Flutter dili için Android Studio şart mı?

efew0

Decipat
Makaleler
2
Yer
Kocaeli
Flutter yazmak için Android Studio zorunlu mu? Android Studio indirmem istemiyorum çünkü hem fazla yer kaplıyor hem de karışık. Instagram'da bir video gördüm adam Visual Studio Code'dan yazıyor. Birde eğer varsa, yandaki gibi bir mobil emülatör kurmak mümkün ise Visual Code'a daha güzel olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Google'ın resmi derslerinde Visual Studio Code kullanabilirsiniz diyordu ama bu derste biz Android Studio kullanacağız gibi bir söylemi vardı.

@efew0 yanlış görmediysem videodaki IDE aslında XCode yani Mac cihazlara özel bir geliştirme ortamı. Bu IDE'de iOS için de program üretiliyor.
Vallahi hocam İOS tarafında nerdeyse hiç bilgiye sahip değilim. Bana Visual Stadio Code gibi geldi. Neyse, peki Android Studio illa gerekli mi?

Google'ın resmi derslerinde Visual Studio Code kullanabilirsiniz diyordu ama bu derste biz Android Studio kullanacağız gibi bir söylemi vardı.
Aynen hocam, dersi açtığımda bende gördüm ama Android Studio kullanacaklardı heralde.

Android Studio'nun Android emülatörü lazım test etmek için. Android Studio'nun emülatörü ile beraber kullanmak çok daha optimize diğer emülatörlere göre. Ancak IDE olarak Android Studio kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin performans sorunları yaşamak istemiyorsanız başarılı bir editor olarak VSC kullanabilirsiniz.

Kendi sitesinde kurulum ile alakalı bilgiler paylaşılmış. Yardımcı olabilir:

VS Code kullanabilirsin fakat eğer uygulamanı Android'de denemek istiyorsan Android Studio kurulu olması gerek, Windows uygulaması olarak çalıştırmak istiyorsan Visual Studio gerek, IOS uygulaması olarak denemek istiyorsan XCode gerek. Saygılar.

Diğer yorumlarda yanlış bilgiler var.

1. VSCode kullanılabilir, eklentisi iyi durumda
2. Android Studio gerekli değil, cli ile de yapabilirsiniz. Bu URL'den Download Android Studio & App Tools - Android Developers aşağıdaki "Command line tools only" kısımdan uygun cli ile kurabilirsiniz ama iyi bir bash/shell bilginiz yoksa denemeyin.
3. iOS için Mac cihaz şart. Code signing vs. için Apple Developer Account gerekli sanırım en son 729 TL ödemiştim, fiyat değişmediyse.
4. XCode, code signing, build işlemleri, vs. için gerekli ama iOS'ta geliştirme yapmak için XCode şart.

İki platforma da geliştirecekseniz tavsiyem iOS emulator veya cihaz üstünde test edin, genelde iOS'ta çalışıyorsa Android'te de çalışıyor.

Geri
Yukarı