Frisby FC-8890G ve MasterLiquid Lite 120 uyumlu mu?

grasshopper

Centipat
120mm radyatöre sahip sıvı soğutucular çok fazla etki etmiyor ne yazık ki. Orijinal soğutucunuza nazaran daha iyi performans alacağınız kesin fakat 240mm bir radyatör daha kullanışlı olacaktır 9600K ile. Sorunuzun cevabı ise evet uyumlu.

120mm radyatöre sahip sıvı soğutucular çok fazla etki etmiyor ne yazık ki. Orijinal soğutucunuza nazaran daha iyi performans alacağınız kesin fakat 240mm bir radyatör daha kullanışlı olacaktır 9600K ile. Sorunuzun cevabı ise evet uyumlu.

Cevabınız için teşekkürler. 90 derecelere kadar ısınma görüyorum. Sizce Cooler Master Hyper 212 Black Edition çare olur mu?

O sıcaklık değerlerini görüyorsanız kasanız biraz havasız kalıyor demektir, sıvı soğutucu kullanmanız çok daha sağlıklı olur bu durumda. Hava soğutucular hava akışı olmayan sistemlerde yeterince verimli olmuyorlar, kapalı devre sıvı soğutucu buna daha iyi bir çözüm olur. Attığınız 120mm sıvı soğutucuyu egzoz fanın oraya yerleştirin, diğer fanı da eğer kasanın ön tarafında bir hava girişi varsa oradan içeriye üfleyecek şekilde monte edin. Sıcaklık sorununuzu en verimli bu şekilde halledersiniz.

O sıcaklık değerlerini görüyorsanız kasanız biraz havasız kalıyor demektir, sıvı soğutucu kullanmanız çok daha sağlıklı olur bu durumda. Hava soğutucular hava akışı olmayan sistemlerde yeterince verimli olmuyorlar, kapalı devre sıvı soğutucu buna daha iyi bir çözüm olur. Attığınız 120mm sıvı soğutucuyu egzoz fanın oraya yerleştirin, diğer fanı da eğer kasanın ön tarafında bir hava girişi varsa oradan içeriye üfleyecek şekilde monte edin. Sıcaklık sorununuzu en verimli bu şekilde halledersiniz.

Ekran kartım veya genel sistem sıcaklığı 50 geçmiyor. Sadece işlemcimde bu sorunu yaşamaktayım. Bu alacağım 120mm sıvı soğutucu sizce 70 altına düşürür mü?

Ekran kartım veya genel sistem sıcaklığı 50 geçmiyor. Sadece işlemcimde bu sorunu yaşamaktayım. Bu alacağım 120mm sıvı soğutucu sizce 70 altına düşürür mü?

Temiz bir macun, düzgün bir montajla overclock yok ise eğer sistemde ortalama olarak o değerlere düşmesi gerekiyor. Kendimden örnek vereyim R5 1600 AF kullanıyorum 1.38V ile 4.4GHz stabil tam yük altında 75 dereceyi geçmiyor. Kullandığım sıvı soğutucu Corsair H100I RGB Platinum SE model 240mm. Sizin için de sıcaklıkların ortlama 60 civarlarında olacağını düşünüyorum. Ayrıca sizin gibi i5 9600K ve Masterliquid 120mm sıvı soğutucu kullanan bir sistem videosunun videosunu aşağıya ekliyorum. Benzer konfigürasyonda video sahibi ortalama 55-60 derece sıcaklıklarla kullanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Temiz bir macun, düzgün bir montajla overclock yok ise eğer sistemde ortalama olarak o değerlere düşmesi gerekiyor. Kendimden örnek vereyim R5 1600 AF kullanıyorum 1.38V ile 4.4GHz stabil tam yük altında 75 dereceyi geçmiyor. Kullandığım sıvı soğutucu Corsair H100I RGB Platinum SE model 240mm. Sizin için de sıcaklıkların ortlama 60 civarlarında olacağını düşünüyorum. Ayrıca sizin gibi i5 9600K ve Masterliquid 120mm sıvı soğutucu kullanan bir sistem videosunun videosunu aşağıya ekliyorum. Benzer konfigürasyonda video sahibi ortalama 55-60 derece sıcaklıklarla kullanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kasamdaki hava akışını çözebileceğimi düşünüyorum. Peki bu videoya baktığımızda 50'lerde gezen bir sıcaklık görüyoruz. Ne yazık ki de attığınız videodaki kişinin kullandığı soğutucu benim söylediğimiz başka bir versiyonu ve aralarında 500 TL fark var. Bu arada ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Acele bir şekilde yarına kadar bir karar vermem gerekiyor.

Ek olarak bu videolarda bir sorun olmalı değil mi? Nasıl olurda i7 8700K'ya OC yapabilir Hyper 212 ile?

Hocam bilerek attım videoyu, videodaki sıvı soğutucu ile almayı düşündüğünüz sıvı soğutucu arasındaki tek fark RGB fan, kalan tüm özellikleri (radyatör boyutu, radyatör tasarımı, pompa devri, fan statik basıncı, fan hava akışı) birebir aynılar.

MasterLiquid Lite 120
MasterLiquid ML120R RGB

Aşağıdaki specification kısmına inip ilgili değerleri karşılaştırabilirsiniz. İki sıvı soğutucu da aslında aynı, ve alacağınız değerler de aşağı yukarı aynı olacak. Sıvı soğutucu tavsiyemdir, ikinci elde daha az zararla satar, daha verimli kullanırsınız.

Anladım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Az önce kasamız incelediğimde egzoz fanımın içeriye üflediğini fark ettim hemen bu hatayı düzelttikten sonra değerlerde bir değişme olacağını umuyorum.

Evet uyumlu ama 90 derece oldukça yüksek bir sıcaklık. Macun sürüp kasayı değiştirip kule tipi soğutucu kullanabilirsiniz ya da 240mm sıvı soğutucu alabilirsiniz. 120mm almanızı tavsiye etmem.

Bu arada OC var mı?

Geri
Yukarı