FSP Hydro 600W 80+ güç kaynağı fan değişimi yapmak

towboatery

Kilopat
Makaleler
3
İlgili güç kaynağının fanından gelen tıkırtı sesi sebebiyle fanı yağlamak adına güç kaynağını söktüm. Fanı gövdeden ayırırken gövdesi kırıldı ve bir şekilde Japon yapıştırıcı ile sorunu çözdüm. Ses sorunu devam ediyor ve canımı sıkıyor. Orijinal fanı değişirmek için yeni fan siparişi verdim. Şu anda kullandığım fan 12V - 0.44A, 85 CFM, 2200RPM 40dB, 2pin değerinde. Almış olduğum fan özellikleri ise şu şekilde:
Marka: ADDA
Boyutu: 120*120*25mm
Model: AD1212HB-A71GL
Rulman tipi: Çift bilyalı rulman
Hız: 2200 RPM
Hava hacmi: 87.870 CFM
Gürültü: 38dBA
Anma gerilimi: 12V
Akımı: 0.37A
Fan konektörü: 2pin

Bu fanı lehimleyerek işlem sağlayacağım. Sizce şu ana kadar herhangi bir sorun var mı? Adda fan hakkında düşünceleriniz neler?

CFM ve RPM değerleri neredeyse eskisi ile aynı, CFM değerinin yüksek olması iyi olmuş. Ancak markayı ilk defa duyuyorum. Acaba 3Pin veya 4Pin fanlardan alınsaydı ve sadece 2 kablo kullanılsaydı, aynı işlevi görür müydü🤔

CFM ve RPM değerleri neredeyse eskisi ile aynı, CFM değerinin yüksek olması iyi olmuş. Ancak markayı ilk defa duyuyorum. Acaba 3Pin veya 4Pin fanlardan alınsaydı ve sadece 2 kablo kullanılsaydı, aynı işlevi görür müydü🤔
Ben de forumda bir arkadaşın tavsiyesi ile aldım. Birçok marka bazı modellerinde satın aldığım fanı kullanıyor.

Acaba 3Pin veya 4Pin fanlardan alınsaydı ve sadece 2 kablo kullanılsaydı, aynı işlevi görür müydü🤔
Hocam bu arada yazmayı unuttum kusura bakmayın. Standart fanların RPM ve CFM değerleri çok düşük oluyor. Bu yüzden yapı olarak PSU fanları, diğer fanlardan biraz farklılar. Ayrıca PSU fanları iki pinli olsa dahi PSU tarafından hızları yönetiliyor. Türkiye pazarında düzgün bir PSU fanı bulmak çok zor. Bu sebeple Aliexpress üzerinden sipariş verdim.

Son düzenleme:
Hocam bu arada yazmayı unuttum kusura bakmayın. Standart fanların RPM ve CFM değerleri çok düşük oluyor. Bu yüzden yapı olarak PSU fanları, diğer fanlardan biraz farklılar. Ayrıca PSU fanları iki pinli olsa dahi PSU tarafından hızları yönetiliyor. Türkiye pazarında düzgün bir PSU fanı bulmak çok zor. Bu sebeple Aliexpress üzerinden sipariş verdim.
Bilgi için teşekkür ederim hocam. Teknik özellikler dikkatimi çekmişti zaten, dediğiniz gibi normal 12CM kasa fanları gibi değil. Ben aslında şunu merak etmiştim; eğer olur da mecbur kalıp bir kasa fanını güç kaynağına takmamız gerekseydi ve bu fan 4 veya 3 pin olsaydı, sadece 2 pinini kullanıp güç kaynağına monte edilseydi, acaba yine de hız kontrolü sağlanır mıydı🤔 Tahminimce sağlanırdı, + ve - uçları doğru takılırsa, güç kaynağının gerektiğinde fana gidecek enerjiyi azaltıp çoğaltabileceğini düşünüyorum. Bunun için + ve - uçlar yeterli olur heralde.

Bilgi için teşekkür ederim hocam. Teknik özellikler dikkatimi çekmişti zaten, dediğiniz gibi normal 12CM kasa fanları gibi değil. Ben aslında şunu merak etmiştim; eğer olur da mecbur kalıp bir kasa fanını güç kaynağına takmamız gerekseydi ve bu fan 4 veya 3 pin olsaydı, sadece 2 pinini kullanıp güç kaynağına monte edilseydi, acaba yine de hız kontrolü sağlanır mıydı🤔 Tahminimce sağlanırdı, + ve - uçları doğru takılırsa, güç kaynağının gerektiğinde fana gidecek enerjiyi azaltıp çoğaltabileceğini düşünüyorum. Bunun için + ve - uçlar yeterli olur heralde.
Muhtemelen başta bunu düşündüm fakat CFM değerlerinin neredeyse yarı yarı düşük olmasından ötürü vazgeçtim. Sistemimi riske atmak istemedim açıkçası. Ayrıca bunu yapan kişilerde vardı. Benimle aynı güç kaynağına sahip biri, Corsair ML120 fanı takmış fakat aşırı hızlı dönmesi ve çok ses yapmasından dolayı çıkartıp, eski fanını yeniden takmış.

CFM ve RPM değerleri neredeyse eskisi ile aynı, CFM değerinin yüksek olması iyi olmuş. Ancak markayı ilk defa duyuyorum. Acaba 3pin veya 4pin fanlardan alınsaydı ve sadece 2 kablo kullanılsaydı, aynı işlevi görür müydü🤔

FSP'yi ilk defa mı duyuyorsunuz hocam? Forumun yarısı güç kaynağı önerilerinde FSP öneriyor.

Fan için dediniz sanırım kusura bakmayın.

FSP'yi ilk defa mı duyuyorsunuz hocam? Forumun yarısı güç kaynağı önerilerinde FSP öneriyor.

1703164092372.png

Bahsettiği şey şu anda satın almış olduğum bu fan.

Muhtemelen başta bunu düşündüm fakat CFM değerlerinin neredeyse yarı yarı düşük olmasından ötürü vazgeçtim. Sistemimi riske atmak istemedim açıkçası. Ayrıca bunu yapan kişilerde vardı. Benimle aynı güç kaynağına sahip biri, Corsair ML120 fanı takmış fakat aşırı hızlı dönmesi ve çok ses yapmasından dolayı çıkartıp, eski fanını yeniden takmış.
Zaten sizin aldığınız fan eski tip egzoz fanlara benziyor, CFM önemli hocam. Ayrıca bu durum sizin için de deneyim olmuş olur, bana da bilgi kaynağı oldu. Yurt dışından gelmesi bir tık sıkıntılı bir durum olsa da kalitesini merak ettim açıkçası, umarım sorunsuz kullanırsınız👍

Sorun değil, olabilir bu tür şeyler☺️ Kendi sistemimde FSP markalı kasa ve güç kaynağı kullanıyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar konunun güncellenmesi adına gelişmeleri ileteyim. Fanım dün geldi ve lehimleme işlemini yaptım. Beklediğimden daha kolay bir işlem oldu. Güç kaynağımın ses sorunu düzeldi. Ayrıca RPM hızını sıcaklığa göre kendisi ayarlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı