Programlama dili öğrenmek için üniversite şart mı?

Öğrenmek için üniversite gerekmez ama herhangi bir iş yerine girmek için üniversite diploması şart olabilir. Büyüyen meslek sonuçta. Gitmeden de yapılabilir.

Diploma sıkıntısı olacağı kesin. Zaten ben üniversiteye gitmeyi düşünüyordum. Sadece gerekliliği konusunda çok teredütte kaldım. Teşekkür ederim.

Öyle bir şey söz konusu değil, ben üniversite okumadım ama şu an rahatım. Kulak asma hiç kimseye öğrenmene bak sadece.

Çok doğru. Bunları diyen o kadar çok kişi var ki, bu konuyu açma sebebim oldular. Teşekkürler.

Tahminimce üniversite okumadan da bir sürü oyun yapabilirisiniz. Ancak üniversite okumak, sizi bazı yönlerden hızlandırır. Bunları kendimizin çalışıp öğrenmesi gerekecek.

Hızlandıracağı kesin. Zaten diploma kısmı işin tuzu biberi olarak görmediğimden dolayı da üniversitenin verdiği avantajları asla inkar edemem.

Gerek yok. Üniversite başka yönlerde fayda sağlayabilir ama kesinlikle gerekli değil.

Bencede. Aynı fikirdeyim.

Türkiye'de yaşıyorsanız üniversite olmadan biraz zor.

Ne yazık ki bu doğru. İngilizce bilmesem ortada kalacağımı biliyorum. Türkçe kaynak yok denecek kadar sınırlı. Kaynakların da birçoğu güncel değiller.

Üniversite sizi programcı yapmaz, mühendislik disiplinini öğretir ve bu alanda network sağlar, üniversite olmadan da olur ama öğrenci olursan öğrenciliğin getirdiği bazı şeylerden faydalanabilirsin.

Yorumunuz ve desteğiniz için teşekkürler. Demek ki fayda sağlasa da bir zorunluluk değil.

O alana yönelik bir bölüm okumanda fayda var. Türkiye şartlarında lise diplomalı olmak pek akıl karı değil. İmkanı olmayana lafım yok tabii.

Diploma kısmı biraz kritik benim için. Sadece ben mi bilmeme ama diplomasız iş bulmama imkan yok gibi hissediyorum.

Ortam sağlayacağı için faydalı olur bence.

Ortamdan kastınız aynı hedef için birlikte çalışabileceğimiz arkadaşlarsa bu gerçekten büyük bir avantaj. Arkadaşlıkta önemli tabii ama hedef için gerekli mi bilmem.

İş için önemli, çoğu durumda diploma istiyorlar. Öğrenme konusundaysa gerekli değil, kendin daha hızlı öğrenirsin.

Kendimin daha hızlı öğreneceğini düşünüyorum evet. Ama o diploma... Onun için üniversiteye gideceğim resmen.

Hızlandıracağı kesin. Zaten diploma kısmı işin tuzu biberi olarak görmediğimden dolayı da üniversitenin verdiği avantajları asla inkar edemem.
Diploma değil önemli olan, @Uton 'nin de belirttiği gibi mühendislik disiplini ve çevre. Bunlar çok önemli ve değerli, size çok faydası olacaktır.

"Üniversite okumadan yapamazsın."

Sevgili abilerim ve ablalarım;
Yukarıda görmüş oluğunuz cümle artık beni sinir küpüne döndürecek bir hal aldığı için sizlerin yardımına ihtiyacım var. Öncelikle belirteyim: Çocukluğumdan beri hep bir oyun yapmak istemişimdir. Ve haliyle bu durum beni bilgisayar ile iç içe hale getirdi. Bir programlama dili bilmem gerektiğini biliyorum (bunun yanında bir de oyun motoru tabii ki) ancak bir kişiyle ne zaman bu hayalimden bahsetsem direkt "malum" sözü ediyor. Konuşma şu şekil oluyor;
-Hayalim iyi bir üniversite okumak değil. Sadece oyun yapmak.
+Üniversite olmadan olmaz ki...

Üniversitenin, benim hedefime yaklaştıracağının farkındayım ama hayalim için buna gerek var mı? Belirteyim; "ben bir GTA 5 yapcaam!" (ironi için böyle yazdım umarım uyarı yemem) demiyorum. Hedefim öyle bir şey değil. Hedefim bir celeste, katana Zero, hotline miami, Undertale... Bu oyunları vererek az çok nasıl bir hedefim olduğunu anladığınızı varsayıyorum.

Hedefim için kendime bir oyun motoru seçtim. Gamemaker Studio 2. üstte saydığım tüm oyunlar (celeste hariç), bu oyun motoru ile yapıldı. Haliyle bu oyun motoruna ilgi duydum (hatta bu motorun dilini bile az çok biliyorum) ancak bu oyun motoru ile 3D oyunlar yapamıyorsunuz (yapabilenler var ama doğru oyun motoru değil). Ben de bu yüzden Unity ile bir işe girişmeye başlarsam C# öğrenmek zorundayım. İşte sorunun başına yeniden döndük C# için (veya herhangi bir kodlama dili) üniversite okumak şart mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Tabi ki değil üniversiteye gitmeyip kendini geliştirip çok iyi yerlere gelebilirsin. Lakin artık nerede ise bütün iş verenler diplomayı ön planda tutuyorlar.

"Üniversite okumadan yapamazsın."

Sevgili abilerim ve ablalarım;
Yukarıda görmüş oluğunuz cümle artık beni sinir küpüne döndürecek bir hal aldığı için sizlerin yardımına ihtiyacım var. Öncelikle belirteyim: Çocukluğumdan beri hep bir oyun yapmak istemişimdir. Ve haliyle bu durum beni bilgisayar ile iç içe hale getirdi. Bir programlama dili bilmem gerektiğini biliyorum (bunun yanında bir de oyun motoru tabii ki) ancak bir kişiyle ne zaman bu hayalimden bahsetsem direkt "malum" sözü ediyor. Konuşma şu şekil oluyor;
-Hayalim iyi bir üniversite okumak değil. Sadece oyun yapmak
+Üniversite olmadan olmaz ki...

Üniversitenin, benim hedefime yaklaştıracağının farkındayım ama hayalim için buna gerek var mı? Belirteyim; "ben bir GTA 5 yapcaam!" (ironi için böyle yazdım umarım uyarı yemem) demiyorum. Hedefim öyle bir şey değil. Hedefim bir Celeste, Katana Zero, Hotline Miami, Undertale... Bu oyunları vererek az çok nasıl bir hedefim olduğunu anladığınızı varsayıyorum.

Hedefim için kendime bir oyun motoru seçtim. Gamemaker Studio 2. üstte saydığım tüm oyunlar (Celeste hariç), bu oyun motoru ile yapıldı. Haliyle bu oyun motoruna ilgi duydum (hatta bu motorun dilini bile az çok biliyorum) ancak bu oyun motoru ile 3D oyunlar yapamıyorsunuz (yapabilenler var ama doğru oyun motoru değil). Ben de bu yüzden Unity ile bir işe girişmeye başlarsam C# öğrenmek zorundayım. İşte sorunun başına yeniden döndük C# için (veya herhangi bir kodlama dili) üniversite okumak şart mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Süper zekaysan tabii ki hayır. Üniversiteyi bile kazanamıyorsan, çok zor.
Peki öğrenebildin mi?
Bir de cevap yazanlardan kaç kişi kendisi programlama biliyor?

Süper zekaysan tabii ki hayır. Üniversiteyi bile kazanamıyorsan, çok zor.
Peki öğrenebildin mi?
Bir de cevap yazanlardan kaç kişi kendisi programlama biliyor?

Süper zeka olduğumu düşünmüyorum zaten. Üniversiteyi kazanmaktan ziyade gerek olup olmadığını sordum. Heves etmiyorum üniversite okumaya. Uğraşmıyorum yani zahmetli geliyor. O yüzden sordum. Yoksa (ben de dahil) gerçekten isteyerek çalışırsa kazanır. Buradaki arkadaşlar biliyor mu bilmiyor mu onu bilmem ama bilmiyorlarsa bile düşüncelerini mantıksız bulmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı