İnceleme Forza Horizon 5 hakkındaki görüşlerim

Berk Chelik

Hectopat
Büyük bir hype ile çıkan ve çıktığından bugüne kadar değişik sorunlar yüzünden bir çok kişiyi oyundan soğutan serinin 5. oyunudur.
Sadece benim karşılaştığım hataları saymam gerekirse, başlarken hata verip oyundan atması, araba sürerken aniden oyunun kapanması, texturelerin garip şekillerde bozulması, veya oyuna 10-15 defa basmama rağmen bilgisayara restart atana kadar açılmaması.

Bunların üstüne birde oyunun abartı şekilde VRAM kullanımı var. 4 GB ekran karti ile neredeyse Düşük grafikte bile oynayamıyorum, FPS 130-140 olmasına rağmen VRAM dengesizliği her şeyi bozuyor (AMD tarafında VRAM kullanımı çok fazla NVIDIA' da 2.5 GB kullanılan VRAM AMD'de 4 GB'ı buluyor) yani bu oyunun görsel şölenlerini görmek için 8 GB bir ekran kartına ihtiyaç var. Forza Horizon 4 ü rahat High-Ultra arası oynarken 5. oyunu düşük grafikte 130 FPS oynamaya mahkum kaldım, halbuki aralarında devasa texture farkı veya grafiksel anlamda bir fark yok.

Teknik hataları bir kenara koyarsak serinin 4. oyunu ile arasında gibi farklar var onlara değineyim. Daha büyük ve geniş bir haritaya sahip güzel bir yer seçilmiş, etkinlikler ve ana hikaye açısından biraz da olsa gelişimler var örneğin karakterin konuşması. Ormanlık alan çöl vb. gibi yerler yarış tutkusunu daha çok arttırıyor. Bir kaç yeni araba eklense de genel olarak arabalar aynı sayılır, bir kaç değişikliğe uğramışlar o kadar.

Online taraftaki rezaletleri bahsetmeme gerek yok sanırım, önceki oyunda da vardı bu rezalet. Benim gözümde teknik açılardan çok altta kalan bir oyun oldu, daha üst bilgisayar kullanan oyuncular tabi ki zevk alacaktır oynanış açısında bir sıkıntısı yok eğlenceli. Benim görüşüm 10 üzerinden 7'dir.

Oyuna bir kaç araba değil baya bir model eklendi ayrıca saydığın tüm hataları bir kere bile yaşamadım ilk çıktığı gün aldım o günden beri saatlerce oynadım ve oynamaya devam ediyorum. Benim tek isteğim haritanın tek bir yerde geçmemesi.

RX 6650XT 8 GB'ın %99'unu kullanmaktan suyunu çıkardım VRAM'in. Baktım olmuyor en sonunda VRAM kullanımını artırdığını söyleyen bir ayarı bir tık düşürdüm 6 GB'a düştü. Geri kalan ayarlar ultrada oynuyorum. Dediğin gibi bilgisayara reset atana kadar açılmama problemini ben de yaşıyorum bazen. Online oynamıyorum pek. Bunlar dışında oyunun verdiği araba sürme keyfini hiçbir oyundan almıyorum.

Oyuna bir kaç araba değil baya bir model eklendi ayrıca saydığın tüm hataları bir kere bile yaşamadım ilk çıktığı gün aldım o günden beri saatlerce oynadım ve oynamaya devam ediyorum. Benim tek isteğim haritanın tek bir yerde geçmemesi.
Dediğim gibi hocam teknik sıkıntılar şans işi, yaşadığım sorunları yaşayan bir çok kişiyi gördüm. Daha optimize sistemlerde sorun yaşatmıyor anladığım kadarıyla.

Hiçbir sorunu yaşamadım ek olarak AMD laptopta oynadığımda da asla öyle bir şeye maruz kalmamıştım. High bile oynuyordum rahatça aslında ek olarak da oyuna epey bir araç eklendi ki bunla beraber ARABA SESLERİ daha da gerçekçileşti ki DEVRİM bu aslında, FH5'i FH4'ten bu ayırıyor bahsetmemişsin hiç. Dediğin hiçbir sorunu yeni bilgisayarım dahil diğerlerinde de yaşamamıştım, şans galiba biraz.

4'ü severek oynuyorum, GamePass ile 50 saate yakın oynadıktan sonra Steam üzerinden aldım şu an 80 saatim var hala da oynuyorum. 5'i başlarda almayı düşünüyordum ama yorumlarını görünce soğudum, haritasını da pek sevemedim, almayacağım. 4 ile devam. 🙂

RX 6650XT 8 GB'ın %99'unu kullanmaktan suyunu çıkardım VRAM'in. Baktım olmuyor en sonunda VRAM kullanımını artırdığını söyleyen bir ayarı bir tık düşürdüm 6 GB'a düştü. Geri kalan ayarlar ultrada oynuyorum. Dediğin gibi bilgisayara reset atana kadar açılmama problemini ben de yaşıyorum bazen. Online oynamıyorum pek. Bunlar dışında oyunun verdiği araba sürme keyfini hiçbir oyundan almıyorum.
Sürüş keyfi ve atmosfer olarak Forza Horizon dışında hiç bir oyun veremiyor, yıllardır NFS serisi batışta zaten.

Sürüş keyfi ve atmosfer olarak Forza Horizon dışında hiç bir oyun veremiyor, yıllardır NFS serisi batışta zaten.
Yeni aldım bilgisayarı, çok uzun zamandır NFS oynamıyorum ama herkes öyle diyor. Bir ara NFS de deneyeceğim, indirimli yakalayınca 200'e paketini almıştım. Microsoft'a teşekkür etmek lazım neredeyse bedavaya böyle oyunlar oynatıyor bize. 4'ü de bitirdim birkaç ay önce.

Hiçbir sorunu yaşamadım ek olarak AMD laptopta oynadığımda da asla öyle bir şeye maruz kalmamıştım. High bile oynuyordum rahatça aslında ek olarak da oyuna epey bir araç eklendi ki bunla beraber ARABA SESLERİ daha da gerçekçileşti ki DEVRİM bu aslında, FH5'i FH4'ten bu ayırıyor bahsetmemişsin hiç. Dediğin hiçbir sorunu yeni bilgisayarım dahil diğerlerinde de yaşamamıştım, şans galiba biraz.
Hocam 40 saat falan deneyimledim oyunu sonrasında sabrım kalmadı, yaklaşık 130 arabam vardı ve bir kaç yeni araba gördüydüm o kadar. Tüm arabaları detaylı incelemedim ama dediğiniz gibi tabi ki arabalar konusunda gelişmeler ve yeni araba çeşitleri fazla olabilir. Sonuçta 4. oyun ile aralarında 40 GB fark var, keşke biraz daha iyi deneyimleseydim ama benden bu kadar çıktı :D

4 GB ekran kartın 1050 Ti olabilir mi?
Ben 3050 4 VRAM ile yüksek Ultra arası oynuyorum bir sorun olmuyor ancak başta VRAM limitini aşıldı uyarısı da veriyor ancak oyun içinde bir drop yemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı