Çözüldü Formatla silinmeyen virüs format esnasında diske bulaşır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Le197

Picopat
Daha fazla  
Çok ilginç bir soru soracağım. Şimdi diyelim ki bir BIOS virüsü veya silinmeyen herhangi bir virüs var ama biz bunu bilmiyoruz. Dedik ki format atalım ve formatı atıyoruz. İşte flash diski taktık, Boot ettik, formatı atıyoruz ama virüs hala var. Sonra formatı attık ve virüs geri geldi. Format attığım o flash disk veya CD'ye de virüs bulaştırmış oluyor mu? Yani kısacası format esnasında virüs flash diske veya CD'ye virüsünü yayabiliyor mu? Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Zaten yazılmış bir DVD için dedim. Bazı CD/DVD'ler 2.kez yazılmıyor yani ben öyle biliyorum. Yazılan CD/DVD temiz bir bilgisayarda yazılmış.
Yener'in dediği şekilde olanlar evet tekrar yazılmıyor. Kesin zararsız olan sistemde yazıldıysa olmayan zararlı gökten inmeyeceği için bulaşma diye bir şey söz konusu olmaz zaten.
Sadece bir zararlı tipi ve varyantı yok. Tiplerine göre soru değişir.
Bu yüzden genel cevap verilmez. Bu yüzden tek genel cevap sağlam AV ve güncel OS kullanmak.
Bunları algılamanız mümkün değil daha AV'nin ne olduğunu bilmeyen bir zamanda.

Sadece bir zararlı tipi ve varyantı yok. Tiplerine göre soru değişir.
Bu yüzden genel cevap verilmez. Bu yüzden tek genel cevap sağlam AV ve güncel OS kullanmak.
Bunları algılamanız mümkün değil daha AV'nin ne olduğunu bilmeyen bir zamanda.

Ama hocam böyle bir şey olsa da olmasa da CD R'ye virüs bulaşmıyor değil mi? Windows 10 yazılmış bir CD R'ye virüs falan bulaşmıyor diye biliyorum çünkü CD R'ler sadece bir defa yazılıyor.

Söylediğim gibi türlerini bilmediğiniz için anlayamıyorsunuz olsa da olmasa da ile olmuyor bunlar.
Sen CD/DVD yazarken veri yazmıyor musun? Yazarken zararlının içine gireceğini düşünemiyor musun?

Söylediğim gibi türlerini bilmediğiniz için anlayamıyorsunuz olsa da olmasa da ile olmuyor bunlar.
Sen CD/DVD yazarken veri yazmıyor musun? Yazarken zararlının içine gireceğini düşünemiyor musun?

Zaten yazılmış bir DVD için dedim. Bazı CD/DVD'ler 2.kez yazılmıyor yani ben öyle biliyorum. Yazılan CD/DVD temiz bir bilgisayarda yazılmış.

@Le197 hocam, işaretlediğiniz çözümü kaldırın. @Murat5038 hocamın açıklamaları daha doğrusu olur. Kendisinden zaten ben yardım istedim. Bu tip konularda yardımcı olan değerli bir hocamız.

Yener'in dediği şekilde olanlar evet tekrar yazılmıyor. Kesin zararsız olan sistemde yazıldıysa olmayan zararlı gökten inmeyeceği için bulaşma diye bir şey söz konusu olmaz zaten.

Çözüm
Kalıp falan yazılırken, zararlı bir kalıp yakma yazılımı kullanırsanız dediğiniz mümkün. Fakat eğer Rufus'ta bir de diski Read-only yaparsanız, zararlı uğraşsa bile giremez. Read-only kilidini kırması gerek. Bunu yapınca haberiniz olur zaten.
Umarım yanlış bilgi vermemişimdir.

Peki hocam şimdi tekrar yazılmadıkları için o CD'yi virüslü bir bilgisayara taksak bile bir şey olmaz değil mi? O CD'ye yoksa bazı zararlılar ona rağmen yazılmayan CD'ye yazılmadığı halde virüs bulaştırabilir mi? Meraktan soruyorum hocam siz benim bir konumda her şey mümkün demiştiniz hatta :D

Peki hocam şimdi tekrar yazılmadıkları için o CD'yi virüslü bir bilgisayara taksak bile bir şey olmaz değil mi? O CD'ye yoksa bazı zararlılar ona rağmen yazılmayan CD'ye yazılmadığı halde virüs bulaştırabilir mi?
Yukarıda yener'in dediği şekilde tekrar yazılamayan biçimdeyse sıkıntı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı