Megane araçta "vites kutusunu kontrol ettiriniz" hatası

Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Kamu
Arkadaşlar sizlere genel olarak bilgileri aktarıyorum. Başına gelen, kesin çözümü bilen varsa yazsın.

Araç: 2009 model Megane 2 1.6 benzin otomatik vites.

2018'de arabayı aldım. 3-4 ay sonra bir gün sabah giderken araba gaz yemedi " vites kutusunu kontrol ettiriniz" yazısı çıktı. Arabayı kapattım bekledim. Hatayı internette araştırdım. Herkes farklı şeyler söylemiş. Birisi kapatıp açın düzelir diye yazmış. Bende arabayı kapattım açtım. Düzeldi bir sıkıntı olmadı yola devam ettim sonra birkaç gün daha oldu. Sonrasında ise üstünden 1.5-2 yıl falan geçti bir kere bile hata vermedi. Daha sonra evimin yanındaki köprüden çıkarken aynı hatayı aldım. Yine 3-4 gün sabah arabayı ilk çalıştırdıktan sonra 2-3 km gidip aynı hatayı aldım. Daha sonra önceden olduğu gibi hiç hata almadım. Üstünden yine 2 yıla yakın oldu ve hatayı 1 hafta önce yine aldım.

Muhtemelen bu sorun daha öncesinde de vardı fakat satan kişinin söylemediğini düşünüyorum. Sorunla ilgili sensör, vites kutusundaki yağ, vites kutusunun içindeki yuvarlak toplar, vites kutusunun değişmesi, şanzıman yağı değişimi vs. gibi birçok şeyin yazıldığını gördüm. Ücret olarak 400 liraya hallettim diyen de var 20 bin TL diyen de.

Çözümü bilen ya da bu işin ustası var şurada halleder diyen varsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yetkili servise veya sanayiye vermek istemiyorsanız ODB scanner kullanarak arabanın spesifik olarak hangi hatayı verdiğini öğrenebilirsiniz.

Sorunun oluşma sıklığına bakılırsa sensör sorunu gibi. Normal sürüş esnasında bir sıkıntı yoksa ciddi bir şey olmadığını düşünüyorum, ama tabii ki kesin olarak bilemeyiz.

Araba sektöründe şu insan, şu sorunu, şu şekilde çözmüş diyerek o yoldan gidilmez. Çünkü ikinizin aracı çok farklı senaryolarla o hatayı veriyor olabilir. Yani internetteki yorumlardan ziyade aracı 2-3 farklı yere göstermeniz daha iyi olur.

Geri
Yukarı