağırlıktan önce 2 ile 5 dakika arasında koşu bandında ısınmalıyız diyordu. Bunu kardiyo olarak düşünmeyin diyordu.

Full body yapmak senin tercihin olur ama ağırdır. Alışırsan iyidir fakat o ham süreci çok zordur. Ben genellikle kardiyo ile (Eliptik Bisiklet) başlarım. 2 güne bölüp çalışırım. İlk gün göğüs-ön kol-kanat, İkinci gün omuz-arka kol-bacak. Genellikle böyle çalışırlar.

Peki ağırlıktan önce 5 dakika kardiyo yapsak olur mu? Ve ağırlık çalışmadan önce nasıl ısınmalıyız? Şuan internetten bayağı araştırdım önce ağırlık sonra kardiyo diyorlar. Bir videoda hoca ağırlıktan önce 2 ile 5 dakika arasında koşu bandında ısınmalıyız diyordu. Bunu kardiyo olarak düşünmeyin diyordu.
Bacak çalışacaksan evet ağırlık öncesi kardiyo yapabilirsin 5 Dakika ama bacak çalışmayacaksan gerek yok.

Isınma hareketlerine gelecek olursak diyelim Bench Presste 50KG Yapıyorsun. 10-15 KG Takıp 20 Tekrar yapacaksın. 3-5 KG Dambıl alıp Dumbell Press, Dumbell Butterfly yapabilirsin göğüsü ısıtmak için.

Omuzu ısıtmak için yine aynı şekilde ağır kilo almadan 3-5 KG İle Lateral Raise, Dumbell Shoulder Press yapabilirsin.

Triceps'i ısıtmak için yine aynı şekilde 3-5 KG İle Dumbell Lying Triceps Extension, Triceps Pushdown yapabilirsin.

Bunlar ingilizce ben bunların ne olduğunu ne bileyim dersen de internetten tek tek bakarak zamanla hepsini ezberleyeceksin artık dostum. :)

Bu arada bu ısınmaların set ve tekrarları kaç dersen 2x20 Yeterlidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı