Focus 3'te Sorunsuz Otomatik Şanzıman Var mı?

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
50 bin civarına, mümkünse Focus 3 düşünüyoruz ama powershift bayağı sorunlu diyorlar. Gerçi sorunlu olmayan otomatik şanzıman yok herhalde, DSG zaten malum, saatli bomba, Focus'un eski dizellerinde ki CVT'ler de çok sorunluymuş. Otomatik şanzıman kullanamayacak mıyız biz arkadaş? İstanbul trafiğinde düz vitesle amelelik yapmak istemiyorum ben.

PS ile ilgili özellikle 1'den 2'ye geçişte titreme yapıyor şikayeti çok var, üstelik sıfır 50 bin bile yapmamış araç da bile çıkıyor bu sorun.
Şansşızlığıma focus 3.5'da ıslak kavramaya geçtiler daha az sorun çıkarıyormuş.

Ya şimdi ben istanbul'dayım. Oldum olası manuel şanzuman sevmem, hele trafikte tam amelelik bana göre. O yüzden biraz boş olsun ama hem yeni kasa hem otomatik olsun diye focus 3 trend veya trend x düşünüyordum. Lakin powershift için vites geçişinde sarsıntı yaratıyor yazmışlar çok kişiler.
O yüzden focus 2 veya 2.5 eski kasa, dolu ama klasik tork konvertörlü tam otomatik düşünmeye başladım ama çok gönülsüzüm.
Bu focus 3 powershift kullanan varsa tecrübesini yazarsa çok makbule geçer, çünkü almışken hem daha modern hem daha genç araba almak istiyorum.

Ya şimdi ben istanbul'dayım. Oldum olası manuel şanzuman sevmem, hele trafikte tam amelelik bana göre. O yüzden biraz boş olsun ama hem yeni kasa hem otomatik olsun diye focus 3 trend veya trend x düşünüyordum. Lakin powershift için vites geçişinde sarsıntı yaratıyor yazmışlar çok kişiler.
O yüzden focus 2 veya 2.5 eski kasa, dolu ama klasik tork konvertörlü tam otomatik düşünmeye başladım ama çok gönülsüzüm.
Bu focus 3 powershift kullanan varsa tecrübesini yazarsa çok makbule geçer, çünkü almışken hem daha modern hem daha genç araba almak istiyorum.

Kardeş bana sorarsan manuel al. Otomatik hep masraf, manuel araba zevklidir hem.

İşte bence öyle değil:)
Ben de otomatik araba seviyorum, dur kalklarda hele hayat kurtarıyor, öbür türlü debriyajı freni vitesi derken mahvoluyorum, ehliyet alırken bile manuel sürmeyi sevmezdim :).

İşte bence öyle değil:)
Ben de otomatik araba seviyorum, dur kalklarda hele hayat kurtarıyor, öbür türlü debriyajı freni vitesi derken mahvoluyorum, ehliyet alırken bile manuel sürmeyi sevmezdim :).

Astra J kasa manuel kullandım, 1 seneden fazla 136 HP olanından. Sonrasında BMW 320i E46 170 HP 6 silindir, yarı otomatik kullandım 1 sene. İnanır mısın manueli özledim debriyajla arabayı kontrol etmek bence mükemmel. Araba canavar fakat manuel olmamasından dolayı çok düştü gözümde. Bir debriyaja basmak bu kadar zor olmamalı. Şahsen o kadar sıkıntıyı masrafı çekeceğime trafik çekerim. Hele ikinci el otomatik hiç alınmaz. Adam nasıl kullandı dikkat etti mi nerden bileceksin? Manuel olursa hem dolu olacak, hem yeni olacak, hem az yakacak. Yine de otomatik diyorsan, biraz daha sabredip sıfır almanı öneririm. Mesela İbiza olabilir. DSG'den korkma o kadar insan kullanıyor. Sıfır alınca 5 yıl garanti yaptırırsın kafan rahat olur. Hem DSG, manuel kadar seridir. Yağ gibi geçer o vitesler.

Günümüzde çift kavrama (o da kuru kavrama olursa) dışında sorunlu otomatik vites kalmadı. Özellikle tork konvertörlü olan otomatik vitesler her ne kadar biraz hantal olsalar da sorun çıkarma ihtimalleri düşük. Yeni model alınmayacaksa yukarıda bir arkadaşın dediği gibi Toyota'nın eski otomatikleri de dayanıklıdır. Eski şirket araçlarım dışında kendi özel araçlarım 2010 yılından beri otomatik vites ve daha hiç sıkıntı yaşamadım. Bahsettiğim araçlar 2010 Toyota Corolla - 2012 Toyota Auris - 2016 Opel Astra K, toplamda yaptığım yol 75-80 bin km. civarı.

Not: Önceki kasa Toyota'larda bulunan otomatik şanzıman 4 ileri, maalesef fazla yaktırıyor.

Arkadaşlar, bütçemiz itibariyle focus'da 2 şansımız var, ya sırf yeni olsun focus 3 olsun, görünüşü daha sportif olsun, içi de hakeza öyle, gidip 2012 trend veya trend x otomatik poweshift alacağız veya focus 2, 2010 model, full donanım, titanium x, tork konvertörlü yani tam otomatik alacağız.
Ben en başında boş olsun ama yeni olsun mantığındaydım. Lakin powershift'in focus 3'de çok sorunlu olduğu sonucuna vardım. Sonraki makyajlı modellerde bu şanzımanı biraz düzeltmişler ama onlarda bütçeyi aşıyor. Sonuçta ilerisini düşünerek eski kasa ama daha sorunsuz olandan yana tercih kullanıcaz büyük ihtimalle.
Ne vardı sanki eski sorunsuz şanzımanı kullansaydın ford :(

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı