Format sırasında sistem ısınıp kapanıyor

ŞenolGüneş

Hectopat
Yer
Bursa Nilüfer
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarım çok ısınıyor bu yüzden format atayım dedim belki bir program yapıyordur dedim ama format atarken bilgisayar ısındığı için kapanıyor ve açtığımda "eski ayarlar geri yükleniyor" gibisnden bir şey yazıyor ben nasıl format atabilirim format CTRL+alt+del yaparak yaptım başka bir yöntem var mı bilgisayarı ısındırmayacak.

Sistem özellikleri.
Cihaz adı ıkızler.
İşlemci AMD A10-5745m APU with Radeon(tm) HD Graphics 2.10 GHz.
Takılı RAM 8,00 GB (kullanılabilir: 6,46 GB)
Cihaz kimliği
Ürün kimliği
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Edisyon Windows 10 education.
Sürüm 21H1.
Yüklenme tarihi ‎23.‎05.‎2021
İs derlemesi
Deneyim Windows feature Experience pack 120. 2212.3530. 0
Silinmiş olan yerleri ben sildim belki paylaşılmaması gereken bilgidir diye.

USB girişleri problemli olabilir veya anakart kısa devre yapıyordur.

Isınma problemi fan ile alakalıdır, işlemci fanının tam oturduğundan emin miyiz?

USB belleğe Windows yakın. Ve öyle kurun.

İyi bir soğutucu alın.
İyi bir termal macun kullanın. (işlemci ve ekran kartı için)
Ve eğer işlemcin veya ekran kartın tam güçte çalışamıyor ise undervolt yapıp deneyebilirsin.

Çok eskiden bende de olurdu. Bir süre oynadıktan sonra bilgisayar kapanırdı. Sonradan fark ettim ki tozdan nefes alamıyormuş. Işlemci fanındaki tozları elektrikli süpürge ile temizle. Çıkmayan tozlarıda uzun bir iğne yardımı ile aralardan cıkarabilirsin. Tozdan nefes alamayan işlemci ısınır sonra zarar görmemek adına kendini kapatır.

USB girişleri problemli olabilir veya anakart kısa devre yapıyordur.

Isınma problemi fan ile alakalıdır, işlemci fanının tam oturduğundan emin miyiz?

Bilgisayarım 8 yıllık ve hiç içini açmadım ve termal macunu yok önceden ısınması normal diyordum ama şimdi bilgisayar ısındığı için kapanmaya başladı bilgisayarı yıllardır kullanıyorum anakart kısa devresi ile alaklı diğil bilgisayara dokunduğumda acayip sıcak vebilgisayarda fan var mı bilmiyorum
USB hazırlayarak BIOS üzerinden format atın ısınmayacaktır.
leptop ta biosa nasıl girilir hiç bilmiyorum ve hiç biosu güncellemdim otomatik kendisi güncelleniyormu acaba
Sistem ısındığından dolayı atamadığından eminsen iki önerim var.

1) Undervolt yapabilirsin.
2) Soğutucu alabilirsin.

Soğutucum var iyi kötü idare ediyor o bazen hayat kurtarıyor
USB belleğe Windows yakın. Ve öyle kurun.

İyi bir soğutucu alın.
İyi bir termal macun kullanın. (işlemci ve ekran kartı için)
Ve eğer işlemcin veya ekran kartın tam güçte çalışamıyor ise undervolt yapıp deneyebilirsin.

İşlemcinin tam güçte çalışabildiğini nereden bakabilirim termal macun yok ve undervolt ne kadar güvenilir ve nasıl yapılır ve nedir?
Çok eskiden bende de olurdu. Bir süre oynadıktan sonra bilgisayar kapanırdı. Sonradan fark ettim ki tozdan nefes alamıyormuş. Işlemci fanındaki tozları elektrikli süpürge ile temizle. Çıkmayan tozlarıda uzun bir iğne yardımı ile aralardan cıkarabilirsin. Tozdan nefes alamayan işlemci ısınır sonra zarar görmemek adına kendini kapatır.
8yıldır hiç içini açmadım biliyorum içi battaniye gibi olmuştur ama bu kadar ısınmıyordu 3 gün içinde ısındı bilgisayar

bilgisayar ddu ile sürücüleri kaldırıp windows ile geri getiridkten sonra çok ısınmaya başladı bu işlemin ısınma ile alakası var mıdır

Laptop ta BIOS'a nasıl girilir hiç bilmiyorum ve hiç BIOS'u güncellemdim otomatik kendisi güncelleniyor mu acaba?

Otomatik kendisi güncellemez, güncellemeyede ihtiyacınız yok zaten. Öncelikle UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberi burayı iyice okuyup anlayın USB belleği hazırlayın sonrasında BIOS'a girebilmek için bilgisayar açılırken del veya F2, F12, F9 tuşlarına basmanız gerekiyor. (bu tuşlar bilgisayardan bilgisayara değişir büyük ihtimal del tuşudur Google'dan laptop markanızı yazarak öğrenebilirsiniz)

Bilgisayarım 8 yıllık ve hiç içini açmadım ve termal macunu yok önceden ısınması normal diyordum ama şimdi bilgisayar ısındığı için kapanmaya başladı bilgisayarı yıllardır kullanıyorum anakart kısa devresi ile alaklı diğil bilgisayara dokunduğumda acayip sıcak vebilgisayarda fan var mı bilmiyorum

leptop ta biosa nasıl girilir hiç bilmiyorum ve hiç biosu güncellemdim otomatik kendisi güncelleniyormu acaba

Soğutucum var iyi kötü idare ediyor o bazen hayat kurtarıyor

İşlemcinin tam güçte çalışabildiğini nereden bakabilirim termal macun yok ve undervolt ne kadar güvenilir ve nasıl yapılır ve nedir?

8yıldır hiç içini açmadım biliyorum içi battaniye gibi olmuştur ama bu kadar ısınmıyordu 3 gün içinde ısındı bilgisayar

bilgisayar ddu ile sürücüleri kaldırıp windows ile geri getiridkten sonra çok ısınmaya başladı bu işlemin ısınma ile alakası var mıdır
Tabiki.. Içini temizle bana güven düzelicektir. Özellikle işlemci

Geri
Yukarı