Forumdaki Linux fanboyları

"Saygı duyulur" diyeceksin ve "Sanal bir şey" diyerek de küçümseyeceksin, işte bu yüzden hak edemiyor ve sıkılıyorsunuz.
Bence boş yapıyorsunuz artık.
Bir dakika, 2-3 gündür shiden'i görmemiştim çünkü nick değişmiş, ben değişeceğim de imzaya yazayım.
Oysa bangır bangır, Naruto kokuyorum XD.
Sen gerçek shiden değilsin, gerçek shiden Windows fanboyları tarafından öldürülmüştür ve yerine yahudi iş adamı Yossi Kohen geçmiştir. Yossi Kohen ise Windows'u çok sever.
İsim değiştirdim ama bir nedeni vardı olmadı ve gitti diğer isim. Paint ile "Rasengan" çizmek zorunda kaldım XD.
Diğer durum ise iki işletim sistemi de kendine ve ya kullanım alanına göre güzel.

15 yıllık sistem Linux'ta bile doğru dürüst verim alamaz ancak gene de Linux öneriyor arkadaş ve bunu Linux ile alakasız bir konuda yazıyor.
İsterseniz BSD de kullanabilirsiniz. :)
Yahu konu nereye gelmiş ya 🤣
Pentium 4 sistemlerde Windows 10 düzgün çalışır mı konusuna yazılan bir cevap buraya taşınmış ve tartışma çıkmış yine :D.
Bu konuyu da az önce fark ettim bu arada. Ancak güncel Linux dağıtımlarının eski Pentium 4 sistemlerde sürücü sorunu yaşayabileceğini düşünüyorum. Çünkü bu sistemlerin donanımlarının çoğu Windows XP, hadi bilemediniz Windows Vista için sürücülere sahip. Linux için sürücü bulunabilir mi bilmiyorum.
Sürücü sorunu olmasaydı Linux kullanılabilirdi. Hatta iyi de olurdu. Fakat bu sistemlerde en fazla Windows 7 32 Bit veya Windows 8.1 32 Bit gibi işletim sistemleri düzgün çalışabilir.
Orijinal konu;

Xorg Nouveau sürücüleri var, grafik kartları için, topluluk tarafından yazılan. Ayrıca Linux çekirdeğinin kendi içinde sürücüler var, Windows'tan farklı bir şekilde Linux çekirdeği monolitik bir kernel yapısına sahip.

Ayrıca Windows 10'un Windows 8.1 ve 7 sürücüleriyle çoğunlukla uyumlu olduğunu ve değilse de uyumluluk modunda kurularak o sürücünün çalışabileceğini denemediniz sanırım.

Yani biraz ön yargılı mıyım bilmiyorum ama yani Windows 10 Pro gibi muhteşem ötesi bir işletim sistemi dururken insan neden exe dosyasını bile açamayan hantal bir işletim sistemi yani Linux kullanır? Ben Linux'çuların düşük seviyeli bilgisayarlara yükleme yapıp birazcık olsun o miadı dolmuş makinelere hayat verilmesi amacıyla kurulduğunu sanıyorum. Yanılıyor muyum? (Sahsen asla Linux önermiyorum)

Xorg Nouveau sürücüleri var, grafik kartları için, topluluk tarafından yazılan. Ayrıca Linux çekirdeğinin kendi içinde sürücüler var, Windows'tan farklı bir şekilde Linux çekirdeği monolitik bir kernel yapısına sahip.

Ayrıca Windows 10'un Windows 8.1 ve 7 sürücüleriyle çoğunlukla uyumlu olduğunu ve değilse de uyumluluk modunda kurularak o sürücünün çalışabileceğini denemediniz sanırım.
Sürücü sorunu aşılabiliyorsa iyi o zaman. Fakat çoğu insan Windows'a alışık olduğu için Linux'a alışması zaman alabilir diye düşünüyorum. Linux'ta birçok oyun desteklenmiyor ve uygulama kurulumu için kullanılan yöntemler de farklı. Birçok ek aracı kurmak için Terminal'den komut girmek gerekiyor. Windows'ta ise direk internet üzerinden aracı aratıp indirebiliyorsun. Tabii eski bilgisayarlarda güncel Linux dağıtımları Windows XP kadar performans verebiliyor (XP'yi biliyorsunuz, eski bilgisayarlarda çok hızlı çalışıyor). Fakat kullanımına alışmak lazım. Zor demiyorum ancak alışmak lazım diyorum.

Ben en son 3 GB RAM'li bir laptop'a Windows 10 64 Bit kurdum. Ne kadar düzgün çalışır diye konu açınca Linux önerenler oldu fakat bilgisayarın sahibinin Linux ile falan uğraşabileceğini hiç sanmıyorum. O yüzden Windows 10 kurmuştum. RAM kullanımı da o kadar kötü değildi. 1.3 GB boşta RAM kullanımı vardı, kullanılabilir RAM ise 1.6 GB idi. Zaten günlük işlerde kullanacakmış bilgisayarın sahibi, o yüzden yeterli geleceğini düşünüyorum. Zaten o laptop'a SSD de takılmış (Samsung 860 EVO 250 GB), o yüzden bilgisayar zaten çok hızlı açılıp kapanıyor. RAM kullanımını da bir şekilde sistem Pagefile ile telafi edebilir ve sistemde SSD olduğu için çok fazla da kasılmaz. Eğer bizzat kendim 3 GB RAM'li bir laptop kullanıyor olsaydım Linux kurabilirdim fakat dünya genelinde Linux'un kullanım oranı sadece %1.84 civarında. Windows ise %77.21 kullanım oranına sahip. O yüzden de çoğu yazılım geliştiricisi sadece Windows ya da macOS için yazılım geliştiriyor, Linux'u es geçiyor. Bu durumdan dolayı Windows kullanıyorum.

Ayrıca Linux'u hayatı boyunca hiç duymamış bir insanın Linux sürücüleriyle uğraşabileceğini de hiç sanmıyorum. Hele "Xorg Nouveau sürücüleri var, onu kurabilirsin" desem hiçbir şey anlamaz :).

Sürücü sorunu aşılabiliyorsa iyi o zaman. Fakat çoğu insan Windows'a alışık olduğu için Linux'a alışması zaman alabilir diye düşünüyorum. Linux'ta birçok oyun desteklenmiyor ve uygulama kurulumu için kullanılan yöntemler de farklı. Birçok ek aracı kurmak için Terminal'den komut girmek gerekiyor. Windows'ta ise direk internet üzerinden aracı aratıp indirebiliyorsun. Tabii eski bilgisayarlarda güncel Linux dağıtımları Windows XP kadar performans verebiliyor (XP'yi biliyorsunuz, eski bilgisayarlarda çok hızlı çalışıyor). Fakat kullanımına alışmak lazım. Zor demiyorum ancak alışmak lazım diyorum.

Ben en son 3 GB RAM'li bir laptop'a Windows 10 64 Bit kurdum. Ne kadar düzgün çalışır diye konu açınca Linux önerenler oldu fakat bilgisayarın sahibinin Linux ile falan uğraşabileceğini hiç sanmıyorum. O yüzden Windows 10 kurmuştum. RAM kullanımı da o kadar kötü değildi. 1.3 GB boşta RAM kullanımı vardı, kullanılabilir RAM ise 1.6 GB idi. Zaten günlük işlerde kullanacakmış bilgisayarın sahibi, o yüzden yeterli geleceğini düşünüyorum. Zaten o laptop'a SSD de takılmış (Samsung 860 EVO 250 GB), o yüzden bilgisayar zaten çok hızlı açılıp kapanıyor. RAM kullanımını da bir şekilde sistem Pagefile ile telafi edebilir ve sistemde SSD olduğu için çok fazla da kasılmaz. Eğer bizzat kendim 3 GB RAM'li bir laptop kullanıyor olsaydım Linux kurabilirdim fakat dünya genelinde Linux'un kullanım oranı sadece %1.84 civarında. Windows ise %77.21 kullanım oranına sahip. O yüzden de çoğu yazılım geliştiricisi sadece Windows ya da macOS için yazılım geliştiriyor, Linux'u es geçiyor. Bu durumdan dolayı Windows kullanıyorum.

Ayrıca Linux'u hayatı boyunca hiç duymamış bir insanın Linux sürücüleriyle uğraşabileceğini de hiç sanmıyorum. Hele "Xorg Nouveau sürücüleri var, onu kurabilirsin" desem hiçbir şey anlamaz :).
Aynen sadece bir csgo yu çalıştırabiliyormuş o da dediğiniz gibi birsürü ıvır zıvır kod yazmak gerekiyor.

Yani biraz ön yargılı mıyım bilmiyorum ama yani Windows 10 Pro gibi muhteşem ötesi bir işletim sistemi dururken insan neden exe dosyasını bile açamayan hantal bir işletim sistemi yani Linux kullanır? Ben Linux'çuların düşük seviyeli bilgisayarlara yükleme yapıp birazcık olsun o miadı dolmuş makinelere hayat verilmesi amacıyla kurulduğunu sanıyorum. Yanılıyor muyum? (Sahsen asla Linux önermiyorum)
Linux dağıtımlarının birçoğu Windows 10'dan çok daha az kaynak kullanıyor ve daha stabil çalışıyor. Bir gün eski bir bilgisayar kullanmak zorunda kalırsan o bilgisayara Windows 10 kurunca anlarsın. Birçok sorun yaşama ihtimalin çok yüksek. O yüzden eski sistemler için genellikle Linux önerilir. Tabii güncel sistemlerde Windows 10 kullanmanın bir sakıncası yok.

Ancak Linux'un da uğraşması biraz fazla çünkü Windows'a göre çok farklı bir sistem. O yüzden de ben şahsen kullanmam.

Linux dağıtımlarının birçoğu Windows 10'dan çok daha az kaynak kullanıyor ve daha stabil çalışıyor. Bir gün eski bir bilgisayar kullanmak zorunda kalırsan o bilgisayara Windows 10 kurunca anlarsın. Birçok sorun yaşama ihtimalin çok yüksek. O yüzden eski sistemler için genellikle Linux önerilir. Tabii güncel sistemlerde Windows 10 kullanmanın bir sakıncası yok.
Yani bilmiyorum ben çok önermiyorum linux u eğer mümkünse tabiki de WİNDOWS.

@Dengesiz Kokarca Ubuntu, Mint, kubuntu, Manjaro, elementaryos.

Windows 10'daki sayfa kaydırmadaki akıcılığı yakalayamadım. Masaüstü ortamı olarak hep kde denedim. Sadece elementaryos'in kendi ortamı olan pantheon ve Mint için yine varsayılan cinnamon denedim. Animasyonların güzelliği, kullanışlılık olarak kde hep bir adım öndeydi.

Ama ne kde ne cinnamon ne de gnome hiçbiri 144Hz animasyonlara sahip değil. Yani sistem ayarlarında 144Hz seçeneği var ama pencere animasyonları, sayfa kaydırma animasyonu gibi gözle görülen, 3D olmayan uygulamalarda animasyonlar 60 FPS. Oyunda 60 FPS ne kadar akıcı olursa olsun, 144Hz ekranda 60 FPS masaüstü deneyimi çok takılıyormuş gibi hissettiriyor.

Kde ortamında kwinrc dosyasını elle düzenleyerek "maxfps=144" girdisini eklediğimde animasyonlar harika oluyor. Ama bir anda sistem sapıtmaya başlıyor. Sapıtmaktan kastım ufak şeyler değil, yanlış anlaşılmasın. Bilgisayarı kapattığınız anda yeniden açamıyorsunuz. Görüntü gelmiyor. En azından terminali görebilsem yaptığım değişikliği geri alacağım. Çok kez temiz kurulum yaptım hepsinde aynı. CTRL+alt+t ile terminal açılıyor. Görmüyorum ama "poweroff" yazdığımda bilgisayarı kapatıyor.

@illedelinux hocam bir blogunda bana yardımcı olmuştu. "Top" çıktısını gönderdiğimde sistemde bug olduğunu, başka dağıtım veya masaüstü ortamı kullanmam gerektiğini söylemişti. (Bkz. Bahsettiğim Blog) ancak başka ortamlar da fayda etmedi. Yani kde kullanan bütün dağıtımlarda ya takılan görüntüye razı olacağım ya da siyah ekran.

Google'da "kde 144Hz fix" gibi kelimelerle arattığınızda benzer Reddit konularını görebilirsiniz. Gözümden kaçmış olabilir ama bildiğim kadarıyla bir çözümü yok.

NVIDIA sürücü kurulumunu yaptıktan sonra bir şey fark etmedi.

Linux dünyasına geri döneceğim bu arada. Fosillerden daha eski NT çekirdeği bıktırıyor artık.

@Conficker Belasi sade, kimseye bir ofans içermeyen mesaja bile kızgın yüz atmışsınız. Sonrasında konu sahibinin zekasıyla alakalı haddinizi aşan cümle kurmuşsunuz. Aynaya bakıp kim olduğunuzu düşünün.

Ubuntu ve Mint kullandım. Ubuntu bug cenneti. Mintse Ubuntu tabanlı olup çoğu özelliği olmayan bir distro. Linux kurarken de iyi distro kurmak önemli.

Geri
Yukarı