Fizik bölümü okumak

Delusion

Hectopat
Uzun bir süredir mühendislik okumak istiyordum ama son dönemlerde fizik ile haşır neşir oldukça ve evreni daha iyi anlamak için fizik okumanın benim için en iyisi olduğuna karar verdim. Gebze teknik Üniversitesinde İngilizce fizik bölümü var, aynı zamanda elektronik mühendisliği ile de çap yapılabilmekte. En iyi eğitim ODTÜ'de ama o seviyeler de sıralama yapabileceğimi düşünmüyorum açıkçası. Fizik bölümü ve üniversite hakkında görüşleriniz nelerdir?

Gebze Teknik Üniversitesi'nde fizik okumak bence bir şey katmayacaktır sana. Onlar üniversite bile sayılmaz. Yüksek lise gibi.

Üniversite olarak ne önerirsiniz?

İş bulma bakımından mı ölü dediniz?
Bu konuda en iyiler ODTÜ ve Boğaziçi ama oralara da girmek kolay değil. İyice düşünüp karar vermeni tavsiye ederim. Zira 4-5 yılını vereceksin ve sonucu önemli. Ben Ankara Üniversitesi mezunuyum mühendislik. Bizde de fizik bölümü var fakat önermem orayı da.

Temel bilimlerde üniversite çok daha önemli ayrıca TR şartlarında temel bilim okumak mantıklı değil eğer yurt dışına çıkmayacaksan ya da girişimcilik yapmayacaksan. Senin gibi arkadaşlarım vardı ancak hepsi elektrik-elektroniğe döndü.

İş bulma bakımından mı ölü dediniz?
Muhtemelen onun için demiştir. Bu ülkede Fen bölümlerinin çoğu ölü maalesef. Formasyonla öğretmen olmaya çalıştığını varsayalım, daha eğitim fakültesi mezunları zar zor atanıyor. Sıra gelmez kolay kolay. Fen ve edebiyat fakültesi mezunlarının çoğu özelde öğretmenlik yapıyor.

Muhtemelen onun için demiştir. Bu ülkede Fen bölümlerinin çoğu ölü maalesef. Formasyonla öğretmen olmaya çalıştığını varsayalım, daha eğitim fakültesi mezunları zar zor atanıyor. Sıra gelmez kolay kolay. Fen ve edebiyat fakültesi mezunlarının çoğu özelde öğretmenlik yapıyor.
Fizik okursam büyük ihtimal akademisyenliğe zorlarım ya da ingilizce fizik okuyup yurtdışına gidebilirsen giderim. ODTÜ dışında üniversite öneriniz var mı?

Geri
Yukarı