Fiyatlar çok pahalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkes mi doktor olacak? Herkes mi garanti meslek sahibi olacak. Arkadaş bu yaşıyla iş alanlarının yetersizliğinden, dolaylı yoldan ekonominin üretken olmadığından, fiyat düzeyi ve satın alma gücünden bahsetmiş. Okuyup idrak edememişsiniz. Mevcut durumda kim ne okursa okusun, her türlü yüksek sayıda işsiz olacak. En basit arz talep denklemini bilmiyorsun gelmiş burada laf ediyorsun. İş gücü talebi olmadığı zaman iş gücü arzı fazlası olur, bu da işsizlik demektir. Herkes doktor olsa bu sefer işsiz bir doktorlar ordusu oluşur. Puanı düşüktür de bilmem ne. Geçin şunları arkadaş. Yarın bir gün hükümet değişirse düşün peşine nereye giderlerse siz de gidin. Bu zihniyet çıkart telefonunu bakayım zihniyeti. Bu zihniyet gitmeden bir şey olmaz. Eğitim öğretimin içine ettiler, fırsat eşitliği desen zaten yok, liyakatsizlik almış başını gidiyor, kafana çay fırlatıyorlar hâlâ konu sahibine söylediğine bak. Neye ne kadar vergi ödediğinin, kamu ihalelerinde edilen zararın, adaletsizliğin geldiği noktanın, ekonomi politikasının olmayışının, siyasilerin yaptıklarının, onca insanın açlık sınırının altında bir gelirle yaşadığının, daha çoğunun yoksulluk sınırı altında yaşamaya mecbur bırakıldığının, bir araba için yıllarca çalışman gerektiğinin, eğlenme/sosyalleşme hakkının umursanmadığının, girdi maliyetleri artan üreticinin yanında durulmadığının, 2450 TL'ye çiftçiden alınmayıp yemlik buğdayın ithal edildiğinin, Zafer havalimanının garanti yolcu sayısının, Somali'ye 30 milyon dolar hibe edip THK uçaklarının 4 milyonu için bağış istendiğinin, onca vergi yüküne rağmen vatandaşa iban verildiğinin, daha önce hiç kullanılmamış TCMB yedek akçelerinin kullanıldığının, oradaki onca haksızlığın ve daha nicelerinin farkında mısın? Farkındalık oluşturacaksan önce aynaya bakacaksın.

Tamam Amerika sosyal devlet değil işte. Vergi almıyor o kadar halka hizmet etmek için. Sen niye anlamıyorsun bunu? Sosyal devlet iyi değil diyorum. Sonra sen de evet vergi yok diyorsun ama beni eleştirmeye çalışıyorsun.
Sosyal devlet iyidir. Devlet halkını korumalıdır. Devlet halkını mutlu etmelidir. Devlet kelimesinin anlamlarından biri de mutluluktur.

Herkes mi doktor olacak? Herkes mi garanti meslek sahibi olacak. Arkadaş bu yaşıyla iş alanlarının yetersizliğinden, dolaylı yoldan ekonominin üretken olmadığından, fiyat düzeyi ve satın alma gücünden bahsetmiş. Okuyup idrak edememişsiniz. Mevcut durumda kim ne okursa okusun, her türlü yüksek sayıda işsiz olacak. En basit arz talep denklemini bilmiyorsun gelmiş burada laf ediyorsun. İş gücü talebi olmadığı zaman iş gücü arzı fazlası olur, bu da işsizlik demektir. Herkes doktor olsa bu sefer işsiz bir doktorlar ordusu oluşur. Puanı düşüktür de bilmem ne. Geçin şunları arkadaş. Yarın bir gün hükümet değişirse düşün peşine nereye giderlerse siz de gidin. Bu zihniyet çıkart telefonunu bakayım zihniyeti. Bu zihniyet gitmeden bir şey olmaz. Eğitim öğretimin içine ettiler, fırsat eşitliği desen zaten yok, liyakatsizlik almış başını gidiyor, kafana çay fırlatıyorlar hâlâ konu sahibine söylediğine bak. Neye ne kadar vergi ödediğinin, kamu ihalelerinde edilen zararın, adaletsizliğin geldiği noktanın, ekonomi politikasının olmayışının, siyasilerin yaptıklarının, onca insanın açlık sınırının altında bir gelirle yaşadığının, daha çoğunun yoksulluk sınırı altında yaşamaya mecbur bırakıldığının, bir araba için yıllarca çalışman gerektiğinin, eğlenme/sosyalleşme hakkının umursanmadığının, girdi maliyetleri artan üreticinin yanında durulmadığının, 2450 TL'ye çiftçiden alınmayıp yemlik buğdayın ithal edildiğinin, zafer havalimanının garanti yolcu sayısının, Somali'ye 30 milyon dolar hibe edip thk uçaklarının 4 milyonu için bağış istendiğinin, onca vergi yüküne rağmen vatandaşa IBAN verildiğinin, daha önce hiç kullanılmamış tcmb yedek akçelerinin kullanıldığının, oradaki onca haksızlığın ve daha nicelerinin farkında mısın? Farkındalık oluşturacaksan önce aynaya bakacaksın.

Alnından öpesim geldi. Yüreğine sağlık.

Yazmayayım izleyeyim diyorum, adama profil fotoğrafı yüzünden Sosyalist diyor aşağılıyor, devlet bakmaya mecbur değil diyor, çalışsaymış diyor. Ya 99 yaşında bir emekli ya da hiçbir şeyden haberi olmayan bir insan galiba. İş bulmanın zorluğu, işsizliğin fazlalığı ve ekonomiyi görmüyor galiba. Sana 5000 lira verse eskiden iyi, sonra orta şimdi kötü oluyor. Doktorlar, mühendisler artık işsiz iş bulanlar da komik sayılarla çalıştırılıyor.

Yurt dışında 500 birim paraya da güzel şeyler alınıyor. Maalesef ülke şartları kötü.

Evleneceğim, beyaz eşyalar 25 bin tutuyor. Almanya'da bir insan 25 bin euro mu veriyor acaba? Birim aynı, merak ediyorum nereye kadar böyle gidecek bu durum. 50 bin nakitim var. Araba bakayım dedim, 58 bine şahin satıyorlar. Üzülüyorum artık, çaresizce nefes alıp veriyoruz. Tatiller haram olmuş bize, alışveriş desen cep yakıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı