Forza Horizon 60FPS'de kasma hissi

Daha fazla  
75Hz monitöre sahibim Ultra ayarlarda Forza Horizon 4 oynarken ortalama 90FPS alıyorum. Oyunda çimenlerin yoğun olduğu yerlere girince FPS'im 63e düşüyor ve kasma hissi oluşuyor bu sorunu nasıl giderebilirim?
Sistem:
RX 590
R5 1600 AF
2x8 GB 3000MHz RAM

Genelde oyunda en çok çimenler ekran kartını yorar, çim kalitesini kısmaktan başka çok bir çözüm olduğunu sanmıyorum.

75Hz monitöre sahibim Ultra ayarlarda Forza Horizon 4 oynarken ortalama 90FPS alıyorum. Oyunda çimenlerin yoğun olduğu yerlere girince FPS'im 63e düşüyor ve kasma hissi oluşuyor bu sorunu nasıl giderebilirim?
Sistem:
RX 590
R5 1600 AF
2x8 GB 3000MHz RAM
(Yanlış bilgi olabilir) Monitörün hz değeri sisteme göre düşük.
İkinci olarak r5 1600 rx 590 da darboğaz yapıyor olabilir mi ?

Kardeş aslında sen 90 FPS görmüyorsun. Monitör 75 hz olduğu için isterse bilgisayarda 1m FPS al sen yine 75 hz göreceksin. Gözün 75 hz'e alıştığı için 60'a düşünce algılıyorsun.

Ne alaka? Anlamadım da. İsterse 24 Hz ekran takar, bununla uzaktan yakından alakası yok. İkinci varsayım da yanlış, herhangi bir benchmarka girip ekran kartı kullanım değerlerine bakarsanız bunun olmadığını anlarsınız.

Cevap şudur, FPS ekranın Hz değerinden her kademe artış gösterdiğinde, input lag düşer, bu sayede daha pürüzsüz bir deneyim sürersin. Ekran Hz değerinin altında FPS aldığın için de input lag fazla oluyor, bu nedenle de kasıyor hissi yaşıyorsun.
Kardeş aslında sen 90 FPS görmüyorsun. Monitör 75 hz olduğu için isterse bilgisayarda 1m FPS al sen yine 75 hz göreceksin. Gözün 75 hz'e alıştığı için 60'a düşünce algılıyorsun.
Input lag ne demek, araştırın derim.

Darboğaz ile alakası yok. Monitörü 75 hz olduğu için 60 fps görünce beyin aaa bu 60 FPS kasıyor diyor. Aslında kasma yok sana öyle gözüküyor. İsterse 1 milyon fps alsın monitör 75 hz olduğu için gözü 75 fps görecek. 60 fps'ye düşünce gariplik hissediyor.

Ne alaka? Anlamadım da. İsterse 24 Hz ekran takar, bununla uzaktan yakından alakası yok. İkinci varsayım da yanlış, herhangi bir benchmarka girip ekran kartı kullanım değerlerine bakarsanız bunun olmadığını anlarsınız.

Cevap şudur, FPS ekranın Hz değerinden her arttığında, input lag düşer, bu sayede daha pürüzsüz bir deneyim sürersin. Ekran Hz değerinin altında FPS aldığın için de input lag fazla oluyor, bu nedenle de kasıyor hissi yaşıyorsun.

Input lag ne demek, araştırın derim.

1.kısmı kendimde belirttim pek bilgim yok diye bir aralar ekran kartı arıyordum açlar gibi RX 590 R5 2600 ve altına darboğaz yapıyor demisti bir dostum. Yanlış bilgiymiş. Özür dilerim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı