FPS drop yaşanmasının neyden kaynaklı olduğu nasıl öğrenilir?

ze10x

Kilopat
Bu FPS drop olayının asıl sebebini, kaynağını nasıl öğrenebilirim? Her donanımı test edebileceğim ve takılmaları, FPS'in stabil olmayışını açıklayacak bir yazılım var mı?

Bu FPS drop olayının asıl sebebini, kaynağını nasıl öğrenebilirim? Her donanımı test edebileceğim ve takılmaları, FPS'in stabil olmayışını açıklayacak bir yazılım var mı?

Oyun esnasındayken, GPU, RAM, CPU gibi bileşenlerin kullanım değerlerini kontrol ederek başlayabilirsin.

Afterburner ile değerleri kontrol ediyorum ama tam olarak neye bakmam gerekiyor? O kasma ve shutter olayının tam sebebini nasıl öğreneceğim?

Afterburner ile değerleri kontrol ediyorum ama tam olarak neye bakmam gerekiyor? O kasma ve shutter olayının tam sebebini nasıl öğreneceğim?

Adım adım gidelim. Şunları yazar mısın:

• Hangi oyunda takılma oluyor?
  • Oyun esnasında, hangi bölümlerde yaşıyorsun? Yüksek işlem gücü gerektiren bir sekansta mı FPS takılıyor?
  • İşlemci ve GPU kullanımı kaç oluyor? GPU kullanımının %99 olmasını isteriz, eğer oyun basit bir oyunsa düşük olabilir. Her oyunda %99 kullanım olmayabilir.
  • Oyun hangi diske kurulu? SSD mi HDD mi? Disk sağlığı ne durumda?

Adım adım gidelim. Şunları yazar mısın:

• Hangi oyunda takılma oluyor?
  • Oyun esnasında, hangi bölümlerde yaşıyorsun? Yüksek işlem gücü gerektiren bir sekansta mı FPS takılıyor?
  • İşlemci ve GPU kullanımı kaç oluyor? GPU kullanımının %99 olmasını isteriz, eğer oyun basit bir oyunsa düşük olabilir. Her oyunda %99 kullanım olmayabilir.
  • Oyun hangi diske kurulu? SSD mi HDD mi? Disk sağlığı ne durumda?
Geç yanıt için kusura bakmayın iş, güç derken bazen yetişemiyorum, bazense unutkanlık konu açtığımızı bile unutuyoruz.

Genel olarak çoğu oyunda takılma mevcut. Fortnite, God of War, yani genel olarak ekran kartı ağırlıklı oyunlarda sorun yaşadığımı farkettim. Valorant - LoL gibi oyunlarda hiçbir sorun yok.

@kino hocam siz bu konularda bilgiliymişsiniz, öyle duydum. Sorun RX 5600 XT'nin 4.0 veriyolunu kullanması ama benim PCI 3.0 kullanan B450M H anakartını kullanmamdan olabilir mi? Ekran kartını da soğutması iyi bir model olduğunu bildiğim 3 fanlı ASUS TUF3'ü kullanıyorum. ASUS'un sitesinden bir yazılım ile kartın veri aktarım hızını 12 Gbps'ten 14 Gbps'e yükseltmiştim. Bundan kaynaklanma ihtimali nedir?

@ze10x hayır olamaz. 5600 XT'de öyle bir sorun yok, x16 veri yolu drop yaşatmaz.
Ryzen 5 3600.
ASUS TUF3 RX 5600 XT 6 GB.
B450M-H anakart.
G.Skill 8x2 3600 MHz RAM.
Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB 650W 80+
2 TB 7200 RPM HDD (Seagate)
Kioxia 500 GB NVMe M.2 SSD

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rica etsem videoyu kontrol edebilir misin bi? Bu dropların sebebi ne olabilir? GPU kullanımı ANİDEN %80lerden %23lere düşüyor ve çok sık drop yiyorum oyunda. Stabilizasyon sorunu var.

Ryzen 5 3600.
B450M-H anakart.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Rica etsem videoyu kontrol edebilir misin bi? Bu dropların sebebi ne olabilir? GPU kullanımı ANİDEN %80lerden %23lere düşüyor ve çok sık drop yiyorum oyunda. Stabilizasyon sorunu var.
Bende çok daha iyi bir sistem olmasına rağmen bu fortnite da takılmalar bendede mevcut.Burda oyun ile donanım arasındaki senkronizasyon bozukluğu olduğunu düşünüyorum.Ama gsync kapatıp ekran yenileme hızınıda 60 fps sabitleyince sorun ortadan kalkıyor.Ama akıcılıkta gitmiş oluyor.Bu fortnite özgü bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Bende çok daha iyi bir sistem olmasına rağmen bu fortnite da takılmalar bendede mevcut.Burda oyun ile donanım arasındaki senkronizasyon bozukluğu olduğunu düşünüyorum.Ama gsync kapatıp ekran yenileme hızınıda 60 fps sabitleyince sorun ortadan kalkıyor.Ama akıcılıkta gitmiş oluyor.Bu fortnite özgü bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Bende maalesef birçok oyunda mevcut bu sorun, Fortnite sadece bir örneği. Assasins Creed, God of War, Back 4 Blood vs.

Ryzen 5 3600.
B450M-H anakart.

Oyun nereye yüklüyse diğerine çekip dene bir de. Sakat SSD veya eski HDD sebep olabilir disklerinden birisi elbet sağlıklıdır.

Geri
Yukarı