iPhone 11 alınır mı?

batuhqnsrl

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba bu aradalar iPhone 11 almayı düşünüyorum elimdeki telefon şu anda Tecno Pova Neo 2 satıp sizce iPhone 11 alabilir miyim ayrıca sevmessem satılır bence piyasası bayağı güzel satılıyor iPhone 11'ler sizce alınır mı? Annem hak veriyor ama birkaç tanıdık alma ısınıyor falan diyor ne düşünüyorsunuz bu arada 2 el alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
ne zaman iPhone 11 alınır mı? gibi bir konu açılsa bir sürü insan bu formda yığılıp sayfa sayfa yazı yazıyor, bunlara hiç gerek yok iPhone 11 kullanan birisi olarak bu yazacaklarımın sana referans olacağını düşünüyorum.

Öncelikle madde madde ele almak en sağlıklı olacaktır;

• güncelleme desteği
Telefon son büyük güncellemesi olan iOS 18'yi alacak ve bir sonraki güncellemeyi almayacak. Bu durumun sana eksi yönü her sene getirilen özellikler cihazına gelmeyecek, ancak unutmayın ki bu telefon 2025 yılının eylül ayına kadar halen güncel kalacak. Onun haricinde bu tarihten sonra uygulama desteği telefonda devam edecek ve telefon kullanılabilir olacak. Bulunduğumuz tarih itibarıyla iPhone 7'nin desteği daha yeni kesildi, yani bu telefon aktif olarak en az 3-4 sene kullanılabilir durumda olacak.

• ekran kalitesi
iPhone 11'de 6,1 inç1 Liquid retina LCD ekran kullanılmaktadır. Kağıt üstünde bakıldığında ekran çözünürlüğü ve ekran panel sistemi olumsuz olarak değerlendirilebilir ancak ekranın görüntü kalitesi konusunda olumsuz bir durum yaşamayacaksınız, ekran konusunda "benim XXX marka telefonum şu çözünürlükte ve daha iyi" gibi yorumlara aldırış etmeyiniz çünkü ekran teknolojisi kadar ekran panelinin kalitesi de çok önemlidir, bu konu hakkında en net örnek yine bu formda olan konu üzerinden örneklendirilmiştir, (link)ancak bu ekranın olumsuz yönününü belirtmek gerekirse ekran parlaklık değerinin diğer üst model IPhone'lara göre daha düşük oluşu ve siyah renkleri (OLED ekran gibi) tamamen karartamadığından dolayı maviye kaçan renk göstermesidir, bu durumu günlük kullanımda ancak karanlık bir ortamda siyah bir ekranda görebilirsiniz. Ekran yenileme olarak 60 Hz bir yenileme bulunmaktadır, bu yenileme hızı arayüzde ve uygulamalar arasındaki geçişte menülerde size olumsuz bir durum yaratmayacaktır, bunu en net bir mağazaya giderek test ederek anlayabilirsiniz, aradaki fark ise ancak 120 Hz ve 60 Hz bir cihazı yan yana koyduğunuzda anlayabilirsiniz çok takıntı değişse bu durum sizin için sorun olmayacaktır. Bu iki husus haricinde ekran konusunda takılacak bir durum yok.

• performans ve kamera
Cihaz öncelikle günlük kullanımda sizi üzmeyecektir. Belirtilmesi gerekir ki iPhone 11 2019 yılında ilk çıktığında en performanslı işlemcisi olan, en iyi fotoğraf ve video çeken telefon olarak çıktı. Bu durum göz önüne alındığında telefonu günümüzden sonra öngörülen kullanım süresi olan 3 sene içerisinde sorun yaşamayacaksınız, oyun kısmında ise şu anda telefonda oynanabilen bütün oyunları kasmadan akıcı şekilde oynayabilirsiniz. Kamera hususunda ise günlük hayatta ve sosyal medyada rahatlıkla yetecek iyi denilebilir bir kamera ve video performansı var, üst serilerine nazaran gündüz normal ışıkta çekilmiş fotoğrafları bizzat üst model IPhone'lar ile karşılaştırma fırsatı buldum gündüz sorun yok ancak gece çekiminde yeni serileri çok daha iyi durumda, iPhone 11'in gece çekimine bakacak olursak çok şahane olmasa da günü kurtarır bir gece performansı vermektedir, bu yüzden fotoğraf ve video çekme hususu sizi üzmeyecektir.

• batarya performansı
Cihazın pili yeni durumdayken orta ve yüksek kullanımda bir günü çıkaracaktır, çok yoğun kullanımda ise gün içerisinde 30 dakika kadar şarj etmek sizin için yeterli olacaktır. Bu şarj suresi bataryanızın eskimesi ile doğru orantılı olarak artabilir ancak günü çıkarmada günlük kullanımda ortalama bir cihaz denilebilir.

• fiyatlandırma
Şu anda güncel fiyatı 128 GB modeli için 25.399 TL'dir. Bu fiyat bandına en yakın cihaz Apple ekosistemi içerisinde iPhone 12'dir, bütçenizin yetmesi durumunda uzun kullanım açısından bu cihaza yönelmeniz sizin için güncelleme desteği ve ekran kalitesi anlamında olumlu yönde gelişme sağlayacaktır ve yukarıdaki sorunlar dolayısıyla problem olmaktan çıkacaktır, bu yüzden bütçenizin yetmesi durumunda tercihen iPhone 12 alınmalıdır. Bütçenin yetmemesi durumunda iPhone 11 almak iPhone kullanmak ve Apple ekosisteminden faydalanmak adına mantıklı bir seçenektir.

• genel değerlendirme
Önerim bütçe yetmesi durumunda en düşük iPhone 12 olacaktır, aradaki ufak meblağı ödeyememe durumunda iPhone 11 yukarıdaki hususlar dikkate alınarak alınabilir. Ek olarak bütçe sorunu olmayan kişiler için ise fiyat performans olarak iPhone 13 en alınabilir cihazdır.

yazdığım bu yazıyı tamamen objektif değerlendirerek yazdım, bu yüzden düşüncelerinizi bunu dikkate alarak belirtmenizi rica ederim.

not: Ben şahsi fikrim iPhone kullanmak istiyorsan ve bütçen bu kadarsa alman yönünde olacaktır. Cihaz seni hiçbir yönden günlük kullanımda üzmeyecektir.

Hayatımda iPhone kullanmadım bir deneyeyim dedimse 12 alsam yine problem olur mu?

12 alınır kardeşim paşalar gibi de kullanırsın kamerası da tatmin eder video konusunda zaten iPhone her türlü başka seviyede ekran kalitesi desen 12 de gayet iyi tasarım desen halen güncel al 12 kullan ben zamanında 11 alacağım zaman bir sürü kişiye sordum o zamanda aynı şeyleri söylüyorlardı iyi ki dinleyip başka markaya bulaşmamışım ve ben iddia ediyorum çevrende zaten duymuşsundur madem kullanmamışsın sen o IPhone'a geçtikten sonra başka marka telefon kullanmayacaksın bunu savunuculuk için söylemiyorum alırsan ne demek istediğimi anlarsın, kaldı ki iOS kullananlar beni çok iyi anlayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı