Forumdaki "hocam" samimiyetsizliği

Önceden forumlarda ben de bolca kullanırdım fakat artık cılkı çıkmış durumda. Samimiyetsizliği geçtim, sürekli kullanılması sebebiyle mide bulandırıcı. Ve özellikle Sosyal'de diğer üyelere nazaran bu tabiri kullanan üyeler oldukça yeniler. Neden bu kadar fazla kullandığınızı merak ediyorum.
Hocam nbr.

Önceden forumlarda ben de bolca kullanırdım fakat artık cılkı çıkmış durumda. Samimiyetsizliği geçtim, sürekli kullanılması sebebiyle mide bulandırıcı. Ve özellikle Sosyal'de diğer üyelere nazaran bu tabiri kullanan üyeler oldukça yeniler. Neden bu kadar fazla kullandığınızı merak ediyorum.
En güzeli "siz" şeklinde hitap etmek.
Ayrıca "siz" kullanmadan da, fiili gerekli şahıs ekleri ile çekimleyebiliriz, daha da basit olur.
"Hocam" demek de çok abartılı değil aslında, kullanılabilir, tercih meselesi, ben tercih etmezdim.

Samimiyetsizlik olduğunu düşünmüyorum. Fakat benim de hoşlanmadığım bir kelime. Hoca sıfatı herkese yakıştırılmaz. Size okullarda eğitim veren adamlar ile CS:GO'da hangi skin alınıra cevap veren birini aynı kefeye koymuş oluyorsunuz :) Ve bu yüzden kelimenin asıl anlamı değersizleşmiş oluyor.

Birilerine yazarken illa sıfat takmanıza gerek yok. "Siz" diyerek zaten saygınızı belirtmiş oluyorsunuz. Tabii herkesin kendi tercihi, bir şey diyemem. Kim nasıl konuşmak veya yazmak isterse öyle yapar.
Doğru diyorsunuz ama herkese deyince değersizleşmez. Forumda insanlar birbirine yardım ediyor ve sen sana yardım edene "hocam" deyince kelime değersiz olmuyor. Tabi herkesin hakettiği bir sıfat değil orası doğru.

Doğru diyorsunuz ama herkese deyince değersizleşmez. Forumda insanlar birbirine yardım ediyor ve sen sana yardım edene "hocam" deyince kelime değersiz olmuyor. Tabi herkesin hakettiği bir sıfat değil orası doğru.
Benim görüşüme göre değersizleşiyor. Çünkü "hoca" sıfatını alabilmek için millet ne sınavlardan geçiyor (Öğretmenler, imamlar, teknik direktörler vs.). Hak edenlere söylenmesi gerektiği kanaatindeyim. Ama dediğim gibi bu benim görüşüm. Katılmayabilirsiniz. Israrla kullanılmasın demiyorum sonuçta. Herkes hür iradesini kullanıyor :)

Geri
Yukarı