FPS mi grafik mi?

Grafikten ödün vermeyen ayarları düşürüp öncelikle 3 - 5 FPS oradan sağlarım.
Lakin şöyle bir durum var, görsele grafiğe önem vereceğim diye, FPS'den feragat edemem. görseli iyi ama akıcı değilse zaten oynamanın da görselinde bir anlamı kalmıyor.
Akıcılık ilk başta gelir ki 60, 70, 80 FPS bile yeterlidir.
Ayriyeten DLSS'den de yararlanırım.

60 FPS'e göre olabilecek en iyi görsellik.
Bu güzeldi.

FPS'i 10-20 düşüren ama grafiklere etki etmeyen ayarı düşürmek kolay veya FPS'i 1 düşüren ama grafiklere iyi derecede etki eden ayarı arttırmakta kolay fakat grafikleri PS4 seviyesinden PS5 seviyesine çıkarıp FPS'i 10-20 düşüren ayarlarda ne yapıyorsunuz? Sonuçta optimize ayar(Grafikten en az kaybı verecek şekilde 60+ FPS) yaparken en zorlanılan şeyler bu ayarlar.

FPS'i 10-20 düşüren ama grafiklere etki etmeyen ayarı düşürmek kolay veya FPS'i 1 düşüren ama grafiklere iyi derecede etki eden ayarı arttırmakta kolay fakat grafikleri PS4 seviyesinden PS5 seviyesine çıkarıp FPS'i 10-20 düşüren ayarlarda ne yapıyorsunuz? Sonuçta optimize ayar(Grafikten en az kaybı verecek şekilde 60+ FPS) yaparken en zorlanılan şeyler bu ayarlar.
60'ın Altına düşmüyorsa sorun yoktur benim için.

Akıcılık oyundan oyuna değişebilir. Grafikleri en üste çekip, yavaş yavaş düşürerek akıcı hale getirmeyi tercih ediyorum. Yavaş oyunlarda daha düşük FPS'ler gerekirken tempolu oyunlarda yüksek FPS'lere ihtiyaç duyulabiliyor.

2 yıl önce böyle bir konu açmışım ve yorumlar karışık gelmiş. 2 yılın ardından forum üyelerinin düşünceleri ne ölçüde değişti merak ediyorum.
Elinizde bir 3060 olduğunu düşünün. 3060 günümüzde yüksek grafikte 30-40 FPS, düşük grafikte 60+ FPS'i çoğunlukla verebilen bir kart.
Oyunun ön ayarları yüksekte olacak şekilde 30-40 FPS mi, ön ayarlar düşükte olacak şekilde 60 FPS mi yoksa optimize edilmiş ayarlar ile en iyi görsellikte 60 FPS mi?

Optimize edilmiş ayarlar ile en iyi görsellikte 60 FPS.

Optimize ayarlarla 60 FPS oynanabiliyor, hem de iyi bir görüntüyle. Zaten birçok oyunda Ultra ayarla optimize ayarlar arasında pek bir şey fark edilmiyor. Ben çizgilik fark bile göremiyorum bazen :D

Misal RDR2'de resolution scale'i x1500 yapıyorum. Ve sadece grafikleri bariz etkileyen ve çok FPS düşürmeyen şeyleri ultra yapıyorum.

Hatta direkt kullandığım ayarları atayım bir mesajımda yazmıştım:

Bu ayarlarla 60+ FPS alıyorum ve üstüne kalite muazzam. Resolution Scale kapalı olup da her şeyi Ultra'ya alsam bile oyunun kalitesi kötü oluyor. Kısaca kısmen grafiği feda ederim kısmen yüksek tutmaya çalışırım. Doku kalitesi gibi önemli şeyleri hep Ultra yapmaya çalışırım. Öbürlerini pek umursamam.

Son düzenleme:
Sadece ben de mi böyle bilmiyorum ama... Valorantta düşük ayarlarda 560 FPS alıyorum. Fakat yüksek ayarlara çekip daha gerçekeci bir görünüm deneyimi yaşadığımda vuruşlarım, flick, tepkilerim çok değişti. Bence 1. öncelik FPS kadar görüntü kaliteside. Yanı ikisinin aynı oranda gitmesi her zaman muktedir diye düşünüyorum. Bilmiyorum belki de hatalı düşünüyorumdur. Sadece fark ettiğim bir detay :)

Geri
Yukarı