Fortnite kasıyor

396162

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayara Fortnite yükledim. Başlangıçta otomatik olarak Ultra ayarlara aldı ben de o şekilde oyuna girdim ama oynanabilecek seviyede değildi 20FPS'leri gördüm. Ben de ayarları yükseğe çektim ama 20FPS olmasa bile çok fazla FPS düşmesi, donma problemi oluyordu. Orta ayarlara aldım eskisi kadar değil en azından oynanabilecek seviyede olsa bile FPS düşmesi sorunu devam ediyor. En düşük ayarlara bile çeksem kasıyor oyun. Kasmalar azalıyor ama yine de kasıyor. Bu problemin bir çözümü var mı? Sistemim Ultra iyi değil ama bu kadar da kasmaması gerektiğini düşünüyorum. NOT: Diğer oyunlarda çok nadir FPS düşmesi yiyiyorum ama Fortnite da FPS düşmesi değil bildiğin kasma sorunu var.
Sistem özellikleri;
Ryzen 3 3100
RX 5500XT 4 GB
8 GB 2666MHz RAM
Prime A320M-F anakart
Adata SU750 512 GB SSD (test ettim sağlığı %100)
FSP AHBC 500W PSU
Ayrıca sadece Fortnite oynanamayacak durumda olsa bile her oyunda FPS düşmesi yiyiyorum Dead cells ve Witcher 3 hariç. GTA 5 FPS düşmesi, Valorant FPS düşmesi. RAM 2666 da çalışıyordu geçen 3000'e yükselttim hiç etkisi olmadı hatta bazen uzun süreli takılmaya başladı oyun takılıyor (Valorant) 5-6 saniye sonra tekrar düzgün çalışmaya başlıyordu.
Ben bu sistemi oyun oynamak için topladım ama kardeşimin 2500TL'lik kasasında hiç sorun olmadan Valorant oynayabiliyorum. Sırf FPS düşmesi u belki çözer diye RAM alacaktım ama sorun RAM'den kaynaklanmıyorsa aşırı boşa harcama olur. Şu an fazla param yok.

Arkadaşlar bilgisayara Fortnite yükledim. Başlangıçta otomatik olarak Ultra ayarlara aldı ben de o şekilde oyuna girdim ama oynanabilecek seviyede değildi 20FPS'leri gördüm. Ben de ayarları yükseğe çektim ama 20FPS olmasa bile çok fazla FPS düşmesi, donma problemi oluyordu. Orta ayarlara aldım eskisi kadar değil en azından oynanabilecek seviyede olsa bile FPS düşmesi sorunu devam ediyor. En düşük ayarlara bile çeksem kasıyor oyun. Kasmalar azalıyor ama yine de kasıyor. Bu problemin bir çözümü var mı? Sistemim Ultra iyi değil ama bu kadar da kasmaması gerektiğini düşünüyorum. Not: Diğer oyunlarda çok nadir FPS düşmesi yiyiyorum ama Fortnite da FPS düşmesi değil bildiğin kasma sorunu var.
Sistem özellikleri;
Ryzen 3 3100.
RX 5500XT 4 GB.
8 GB 2666MHz RAM.
Prime A320M-F anakart.
Adata SU750 512 GB SSD (test ettim sağlığı %100)
FSP AHBC 500W PSU.
Ayrıca sadece Fortnite oynanamayacak durumda olsa bile her oyunda FPS düşmesi yiyiyorum Dead cells ve Witcher 3 hariç. GTA 5 FPS düşmesi, Valorant FPS düşmesi. RAM 2666 da çalışıyordu geçen 3000'e yükselttim hiç etkisi olmadı hatta bazen uzun süreli takılmaya başladı oyun takılıyor (Valorant) 5-6 saniye sonra tekrar düzgün çalışmaya başlıyordu.
Ben bu sistemi oyun oynamak için topladım ama kardeşimin 2500TL'lik kasasında hiç sorun olmadan Valorant oynayabiliyorum. Sırf FPS düşmesi u belki çözer diye RAM alacaktım ama sorun RAM'den kaynaklanmıyorsa aşırı boşa harcama olur. Şu an fazla param yok.

Fortnite en düşük ayarlarda oynamak daha mantıklı. MSI Afterburner üzerinden sıcaklık kullanım vb gibi şeyleri atabilir misiniz?

Sıcaklıklar normal ekran kartı 57-58 derece işlemci 50-55 derece kullanımlar da ben baktığım da normal gözüküyor.

Hocam ayarları en düşüğe alın FPS kısıtlaması vs kapatın 8 eğer FPS yüksek drop giriyorsa oyun HDD'ye kuruluysa ve bad sector varsa olabilir veya RAM'iniz yüzünden olabilir Dual Channel sorununu çözer.

Hocam ayarları en düşüğe alın FPS kısıtlaması vs kapatın 8 eğer FPS yüksek drop giriyorsa oyun HDD'ye kuruluysa ve bad sector varsa olabilir veya RAM'iniz yüzünden olabilir Dual Channel sorununu çözer.

FPS kısıtlamasını kapatamıyorum işte, ayarlar en düşükte bile olsa FPS kısıtlamasını kaldırınca FPS halay çekmeye başlıyor. Çok fazla FPS düşüşü oluyor.

Bilgisayarımda sadece SSD var. Onun da sağlığını kontrol ettim, tamamen sorunsuz.

Ben de RAM almayı düşünüyorum ama eğer sorun çözülmezse aşırı boşa harcanmış para olacak. Bir de RAM tamamını kullanmıyor FPS düşmesi olan oyunlarda, o nedendir acaba? Boşuna mı 8 GB RAM aldım anlamadım ki. 2-3GB kullanıyor sadece GTA 5'de. Çok eskiden 6 GB RAM kullanımı görmüştüm, artık o da yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı