Forum üyelerinin hiç bilmediği ve kullanmadığı ürünler hakkında kesin yorumlar yapması

Closery

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Merhabalar,
Bu forumda canımı sıkan bazı şeyleri burada yazmak istedim.
Özellikle canımı sıkan hiç kullanmadığı, deneyimlemediği veya araştırmadığı bir ürün hakkında aşırı kesin yorumlar yapan insanlar.

Mesela bu forumda ne bileyim Gamepower, James Donkey, ranker, Sharkoon gibi birçok markayı daha kelimesi geçtiği anda yerin dibine sokan insanlara gerçekten anlam veremiyorum. Ya arkadaş zaten adamın bütçesi yeterli gelse elin avrupalısı, Amerikalı'sı gibi bu markalara hiç bakmak zorunda bile kalmaz, gider Cooler Master bakar, Corsair bakar, HyperX bakar ne bileyim işte daha ne varsa.

İnsanlar bütçesi olmadığı için uygun bütçe ile alternatif arayışına giriyorlar. Tamam kimseye gidip risk içerebilecek bir ürünü önermek istemem mesela PSU konusu şakaya gelecek bir konu değildir o yüzden birine öneri yaparken her zaman kendini kanıtlamış markaları tavsiye ederim ama atıyorum adam kasa bakıyor kasa yahu veya ne bileyim ortalama bir kulaklık almak istiyor.
Dandik kasalarında sorunlara yol açabileceğini biliyorum (kısa devre, hava akışı sorunu gibi) ama acaba bir ürünü gömerken hiç deneyimlemiş oluyor musunuz?

Mesela bu yılın başlarında eski bir sistem için temiz hava akışı olsun, derli toplu olsun ve ufak olsun diye bir kasa arayışına girdim. Ranker Orion modelini gördüm, 200 lira gibi bir fiyata kasayı aldım (dedim en fazla olan 200 lirama olur çok bir şey kaybetmem) ve gelen ürünün malzeme kalitesinden, işçiliğinden oldukça etkilendim bu fiyat için resmen rakibi bile olmadığını düşünüyorum ama başkasına sorsan "çöp abi o alma sakın". Şimdi bu kasa 400 lira olsa kimseye al demem daha iyi ürünler bulunabilir ama fiyatı için mükemmel mesela.

Veya James Donkey mesela, kimseye aynı fiyata daha iyi bir markadan SSD alabilecekken veya güvenli veri depolamaya ihtiyacı olan adama JM SSD al demem ama atıyorum SSD diğerlerinin %30-%40 daha ucuzuysa ve amaç eski bir PC'ye atıyorum Windows falan kurup kullanmaksa neden alınmasın? Ayrıca mesela zamanında James Donkey 617 Black Switch mekanik klavyesini 180₺'ye almıştım üstünden 2 yıl geçti daha klavyede tık yok. Canavar gibi çalışıyor, ürünün kablosundan klavye şasisine kadar taş gibi yapılmış.
Ben bu klavyeye Logitech G105'den geçtim ve bugün G105 Amazon.com.tr'de 300₺'ye satılıyor. El insaf be kardeşim G105 leş gibi bir klavye ve JM 617'nin yanından bile geçemez ama 300₺.

Sharkoon'un da mesela TG5 kasasını arkadaşıma kurduğum sistem için aldım ve aynı şekilde aşırı kaliteli bir kasa. (Kendim 5 yıl önce aldığım Aerocool Aero 800'i kullanıyorum)

Her firmanın iyi ya da kötü ürünü olur, her firma hatalı modeller üretebilir ama lütfen bir ürünü elinize almadıysanız deneyimlemediyseniz lütfen şu saçma varsayımlarınızdan kurtulun artık.
He ülkede dolar, Euro 1₺ olur o zaman istediğinizi demekte özgürsünüz ama bunu şu anda yapmayın ya.

Tüm bu yazdıklarımı iki yıl içerisinde bizzat kendi ellerimle kurduğum yaklaşık 20-25 sistem tecrübesi üzerinden yazıyorum yani elime birçok markanın birçok farklı ürünü geçti ve denedim. Şimdi ben bu yazımda sadece iyilerden bahsettim, istersem bu markaların ve diğer markalarında kötü ürünlerinden bahsedebilirim ama konu gereksiz uzar ve amacı değişir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim dostlar, sizin düşünceleriniz neler merak ediyorum.

Popüler kültür gibi. Everest klavye ve mouse kullandım 2 yıl boyunca. Aynı şekilde iyi markadır diye kulaklığınıda kullanmıştım. Hiç bir sorun olmadı aksine memnundum. Bana çay getircek hali yok ya.

PSU konusuna katılıyorum.

Sharkoon'u diğer 2.sınıf markaların yanına koymanızı anlamadım. Önümde şu an birer tane Casper, birer tane HP klavye, mouse var. Devlet malı bu ürünler en az 2 senedir burada kullanılıyordur, ikisinin de boşluk tuşu sıkıntılı. Kullanılıyor ama nasıl kullanınca dayanıyor orası ayrı.

İngilizlerin bir sözü var: "kalitesiz mal alacak kadar zengin değilim." diye. Elektronik şans işidir fakat üst sınıf ürünlerin bozuk çıkma ihtimali daha düşük olup, daha uzun süreli kullanılabilecek ürünlerdir(Kronik sıkıntılı değilse olsa bile değişim yapılıyor her türlü). 50 TL'ye sırf RGB var diye sıfır ergonomik ürünleri nasıl kullanıyorlar zaten aklım almıyor.

2.sınıf ürünleri alan kişilerin çoğu param buna yetiyor diye değil, güzel gözüküyor diye alıyor. Aynı fiyatta Corsair, SS var ama almıyor neden RGB yok, ışık yok. Niye popüler kültür artık ışık istiyor.

Yurttayken arkadaşım laptop için Everest'in faresini almış ışıklı olan(!) fareyi 2 dakika zor kullandım. Uzun süre kullansam el yapısı diye bir şey kalmayacak.

Kedi ulaşamadığı ciğere mundar der misali oldu sizinki. Ben Corsair, Cooler Master alıyorum diye elin Avrupalı'sı değil, memleketimin kaliteliye parası yeten kesiminden oluyorum kusura bakma. Bahsettiğin markalar içinde, diğer arkadaşların dediği gibi Sharkoon ne alaka? Bahsettiğin diğer markaların da ürünleri tarafımca test edilmiş, çoğu "Çöpten Hallice" sınıfında ürünler. Ben hep söylüyorum RGB'ye ayıracakları maliyeti kalitesine ayırsınlar ben de alırım. Sırf cahili kandırmak, göz boyamak için de abartmaya gerek yok.

RGB'siz alıp iyisini alayım da demiyor geneli, sürekli bir RGB peşinde. Parası ona yetince onu alıyor, bir anda en iyisi o oluyor. Kendi kullandığını savunmanın bir mantığı yok. Ha şimdi sen nerden bileceksin ki denedin mi gibisinden konuşabilirsin. Teknoloji mağazasında çalışıyorum, neredeyse her markanın her ürünü elime geçiyor. İnceledim, ölçtüm, tarttım, kullandım. Kalitesiz hala kalitesiz, var mı itirazın? Araştırmadan diye genelleme yapmışsın bir de, bu neyin nesi şimdi ? :D

Bu konuya katılıyorum kesinlikle. Ürünü denemeden sırf markanın geçmişi ve yaptığı bazı ürünler berbat olduğu için direk yerin dibine vuruyorlar. Gamepower mouse kullandım bane den çok memnundum gece indirimlerinde Devour S aldım çok memnunum bu modelden de sorsan Gamepower çöp diyecek insan çoktur bu forumda. Adamın bütçesi ne kadar ise f/p olarak en iyisini seçmeli. Bazı arkadaşlar görüyorum 200 liralik klavye istiyor adam 350 liralık klavye atıyor sırf neymiş gamepower,James donkey vb. Çöp diyip en az o klavye alınması gerekmiş ona göre. Zaten adamın 350 lira bütçesi olsa 350 liralık klavye ister. Kesinlikle forumda bu tarz markalara büyük bir ön yargı var.

Kesinlikle katılıyorum. Gerekçeleride genelde geri dönüşler kötüydü. Kulanan olarak tavsiye ediyorum. Adam kullanmamış başkasının ağzıyla kötü alınmaz diyor. Burayı biraz tanımasam corsair cooler master sponsoru zannederim. Hep aynı klişe sözler birde yeni trend PSU için bomba falan komik olma çabaları.

Dolar Euro 1 ₺ bile olsa F/P ürün varsa markaya bakmaksızın alınır önerilir. Ayrıca iyi bir araştırma en az deneyimlemek kadar tercihte etkilidir. Bir ürünü üstün körü tercih etmek markası kaliteli olsa bile yanlıştır. Piyasadaki çoğu bilindik kaliteli markanın sadece üstünde markası var diye düşük kalite ürünün tercih edilmesi ne kadar yanlışsa az bilinen ama yüksek kaliteli ürünü sırf markası yüzünden tu kaka etmekte yanlıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı