Forumda hesap silme ve hesap bilgilerini alma neden yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Merhabalar, forumda hesap silme ve hesap bilgilerini alma neden yok?

Kullanıcının kendinden çekilen, verilen veritabanı üzerinden dışa aktarılarak kullanıcıya verilmesi ve hesabını silmek için talepte bulunması en doğal hakkı. Biraz araştırdım ve forumda böyle bir şeyin olmadığını ve hatta birçok kişinin de konu açtığını gördüm. Kimisine hesabınızı silemeyiz, bizi unutun gibi saçma dönüşler gelmiş.

Şimdi size soruyorum. Üyelik ve gizlilik politikalarında belirtilen ve kullanıcıdan çekilen verilerin kullanıcıya istediği durumda verilmesi gerekmez mi? Ayrıca kullanıcının da bilgilerinin silinmesi için hesabını kapatabilmesi gerekmez mi? En azından bu sabah bize ulaşından denedim ve geriş dönüş bile sağlanmadı. Bu bir ihlal değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Foruma kayıt olurken bu şartları kabul ediyorsunuz. Eğer bunu kabul etmiyorsanız en başta foruma kayıt olmamanız gerekliydi.
Şimdi tüm forum metnini inceleyecğim ama gene de belirtmek isterim KVK düzenlenmesine göre ki kullanıcı ne koşul olursa olsun bilgilerinin silinmesini talep edebilir.

Tarafınıza sunulan kullanım kuralları, Kullanıcının kayıtlı üye olması / siteye girmesi, içeriklerden ve servislerden yararlanmaya başlaması ile her iki taraf arasında kabul edilmiş sayılır.

Kurallardan bir tanesi;
35. Sitemizde açılan hesaplar silinmemektedir. Hesabınızın silinmesini talep eden konu açmak ceza nedenidir. Bunun yerine hesaplarınızı kullanmamanız yeterlidir.

Kısacası siz bunları hesap oluştururken kabul ettiniz. Boşuna demiyoruz hemen sözleşmeleri okumadan kabul etmeyin diye :).

Şimdi tüm forum metnini inceleyecğim ama gene de belirtmek isterim KVK düzenlenmesine göre ki kullanıcı ne koşul olursa olsun bilgilerinin silinmesini talep edebilir.
Bunları kendi rızanız ile kabul ettiniz bu yüzden hak talep edemezsiniz.

Tarafınıza sunulan kullanım kuralları, Kullanıcının kayıtlı üye olması / siteye girmesi, içeriklerden ve servislerden yararlanmaya başlaması ile her iki taraf arasında kabul edilmiş sayılır.

Kurallardan bir tanesi;
35. Sitemizde açılan hesaplar silinmemektedir. Hesabınızın silinmesini talep eden konu açmak ceza nedenidir. Bunun yerine hesaplarınızı kullanmamanız yeterlidir.

Kısacası siz bunları hesap oluştururken kabul ettiniz. Boşuna demiyoruz hemen sözleşmeleri okumadan kabul etmeyin diye :).
Tamam, ben başka forumlardaki avukatlardan bilgi alacağım. Ama yine de bildiğimi yazayım dedim. :)

Kullanıcı verilerini isteyebilir ve verilerinin kalıcı olarak silinmesini talep edebilir. Her ne koşulda olursa olsun kullanıcının kendi verilerin silinmesi ve alma hakkına sahiptir.

Üye silinse dahi veri tabanında kalıyor diye biliyorum, o nedenle silmenin anlamı kalmıyor.

Üye silinse dahi veri tabanında kalıyor diye biliyorum, o nedenle silmenin anlamı kalmıyor.
Silebilirler, mesela bir buton PHP yardımcı ile veritabanına bağlı olsa oradan tek buton ile kaldırılabilir. Veya direkt veritabanından silinebilir.

Silebilirler, mesela bir buton PHP yardımcı ile veritabanına bağlı olsa oradan tek buton ile kaldırılabilir. Veya direkt veritabanından silinebilir.

Öyle bir imkan varsa bile mutlaka geçerli bir nedenleri vardır, çünkü hiç bir platformun sildiğini duymadım.

@Silinen üye Bu sefer "öksüz veri" dediğimiz kavram ortaya çıkar, işinize yarayacak bir konun işinize yarayacak kısmı silinmiş ne anlamı kaldı bilginin güncelliğinin? Bu yüzden hesaplar silinmiyor.

İki farklı hesap silinme var. Birincisi, kişinin ismi gider ancak mesajları kalır. İkincisi, tamamıyla silinir fakat o zamanda çözülmüş olan konularda bilgi eksikliği oluşur.

Tamam, ben başka forumlardaki avukatlardan bilgi alacağım. Ama yine de bildiğimi yazayım dedim. :)
Aynen, bir araştırın bence.

Bana kalırsa da silinmesi gerekiyor çünkü daha çocuk yaşlarındayken siteye kayıt olanlar da var. Onlar nasıl olgun düşünüp kuralları okuyabilir ki? Burada yazılan yanlış mesajlar ileride insanın kariyerine zarar verebilir. Hadi yaşı büyük olup da yazanlara dersiniz ''yazmasaydın o zaman'' ama ya çocuk olanlara ne diyeceğiz?

İşin hukuki boyutundan emin değilim ama şahsi fikrim hesapların -mesajlarla beraber- tamamen silinme imkanının olmasıdır. Belki bu şekilde bile bir şekilde istenilirse o mesajlara ve kişinin adına ulaşılır. Teknik bilgim zayıf ama yapabilenler vardır belki.

Peki ya hesap, mesajlarla birlikte silinirse çözüme ulaşan konular ne olacak? Evet, o konuda sıkıntı çıkabilir ancak aynı konunun pek çok kez farklı kişi tarafından çözüldüğünü düşünürsek bence büyük sıkıntı olmayacaktır. İstisnalar var tabii ki ama genelde hep aynı konuları görüyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı