Fizik zor geliyor

Sayısal bir ders olduğundan dolayı formül kullanma ve 3 boyutlu düşünme becerisi gerektiriyor.Şayet çoğu fizik konusunu 3 boyutlu düşünerek yorumlayabilirsin.Formül kısmına gelince ben hayatta formül ezberlemeyen bir öğrenci idim fakat fiziğin bütün konuları birbiri ile bir şekilde bağlantılı.En genel formülleri (F=m.a) gibi ezberleyerek diğer konuların formüllerini çıkartabilirsin.Örneğin F=m.a formülünde a yerine hız/zaman yazalım. Şimdi itme formülünü kullanalım. I = F. t , şimdi F yi yalnız bırakalım F=I/t. ardından eski formülde dönelim ve F yerine I/t yazalım. I/t=m.v/t sol taraftaki t yi denklemin sağına alıyoruz. I= m.v/t . t bu işlemde t ler birbirini götürür. I=m.v kalır elimizde (delta işareti olmadığı için kullanamadım).Bunun anlamı da I= delta P yani itmenin birim zamandaki momentum değişimine eşit olduğunu görüyoruz.Ben lise hayatım boyunca fiziği hep böyle kullandım.Yazım biraz karışık gelicektir gözünü korkutmasın.Gerek matematikte gerek fizikte bu şekilde formül çıkartmak hem seni daha çok geliştiricektir hem boş boş formül ezberlemene gerek kalmayacaktır.

Çap yayınlarının fasikül kitabını alır ve her gördüğün konuyu o hafta bitirirsen en sondaki testleri de çözünce hiç bir sorunun kalmamış olacak

Trigonometri kolay bence. Geometriyle bağlantılı soruları beni biraz zorluyordu artık onları da hallettim. Kimyadaki denge kadar can sıkan bir konu yok. Fizikteki denge de sıkıntılı kimyadaki de.
Yeni nesil soruları peki? Bence de trigonometri halledilir ancak dedigim gibi AYT benzeri soruları cozmeye başlayınca hakikaten cok ugraştırıcı.

Yeni nesil soruları peki? Bence de trigonometri halledilir ancak dedigim gibi AYT benzeri soruları cozmeye başlayınca hakikaten cok ugraştırıcı.
Yeni nesil sorular bence daha kolay. Önce soruyu analiz edip hangi konudan sorduğunu anlamak lazım, problemin mantığını anladığında zaten soru çok temel şeylerden oluşuyor. Bence korkulması gereken soru tipi çok kısa bir tane trigonometrik denklem/oran verip çözüm kümesini istemesi. Kesin bi' kandırmaca vardır o soruda.

Fizik ezberleme fizik öğren daha kolay olacaktır.🤔

Tüm formüllerin bir mantığı var. En basitinden bir örnek vermem gerekirse öyle durup dururken biri E = mgh yazmamış. Vakit ayırıp mantığını kavramazsan başarılı olamazsın. İleride universite okursan daha detaylıca göreceksiniz.

Fizik öğrenmek için ezber yerine işin mantığını kavramak bence en önemli noktası. Formülleri ezberlemek yerine aslında hepsinin bir bağlantı içinde olduğunun farkına vardığınızda daha da keyifli hâle gelir fizik. Lise'nin ilk yılları biraz zor gelebilir ama çalışınca olur. Bir de asla fizik sınavına son gün çalışmayın. Çünkü son gün çalışacak son ders Fizik'tir. Tek günde o kadar bilgi işe yaramaz.

Fiziğin dili matematiktir bu yüzen az da olsa matematik temeliniz olmalı.
Fizik genel olarak formül işidir, formülleri bilmelisiniz.
Önce konuyu sözel olarak özümseyin sonra formülleri inceleyin.
İkisi birbirinden bağımsız olamaz.

Sayısal bir ders olduğundan dolayı formül kullanma ve 3 boyutlu düşünme becerisi gerektiriyor.Şayet çoğu fizik konusunu 3 boyutlu düşünerek yorumlayabilirsin.Formül kısmına gelince ben hayatta formül ezberlemeyen bir öğrenci idim fakat fiziğin bütün konuları birbiri ile bir şekilde bağlantılı.En genel formülleri (F=m.a) gibi ezberleyerek diğer konuların formüllerini çıkartabilirsin.Örneğin F=m.a formülünde a yerine hız/zaman yazalım. Şimdi itme formülünü kullanalım. I = F. t , şimdi F yi yalnız bırakalım F=I/t. ardından eski formülde dönelim ve F yerine I/t yazalım. I/t=m.v/t sol taraftaki t yi denklemin sağına alıyoruz. I= m.v/t . t bu işlemde t ler birbirini götürür. I=m.v kalır elimizde (delta işareti olmadığı için kullanamadım).Bunun anlamı da I= delta P yani itmenin birim zamandaki momentum değişimine eşit olduğunu görüyoruz.Ben lise hayatım boyunca fiziği hep böyle kullandım.Yazım biraz karışık gelicektir gözünü korkutmasın.Gerek matematikte gerek fizikte bu şekilde formül çıkartmak hem seni daha çok geliştiricektir hem boş boş formül ezberlemene gerek kalmayacaktır.
Bunu göz önünde bulunduracağım, eline sağlık.
Yanlış çalışıyor da olabilirsin. Nasıl çalışıyorsun?
Deftere yazdığımız notlara ve YouTube'dan videolara bakıyordum ancak bir düzen yoktu. Sorunu az çok biliyorum asıl amacım fikir almaktı. Ki aldığımı düşünüyorum. Sağ olun.

Geri
Yukarı