Forumun eskisi gibi olmaması

14 yaşında bilgisayar konusunu hatmetmiş birisi 35 yaşında sıradan bir "bilgisayarcı" kadar bile olmaz çoğu zaman ki bu çoğunluğun istisnasıyım ben triplerine girebilmek için özel başarılar sunman gerekir. Nasıl 10 yaşında integral biliyor diye haberlere çıkarken 20 yaşında bilmezse cahil deniyorsa bu da istisnalar gerektirir.

Özel bir başarıdan kasıt ne? İmkanları vs göz önüne alınca 14 yaşında birinin maksimum yapabileceği sıfırdan bir PC'yi dizip kurulumunu yapmak ya da program ve oyun falan yazmaktır. En ince detayına kadar işlemci mimarisi tasarlamasını beklemek üst bir beklenti olur, yaparsa saygı içinde çekilirim kenara.

35 yaşındaki sıradan bir bilgisayarcının da bileceği tek şeyler belli zaten, PC'yi toplamayı biliyordur falan. Çok da farkı olmaz o çocuktan.

10 yaşında integral bilmek zaten ayrı bir şey, ben inanmıyorum o haberlere doğrusu. 10 yaşında daha ilkokul çağında olan birinin 8-10 sene sonra falan anca' göreceği şeyi bilmesi zaten istisna senaryolar gerektirir. Eğitim sisteminden dolayı bu da, yoksa çocuk öğrenemeyeceğinden değil.

Bilgi çağında yaş önemli bir faktör, en cahilimiz bile Mona Lisa'yı biliyoruz çünkü bilgi çağı yüklüyor ve kendimiz araştırmıyoruz. Bunun gibi faktörlerin fark yaratmadığı zamanlar genelde 18-20 yaşında başlar, 18 yaşındaki biri 30 yaşındaki birini bazı konularda geçebilir çünkü dönem ve görülenler değişir. Alışkanlıklar ve refleksler farklı gelişmiştir. 25 yaşındaki biri 45 yaşındaki birinin patronu olabilir ama 15 yaşındaki biri 25 yaşındaki birinin olamaz.

Bilgi çağında PC donanımları da var örnek olarak, ama araştırmayan ve takip etmeyen bilemiyor. Yaşın bir önemi yok bilgide, araştırmak istersin, ve araştırırsın. Bilgisayar kullanmayı ve okuma yazmayı bilmen yeterli.

Patronluk gibi bir mevzudan bahsettiğimi hatırlamıyorum, para varsa patronu olur orası ayrı. Benim dediğim taş çıkarma mevzusundan buraya geldiysek ben farklı bir şey demek istemiştim.

@Sir Benjamin

"Yaştan dolayı 14 yaşında birinin maksimum yapabileceği sıfırdan bir PC'yi dizip kurulumunu yapmak ya da program ve oyun falan yazmaktır. "

Oyun yazmak o kadar kolay değil ve şu çağda müzik zevkine göre istatistikleri doğru yorumlayan algoritmalar çıkaran Çinli ve Hindistanlı çocuklar var. Herkes eşit şartlarda doğmuyor ve üstün olanları pek tabii var ama istisna olduğunu sananların gerçekten istisna olma ihtimali binde bir bile değil.

"35 yaşındaki sıradan bir bilgisayarcının da bileceği tek şeyler belli zaten, PC'yi toplamayı biliyordur falan. Çok da farkı olmaz o çocuktan."

Dual boot gibi basit bir şeyi, GRUB menüsünü 15 yaşında çocuklar büyük bir şey olarak görürken EFI alanını düzelterek işletim sistemini düzeltmeyi ezberden yapar mesela 35 yaşında sıradan bir bilgisayarcı. Aradığım şeyler çevresine fark yaratacak değil, bilgisayarda gezinmeyi seven bir çocuğa fark yaratacak konular.

"Bilgi çağında PC donanımları da var örnek olarak ama araştırmayan ve takip etmeyen bilemiyor. Yaşın bir önemi yok bilgide, araştırmak istersin ve araştırırsın. Bilgisayar kullanmayı ve okuma yazmayı bilmen yeterli."

Mesela Technopat üzerinde çok takılıyorsun ve yazım kuralları tam manasıyla dikte ediliyor ama buna rağmen senin yazım hatalarını düzeltiyorum. İlgi duymasan burada durmazdın ve farklı birebir aynı tarzda forumlara giderdin ama ilgi duyman gördüğün üzere yetmiyor. O yüzden üstünlük istisna diyorum, çünkü sıradanlık evrensel.

"Patronluk gibi bir mevzudan bahsettiğimi hatırlamıyorum, para varsa patronu olur orası ayrı. Benim dediğim taş çıkarma mevzusundan buraya geldiysek ben farklı bir şey demek istemiştim."

Ya hep ya hiç yasası dediğimi hatırlıyorum. Bir konuda sonsuz ve sıfır örneklerini vererek çözersin veya yerini tutacak değerler verirsin. O yöntemle çözdüğüm bir sorun.

Hocam yani hakaret gibi olmasın fakat sizde forumun kalitesini birazcık düşürdünüz, yani açtığınız konular bazen direkt olarak boşa açılan konulardı. "Aga be." tarzı şeyler de yazabiliyordunuz.
O konuların forum için gereksiz olduğunu bende anladım. Ve şu anda fark ettin mi bilmiyorum, uzun zamandır o tür konuları açmamaya özen gösteriyorum. Kullanıcı haberleri ve blog paylaşarak forumu bilgilendirmeye çalışıyorum. Forumu biraz takip ediyorsanız birsürü troll konular açan üyeler türedi. Onlar bu forumun kalitesini düşürmüyor mu? Hayatımda ilk defa bir forum sitesine Technopat ile katıldım, dolayısıyla forum ortamını pek bilmiyordum. Eskiden gösterdiğim davranışların yanlış olduğunu bende biliyordum. Fakat sürekli bu yanlışlarımın yüzüme vurulması çok kırıcı bir durum.

O konuların forum için gereksiz olduğunu bende anladım. Ve şu anda fark ettin mi bilmiyorum, uzun zamandır o tür konuları açmamaya özen gösteriyorum. Kullanıcı haberleri ve blog paylaşarak forumu bilgilendirmeye çalışıyorum. Forumu biraz takip ediyorsanız birsürü troll konular açan üyeler türedi. Onlar bu forumun kalitesini düşürmüyor mu? Hayatımda ilk defa bir forum sitesine Technopat ile katıldım, dolayısıyla forum ortamını pek bilmiyordum. Eskiden gösterdiğim davranışların yanlış olduğunu bende biliyordum. Fakat sürekli bu yanlışlarımın yüzüme vurulması çok kırıcı bir durum.
Tabii, size kırdıysam özür dilerim. Fakat onca yanlıştan sonra ancak hatayı anlamak. Çok geç oldu...

Konuyu tam okumadım ama rütbelere göre konuya mesaj yazılabilir veya böyle dediğiniz kişiler bilgisayar toplama gibi konulara mesaj yazamaz. Örneğin bilgisayar toplama konularına sadece decapat rütbesi olan kişiler yazabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı