Forumda neden rahat olamıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En küçük bir hatada ceza verilseydi şuna kimse bu kadar mesaj yazamazdı, bazen düzeltip geçiyorlar. Üstelik sizi burada zorla tutmuyoruz, kapımız gelene ve gidene açıktır. Bu forumu düzenli yapan, anlaşılabilir yapan kurallarıdır.

Ben "nerdeyse" yazdım diye ceza yedim. Doğrusu "neredeyse" olacak. Ağız diliyle yazdığımdan genellikle ceza bunlardan oluyor.

Mesela "direk" hemen anlamında kullandım. Doğrusu "direkt" olacak bence anlaşılmayacak kadar kötü değil.

Bir cümleyi çok uzun yapınca ceza alıyorum bundan hoşnut değilim. Açıklamalı şekilde yazmaya çalışıyorum diye ceza yemiştim.

Ben birisi yeni foruma katılmıştı ona böyle yazma dedim. Yazısını alıntılamıştım ve yazım kurallarına uymayan mesaj alıntılama diye ceza yedim. Uyarırkene ceza yedim. Çok değişikti.

Moderatörlere kızgın değilim sadece yardım etmek istediklerime yardım edemiyorum diye kızgın oluyorum.

Ben de "doğru" yazacaktım ama yanlışlıkla "ğ"e basmamışım. "Doru" olmuş.
Buna da ban attılar.
En küçük bir hatada ceza verilseydi şuna kimse bu kadar mesaj yazamazdı, bazen düzeltip geçiyorlar. Üstelik sizi burada zorla tutmuyoruz, kapımız gelene ve gidene açıktır. Bu forumu düzenli yapan, anlaşılabilir yapan kurallarıdır.

En sevmediğim şey. Kısa bir eleştiriye "kapı açık" yazmak. Eleştiriye açılın.
Eleştirileri, şikayetleri dinleyin. Eleştiriye kapalı olmayın.

Bu forumun kuralları sayesinde Türkçeyi bilmediğimi öğrendim :D O yüzden pek bir şikayetim yok. Yakınmak yerine dilimizi daha güzel kullanmayı öğreniyoruz, fena mı? :)

Herhangi bir Türkçe kuralına olması gereken şekilde uymazsanız cezayı hak edersiniz, bundan kurtuluşunuz yok. Forum kurallarıyla alakalı cezalar da burada açıkça belirtilen kurallara uymadığınızdan zaten.

1 dil 1 insan diyoruz da, daha ana dilini tam anlamıyla kullanamayan, kurallarını bilmeyen insanlar var. Bunlar yarım insan mı oluyor?

Evet, Yazım yanlışı yapınca yarım insan oluyoruz.
Bende bu kafadan istiyorum.

Bir cümleyi çok uzun yapınca ceza alıyorum bundan hoşnut değilim. Açıklamalı şekilde yazmaya çalıştığımdan ceza yiyorum.
Cümle uzun olduğundan değil, anlamsız ve bozuk olduğundan ceza yersiniz. Benim de uzun ve açıklamalı cümleler kurduğum oluyor, başı ile sonu birbiriyle örtüştüğü için ceza yediğim olmadı.

Ben birisi yeni foruma katılmıştı ona böyle yazma dedim. Yazısını alıntılamıştım ve yazım kurallarına uymayan mesaj alıntılama diye ceza yedim. Uyarırkene ceza yedim. Çok değişikti.
Alıntılayacağınız metnin kurallara uymadığını düşünüyorsanız alıntıyı düzeltin ya da alıntılamak yerine yazan kişiyi etiketleyin.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Sistemin'de böyle kurallar yok.
Çok fazla bir şey istenmiyor aslında ve emin olun hayatınıza iyi anlamda bir şeyler katacağına inanıyorum. Şahsen ben artık farklı bir platformda bile yazım hatasını düzeltme eyleminde bulunuyorum ve bu karşımdaki insanın bana karşı olan ciddiyetini de ortaya koymuş oluyor. Bana kalırsa güzel ama @Jira 'nın da dediği gibi uymamakta senin elinde cezasını çekmekte :D.

136 uyarım olmuş hala uyarı yiyorum ama önemli olan daha dikkatli olmak bu forumda. Forumdaki ilk uyarilarimdan biri "Cümleye büyük harfle başlayın" idi siz düşünün artık. Dikkatli olup kurallara uyuduğunuz sürece hiçbir şeyden korkmaniza gerek yok

• Beğen
İfadeler: MF
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı