Formula 1'de önemli olan araç mı yoksa pilotluk mu?

Russel örneğinin tam tersi olarak sebastian Vettel'i görüyorum dediğin gibi kendisi çok iyi pilot ama aston Mart'inde sonlarda geziyor.
Öyleydi. Şu sıralar sadece canı isterse iyi yarışıyor. Bazen eskiden hiç yapmayacağı hatalar yapıyor. Kendisi ne kadar en sevdiğim pilot olsa da şu anki hali gerçekten biraz üzücü. Ya çok şanssız yada yavaş yavaş emekliliğe giddiyor.

Dediğine aslında katılıyorum ama Türkiye GP biraz sıradışı yarıştı, pist yeni asfaltlanmış, sezonun tek yağmurlu yarışı olması gibi. Böyle durumlarda elbette pilotluk öne geçiyor ama yine de araba çok daha büyük bir etken bana göre.
Her ikisi de önemli. Daha önemli diye bir durum yok. Bottas, Albon, iyi araçlara sahipler ama takım arkadaşları kadar iyi pilotluklarını göremedim, belki şanssızlardı bilemiyorum. Ama onlar kadar iyi olmamalarına rağmen yine de çok kötü durumlara ddüşmüyorlar, arabaları onları biraz kurtarıyor.

Şu şekilde bakabiliriz ama belki, F1'e gelen bir pilot kötü olamaz, aralarında farklar olsa da hepsi aşşağı yukarı yakın pilotlar. Bu durumda aracın önemi biraz artıyor olabilir. Ama yinede iyi pilota iyi araç vermek lazım ki şampiyon olsun. (Latifi hariç demeli miydim?)

Sadece araç ve pilot etkeni de yok ki şans faktörü var, pit ekibi faktörü var, takım patronu, takımın kendisi vs. vs.

Senna Honda'nın efsane motorları sayesinde şampiyon oldu. Williams'ın dandki aracı yüzünden ise hayatından oldu.

F1'de araba her şeydir arkadaşlar. Açın Colin Champman'i araştırın. 40 sene öncesi bugünden hiç de farklı değildi.

Arabanın güçlü olması bir pilotun şampiyonluğunun değerini düşürmez, bu da bir gerçek tabii.

Arabanın önemi büyük ama sürücü faktörü de çoğu kişinin küçümsediği kadar önemsiz değil. Şu anda griddeki sürücülerin yarısına yakınının altında Mercedes/RBR de olsa yarış kazanamama ihtimalleri az değil. 1. seviye ve çok az daha geride (0.1 saniye kadar) olan 2. seviyedeki sürücüler arasında araba büyük bir fark yaratır. 2. seviyedeki eşit arabayla 0.1/0.2 saniye daha yavaş olan bir sürücü daha iyi araba ile 1. seviyedeki sürücüyü geçebilir.

Yalnız 20 sürücünün 8-9 tanesini oluşturan 3. seviye sürücülerde araba faktörü, yetenek ve tecrübe faktörünü kapatamaz.

Bu spor her zaman inovasyonun, yeniliğin, mühendisliğin atar damarı oldu. Yukarıda adını verdiğim Colin Chapman mesela, adam tam bir dahi. Ondan sonra MP4/4'ün efsane tasarımcısı Gordon Murray geliyor mesela, bir başka dahi.

Bazen görüyorum, Hamilton'un 7 şampiyonluğunu, MSC'nin 5 şampiyonluğunu ya da Vettel'in 4 şampiyonluğunu arabalar yüzünden küçümsüyorlar.

E diğer takımlar da nal toplamasaydı o zaman? 2010 - 2013 arasında RBR'nin hızlı olmadığı birçok dönem vardı. Ama rakipler değerlendiremedi.

MSC Ferrari ile uçarken, gridde daha hızlı arabalar vardı, Montoya ve Rai vardı. Ama araçları dayanıksızdı. Ferrari kadar kusursuz değillerdi.

Ferrari Hibrit çağda Mercedes ile aynı bütçeye sahip tek takım ve bir kere bile ne pilot ne de araç olarak Mercedes ile tam kapasite yarışacak bir araç çıkartamadılar. Bakın aracı çıkartmak değil sadece önemli olan, o aracın hızını 22 yarış boyunca korumak hatta arttırmak da önemli.

Button Brawn ile sürpriz bir şampiyonluk aldığında bile hem araç hem pilotaj olarak kusursuzdu. keza MSC, keza Vettel, keza Hamilton.

Bazen görüyorum, Hamilton'un 7 şampiyonluğunu, MSC'nin 5 şampiyonluğunu ya da Vettel'in 4 şampiyonluğunu arabalar yüzünden küçümsüyorlar.
Bahsettiği konu hakkında hiçbir fikir olmadan böyle olanlara ardımla gülüyorum her gördüğümde. :D

Küçümseyenleri geçtim pist günlerine eskiden sık katılan biri olarak orada ne sallamalar duyuyordum. O sallayanları F1 arabasına koysan ya ilk turda boyunlarını kırarlar ya da ivmelenmenin korkusundan arabanın son hızına bile çıkamazlar ama boş cahil özgüvenleri her türlü şeyi kolayca yapabileceklerine inandırıyor milleti. Hayatını bir şeylere adayıp on/yüz binlerce kişi arasından başaran 3-5 insanı da küçük görüyorlar işte.

Not: O F1 sürücüleri hakkında sallayanlar daha sonra eşit arabayla pistte benden daha kötü zaman yapıyorlardı. 🤣 Daha yarısının apeks denilen şeyden haberleri bile yok.

Son düzenleme:
Günümüz araçlarında aracın etkisi daha fazla.

Ayrıca en hızlı sürücü genel olarak en hızlı aracı kullanır. Şampiyonların geneli böyle. Schumacher, Hamilton, Senna, Alonso, Hakkinen, Vettel, Button bu sürücülerde şampiyon olduklarında en hızlı araç onlardaydı.

Şuanki araçların hepsi yeri vakumluyor resmen. Eskiden yere basma gücü düşük ve motor güçleri devasayken önemli olan pilotluktu. Fakat artık arabalar birer mühendislik harikası olmasından ötürü yüzde 90 araca bakıyor. Tabi zor koşullarda deneyimli pilotlar her zaman öne çıkıyor. Portimao 2020 Raikkonen örneğin.

Yeni konular

Geri
Yukarı