FPS düşmesi için hangi testleri yapmalıyım?

Victoria

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistemimde sürekli FPS düşmesi yiyorum. Aklıma gelen her şeyi denedim. FPS yüksek ama anlık olarak düşünce rahatsız ediyor. Sorunun neden kaynaklandığını hangi testleri yaparak öğrenebilirim? Haftalardır gezmediğim, bakmadığım forum sayfası kalmadı bir çözüm bulamadım.

Anlamadığım başkalarında sorun yokken bende niye var.
W.

Windows 8.1 geç ben öyle çözdüm.
@Recep Baltaş @Ali Güngör garantiye göndermeden önce siz de bir bakabilir misiniz? Belki göremediğimiz bir şey vardır.
17 Mayıs 2020 - Güncelleme
Ekran kartı garantiden geldi. Yenisini verdiler. Sorun hala devam ediyor. GPU voltajı artık sıfıra düşmüyor ama FPS drop devam ediyor.
25 Mayıs 2020
İlk defa farklı bir hata aldım. Bu sefer tamamen ekran gitti geldi. Olay görüntüleyicide Radeon Software hatası çıktı. İnternette PSU sorunlu olabileceği yazıyor. Uygun bir zamanda garantiye vereceğim.
1590414140715.png

1590414122847.png

Bu sorunun sebebi ne olabilir? Hiç düzenli değil.
1590494194908.png

Son düzenleme:
Fps drobu genellikle darboğazdan veya hud darboğaz yoksa da işlemcinin ısınıp frekans düşürmesinden kaynaklanan bir şey. Bu ikisi de yoksa oyunun belli kısımlarında sistemin yetersiz olduğu için fps drobu yersin. Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçim en düşük işlemci durumunu %100 yaparsan işlemci ısınmadığı takdirde full frekansta çalışır hep ve drop yemezsin ama işlemci ısınıyor diyorsan kaliteli bir termal macun ile ve iyi bir soğutucu ile bunu da halledebilirsin. Arctic 2019 edition MX-4 adlı termal macunu tavsiye ederim şahsen kullanmaktayım ve çok memnunum.
merhaba sanırım benim böyle bir problemim var yardımcı olabilirmisin ?

i7 8750H 16 GB G.Skill RAM 1050 Ti 4 GB 250 GB Samsung EVO 970 1 TB HD Windows 10 Pro

İşlemcinizin işlem gücü ekran kartınız için oyunlarda çok fazla. Eğer bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırıyorsanız işlemciniz turbosunu çalıştıracak ve frekans yükselecektir. Bu durumda sıcaklık da artacaktır. Muhtemelen CPU ve GPU'nun soğutma bloğu aynı olduğundan bu durum GPU tarafını da ısıtacaktır. Mobil işlemciler ısınmak yerine frekans düşürmeyi tercih ettiği için de GPU düşük frekansta çalışır. Kendimin yaşadığı bu sorunu bilgisayarı güç tasarrufu modunda çalıştırarak çözdüm. Bunu bir deneyin. Eğer bilgisayarın toz ve macun bakımını yaptıysanız ve bu bahsettiğim yöntemi de denediyseniz bir laptop standı almanızı öneririm. Laptop standının etkisi de giriş ve çıkış egzozlarının nasıl tasarlandığı ile doğru orantılı oluyor.

Son düzenleme:
İşlemcinizin işlem gücü ekran kartınız için oyunlarda çok fazla. Eğer bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırıyorsanız işlemciniz turbosunu çalıştıracak ve frekans yükselecektir. Bu durumda sıcaklık da artacaktır. Muhtemelen CPU ve GPU'nun soğutma bloğu aynı olduğundan bu durum GPU tarafını da ısıtacaktır. Mobil işlemciler ısınmak yerine frekans düşürmeyi tercih ettiği için de GPU düşük frekansta çalışır. Kendimin yaşadığı bu sorunu bilgisayarı güç tasarrufu modunda çalıştırarak çözdüm. Bunu bir deneyin. Eğer bilgisayarın toz ve macun bakımını yaptıysanız ve bu bahsettiğim yöntemi de denediyseniz bir laptop standı almanızı öneririm. Laptop standının etkisi de giriş ve çıkış egzozlarının nasıl tasarlandığı ile doğru orantılı oluyor.
yani tam ters orantı yapıp yüklenen gücümü indirgemeliyim anlayamadım ben tam , evet macun fan temizliği yapılı ve standım var

yani tam ters orantı yapıp yüklenen gücümü indirgemeliyim anlayamadım ben tam , evet macun fan temizliği yapılı ve standım var
İşlemci frekans arttırdığında ısınmaya başlıyor. Laptoplar ısınmak yerine performansı düşürmeyi seçer ve ısıyı sabit tutmaya çalışır. Siz güç tasarrufu moduna aldığınız zaman işlemci düşük frekansta çalıştığı için işlemci ısınmayacak. Soğutma blokları aynı olduğundan ekran kartı da ısınmayacak ve frekansı yüksek tutacak. Ben bu yöntemi değerlere bakarak buldum. Yüksek frekansta işlemci oyunlar %15 ila 20 arasında kullanılmasına rağmen 80 derecelerde geziyordu. Ben de neden frekansı düşürmeyeyim diye düşünüp güç tasarrufuna alınca 60 derecelere kadar düştü.

İşlemci frekans arttırdığında ısınmaya başlıyor. Laptoplar ısınmak yerine performansı düşürmeyi seçer ve ısıyı sabit tutmaya çalışır. Siz güç tasarrufu moduna aldığınız zaman işlemci düşük frekansta çalıştığı için işlemci ısınmayacak. Soğutma blokları aynı olduğundan ekran kartı da ısınmayacak ve frekansı yüksek tutacak. Ben bu yöntemi değerlere bakarak buldum. Yüksek frekansta işlemci oyunlar %15 ila 20 arasında kullanılmasına rağmen 80 derecelerde geziyordu. Ben de neden frekansı düşürmeyeyim diye düşünüp güç tasarrufuna alınca 60 derecelere kadar düştü.
fakat zaten sorunu yaşatan şey frekansın düşüp performans kaybı yaratması , olay işlemcinin ısınması değil ki işlemci ısınınca kendi frekansını dediğiniz gibi düşürdüğü için performans kaybı oluyor

fakat zaten sorunu yaşatan şey frekansın düşüp performans kaybı yaratması , olay işlemcinin ısınması değil ki işlemci ısınınca kendi frekansını dediğiniz gibi düşürdüğü için performans kaybı oluyor
Hayır işlemci kendi frekansını düşürmüyor. Bakın 3. kez anlatıyorum. Laptoplarda soğutma bloğu hem CPU'yu hem de GPU'yu soğuttuğu için işlemci ısınınca GPU da ısınıyor bu yüzden. İşlemciyi ne kadar soğuk tutarsanız GPU da o kadar soğur. GPU ısınıp frekans düşürmesin diye işlemcinin frekansını düşürüyorsunuz.

Hayır işlemci kendi frekansını düşürmüyor. Bakın 3. kez anlatıyorum. Laptoplarda soğutma bloğu hem CPU'yu hem de GPU'yu soğuttuğu için işlemci ısınınca GPU da ısınıyor bu yüzden. İşlemciyi ne kadar soğuk tutarsanız GPU da o kadar soğur. GPU ısınıp frekans düşürmesin diye işlemcinin frekansını düşürüyorsunuz.
celil bey ben sizi anlıyorum fakat benim ekran kartımda bir sorun yok ısınma vb gibi benim işlemci ısısı ve frekansta var bildiğim kadaryla

Geri
Yukarı