FSP CMT230 Kasa İncelemesi

Yazıyı yazmadan önce Sosyal'de arama kısmına FSP CMT230 yazınca birçok kişinin bu kasayla ilgili arama yaptığını gördüm. Ama karşılaştırma yapan, fikir isteyen kişilerden hiçbiri kasayı almamış olacak ki inceleme yazılmamış. Ya da ben göremedim :)

Kasayı tercih sebebim şık ve optik sürücü slotu olan bir kasa arayışında olmam. Günümüzde optik sürücüler yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başlasa da benim gibi "eski arşivciler" için optik sürücü hala önemli. Birçok CD, DVD içinde bulunan medya dosyaları, dizi arşivleri... Belki dönüp yüzüne bile bakmayacağım bazılarının ama yine de optik sürücüsüz olmaz.

Kasa ön.jpg

Bu FSP o FSP arkadaşlar. PSU ürünlerinden tanıdığımız. Önce ben de şüphelendim çünkü FSP kasa görmüş değildim bu ürünü alana kadar. Şık kasa sahiden. Ön kısımda ikişer tane USB 2 ve 3 bağlantı noktası ve kulaklık-mikrofon girişlerini görüyoruz. Power ışığı yeşil, HDD ışığı ise morumsu güzel bir renk. İkişer adet optik sürücü, HDD ve SSD slotu mevcut.

yan.jpg

Yan kapaktaki şeffaf kısım plastik.

Üst mesh.jpg

Üst panelde görüldüğü gibi güzel, mıknatısla tutturulan bir mesh panel mevcut. Bu kısma 2 tane 120mm/140mm ya da 1 tane 280mm radyatörü takılabilir.

yan açık 2.jpg

Kasa oldukça geniş. 373mm'ye kadar GPU desteği var. Öndeki iki fanın biri oldukça altta kalmasına rağmen sirkülasyonu güzel. Öndeki fanlardan üstte olanın vidalarını gevşetip bir miktar daha yukarı çekmek mümkün. Beni rahatsız etmediği için olduğu gibi bıraktım. Egzoz fanı 12cm ama 14cm için de vida girişleri mevcut. Değiştirme olanağı sağlanmış yani. 179mm'ye kadar CPU soğutucu monte edilebilir. PSU kısmından da kablolamayı kolaylaştırmak için açıklıklar mevcut.

montaj.jpg

Montaj yapınca şöyle bir şey oluyor. Almayı düşünen arkadaşlar bir uyarı, optik sürücü takacaksanız optik sürücünün çok uzun olmamasına dikkat edin. Yoksa anakart güç kablosuna değme ihtimali var. Optik sürücüyü biraz dışarda bırakmak durumunda kalabilirsiniz :)

workin2.jpg

Fanların ışığı çok kuvvetli arkadaşlar. "Işıqlı mışıqlı" seven arkadaşlara duyurulur :)
Kasa kesinlikle tavsiyemdir.

Bu ürünün geri planda kalmasının en temel sebebi eski tip kasaları andırıyor olması. Yoksa çok iyi özellikleri var. Zalman N3 de bunun gibi, yeni yeni alınmaya başladı şu sıralar. Eski tip kasalarla ilgilenmiyorlar maalesef, RGB kalitenin önüne geçmeye başladı.

Güzel inceleme olmuş.

Bu ürünün geri planda kalmasının en temel sebebi eski tip kasaları andırıyor olması. Yoksa çok iyi özellikleri var. Zalman N3 de bunun gibi, yeni yeni alınmaya başladı şu sıralar. Eski tip kasalarla ilgilenmiyorlar maalesef, RGB kalitenin önüne geçmeye başladı.

Güzel inceleme olmuş.
Kesinlikle geri planda kalmış bir kasa. Çoğu güncel kasayı tokatlar :) Teşekkürler.

(Bu arada ROOTS! BLOODY ROOTS!)

Güzel inceleme olmuş.
RGB sevmem bende. Sadelikten uzak.

Tasarımı 6 sene önceki son model kasa modellerine benziyor.

Geri
Yukarı