Fluence 1.6 vites kutusu ve egzoz emisyon kontrol ettiriniz hataları

Makaleler
15
Merhaba.

Aracımız 2015 model Renault Fluence.
Araç 1.6 benzinli versiyon.

Yaklaşık 1.5 ay önce başlıkta belirtilen iki hata da belirmeye başladı. Egzoz emisyon uyarısını şu an için benzinde kullanınca almadığımızı gördüm.

Ancak bu iki hata genel olarak neden çıkar?
İkisi de birbiri ardına çıkıyorlar.

Birbirinden alakasız arka arkaya hatalar çıkıyorsa elektrik tesisatında bir problem olabilir, sensörlerde bir problem olabilir. Gerçekten bir problem varsa baskı balatası eskimiş, aracın katalitik konventörü daha önceden sökülmüş veya çalınmış olabilir. Aldığınız yakıt kalitesiz olabilir, başka marka yakıt almayı deneyin.

Merhaba.

Aracımız 2015 model Renault fluence.
Araç 1.6 benzinli versiyon.

Yaklaşık 1.5 ay önce başlıkta belirtilen iki hata da belirmeye başladı. Egzoz emisyon uyarısını şu an için benzinde kullanınca almadığımızı gördüm.

Ancak bu iki hata genel olarak neden çıkar?
İkisi de birbiri ardına çıkıyorlar.

Tüp sistemini kontrol ettirin. Bir de bilgisayara bağlatırsanız daha detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Bizim de Clio antipatinaj devrede uyarısı veriyordu bir gün çalışmadı akü değiştirip bilgisayara bağlattığımızda o uyarının aküden dolayı verdiğini öğrendik.

Birbirinden alakasız arka arkaya hatalar çıkıyorsa elektrik tesisatında bir problem olabilir, sensörlerde bir problem olabilir. Gerçekten bir problem varsa baskı balatası eskimiş, aracın katalitik konventörü daha önceden sökülmüş veya çalınmış olabilir. Aldığınız yakıt kalitesiz olabilir, başka marka yakıt almayı deneyin.
Hocam benzin olarak babam Shell V Power ve gaz olarak Shell AutoGas kullanır.

Vites kutusundan ziyade önce egzoz emisyon uyarısı çıkıyor. Egzoz emisyon uyarısı çok uzun süre devam ediyor. Vites kutusu uyarısı arada bir çıkıp siliniyor.

Elektrik tesisatı adına aküye kontrol yapıldı, sağlam çıktı. Bujiler kontrol edildi bir sıkıntı yok demişler sanırım.

Baskı balata 60, EDC beynine 33K fiyat çekmişler.

Tüp sistemini kontrol ettirin. Bir de bilgisayara bağlatırsanız daha detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Bizim de Clio antipatinaj devrede uyarısı veriyordu bir gün çalışmadı akü değiştirip bilgisayara bağlattığımızda o uyarının aküden dolayı verdiğini öğrendik.
Hocam babam bu hafta içinde Bursa yetkili servisine gidecek.
Serviste makineye özellikle sokturup hataların okunmasını istiyor.

Atiker marka bir LPG sistemi var.
Şüphelenmedim de değil. Şu an mesela yaşadığım yere dönüyoruz arabayla.
Tamamen benzinde kullanıyoruz ve egzoz emisyon uyarısı hiçbir şekilde çıkmadı.

Hocam benzin olarak babam Shell V Power ve gaz olarak Shell AutoGas kullanır.

Vites kutusundan ziyade önce egzoz emisyon uyarısı çıkıyor. Egzoz emisyon uyarısı çok uzun süre devam ediyor. Vites kutusu uyarısı arada bir çıkıp siliniyor.

Elektrik tesisatı adına aküye kontrol yapıldı, sağlam çıktı. Bujiler kontrol edildi bir sıkıntı yok demişler sanırım.

Baskı balata 60, EDC beynine 33K fiyat çekmişler.

Hocam babam bu hafta içinde Bursa yrtkili servisine gidecek.
Serviste makineye özellikle sokturup hataların okunmasını istiyor.

Atiker marka bir LPG sistemi var.
Şüphelenmedim de değil. Şu an mesela yaşadığım yere dönüyoruz arabayla.
Tamamen benzinde kullanıyoruz ve egzoz emisyon uyarısı hiçbir şekilde çıkmadı.
Bir şey söylemek zor. Araştırılması lazım. Teknik servis her zaman daha yüksek fiyat çekecektir.

Geçen kurban bayramında EDC 1.6dci aracımda şamzuman arızası aldım araç 1,3,5'e atıyor diğerlerine atmıyordu. Meğersem şamzuman beyini bozulmuş. Bana 26500'e patladı. Usta akünün az voltajlı olmasının elektronik devrelere yük bindirdiğini ve sıcakla bozulduğunu söyledi. Araştırıncada Renault araçların hepsinin düşük voltajlı ve eski akülerde elektronik şanzumanı bozduğunu öğrendim. Sonuç Renault arçlar eski ve bitik akülerde kullanılmamalı. Daha Kavrama filan girerse geçmiş olsun ancak bence F/P bir araç.

Hocam araba dediğiniz gibi güzel. Umuyorum ki EDC beyni ya da özellikle kavramada bir arıza çıkmaz.
Size de geçmiş olsun bu arada.
EDC beynini referansla 26500 dedi, Eğer kavrama+beyin olsaydı 60K, Sadece motor olsaydı 6K dedi usta.

Geri
Yukarı