FSP Hydro 700W vs Rampage etx 750W

Bütçe
500
Neden bu kadar yüksek güç değerine sahip güç kaynağı tercih etmek istiyorsunuz?
İlerde güçlü ekran kartı veya cpu güncellersem sıkıntı yaşamayayım değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum.
@Lian La-Fey PSU Tier List'lere giriyor ama kötü sıralamalardan. SAMA üretiyor zaten, yine Gold sertifikaya göre kalitesiz. Korumaları bulunabilir ama korumalar ne kadar dayanıklı, soru işaretidir. FSP alması daha mantıklı.

Attığınız FSP modeli güzeldir, alınır. Orta segmentin biraz altında ama Rampage ise direkt giriş seviyesi kıvamında.

Fsp Hydro K 700w Aktıf Pfc 80+ Bronze Powersuply - n11.com Daha uygun bir link.

-EVEREST (SAMA) ETX-750-1

-FSP HYDRO 750

FSP nin hydro g serisi daha kaliteli gibi geldi hydro serisi giriş seviyesine benizyor.
Arkadaşlar dökümanlar ortada ben technopattaki diğer yorumlara baktığımda kullanmamış arkadaşlar yorum yapmış hep,piyasadaki 200-300TL lik everest psu lar yüzünden bu psu da onlar gibi sanılıyor,Benim en büyük referansım yıllarca bu psu yu kullanan arkadaşımdır ve ETX-750-1 almaya karar verdim.

Son düzenleme:
İlerde güçlü ekran kartı veya CPU güncellersem sıkıntı yaşamayayım değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum.
Yıllar ilerledikçe yeni çıkan bileşenlerin güç tüketimleri bir önceki nesile göre hep azalma eğilimindedir. Yanlış anlaşılma olmasın Watt başına alınan performans artmaktadır. Yani ben bugünden yüksek Watt'lı güç kaynağı alayım ileriye yatırım yapayım demek o kadar yaygın değil eskisi kadar.
FSP'nin Hydro G serisi daha kaliteli gibi geldi Hydro serisi giriş seviyesine benizyor.
Arkadaşlar dökümanlar ortada ben Technopat'daki diğer yorumlara baktığımda kullanmamış arkadaşlar yorum yapmış hep, piyasadaki 200-300₺'lik Everest PSU'lar yüzünden bu PSU da onlar gibi sanılıyor. Benim en büyük referansım yıllarca bu PSU'yu kullanan arkadaşımdır ve ETX-750-1 almaya karar verdim.
Birbirlerine göre artıları eksileri olan güç kaynakları. Karar senin yine de kötü bir seçim değil. Aynı modelin başka bir marka incelemesi.
Aslında kesin bu modeldir diyemediğim için biraz ikilemde kalıyorum. Yoksa güzel seçim gibi duruyor. Android'den Chrome'un çevir özelliğini kullanarak biraz izlenim sahibi olabilirsin.

Yıllar ilerledikçe yeni çıkan bileşenlerin güç tüketimleri bir önceki nesile göre hep azalma eğilimindedir. Yanlış anlaşılma olmasın Watt başına alınan performans artmaktadır. Yani ben bugünden yüksek Watt'lı güç kaynağı alayım ileriye yatırım yapayım demek o kadar yaygın değil eskisi kadar.

Birbirlerine göre artıları eksileri olan güç kaynakları. Karar senin yine de kötü bir seçim değil. Aynı modelin başka bir marka incelemesi.
Aslında kesin bu modeldir diyemediğim için biraz ikilemde kalıyorum. Yoksa güzel seçim gibi duruyor. Android'den Chrome'un çevir özelliğini kullanarak biraz izlenim sahibi olabilirsin.

Evet çeviriyi kullanarak baktım dezavataj olarak sadece fanı göstermiş,avantajlarının arasında japon kapasitor kullanılmış olması ve verimliliğinin iyi olduğu yazıyor ben ayrıca sama firmasını genel olarak da araştırdım About us sitesi bu,merdiven altı bi işletme gibi gözükmüyor.

Ayrıca Alman sitesinde bunu buldum SAMA HTX-750-B7 Armor - Inter-Tech GmbH
Eğer almanya pazarında bile olan bir firmaysa bence güvenilir gibi.

Ek olarak bu modellerde aynı platformu kullanıyor.
Karışık bir model bazen kağıt üzerindeki belirtilenleri bile yansıtmıyor;
SAMA kesinlikle kötü bir şirket değil EPS serisi oldukca vasat ve eski ama aynısını Forza Gold-Platinum için diyemem eksiklikleri var ama kötü değil.

Vinga-VPS-G:
1587349033888.png

Rampage ETX:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vivo24:
1587349566710.png

Supremo FM2:
1587349778254.png

Modecom Volcano:
1587349895566.png

Aslında kesin bu modeldir diyemediğim için biraz ikilemde kalıyorum. Yoksa güzel seçim gibi duruyor.
Arkadaş burda arka ızgara bölümünden gördüklerini yorumlamış;
Ama modüler versiyonlarında (Vivo24k, Supremo FM2 ve Volcano) ızgara bölümlerinden bulk kondansatör gözükürken, X kapasitör ve bobin gözükmüyor.
Vinga-VPS-G'de bulk kapasitör gözükmeyip, X kaps. ve bobin gözüktüğüne göre PCB dizaynı Rampage ETX ile aynıya benziyor.

Edit:
Forumcak adam başı para toplayıp içini açsak, işimizi gördükten sonra çekiliş ile versek fena olmaz aslında. :D

Son düzenleme:
Ek olarak bu modellerde aynı platformu kullanıyor.
Karışık bir model bazen kağıt üzerindeki belirtilenleri bile yansıtmıyor;
SAMA kesinlikle kötü bir şirket değil EPS serisi oldukca vasat ve eski ama aynısını Forza Gold-Platinum için diyemem eksiklikleri var ama kötü değil.

Vinga-VPS-G:
Eki Görüntüle 540728

Rampage ETX:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vivo24:
Eki Görüntüle 540730

Supremo FM2:
Eki Görüntüle 540731

Modecom Volcano:
Eki Görüntüle 540732

Arkadaş burda arka ızgara bölümünden gördüklerini yorumlamış;
Ama modüler versiyonlarında (Vivo24k, Supremo FM2 ve Volcano) ızgara bölümlerinden bulk kondansatör gözükürken, X kapasitör ve bobin gözükmüyor.
Vinga-VPS-G'de bulk kapasitör gözükmeyip, X kaps. ve bobin gözüktüğüne göre PCB dizaynı Rampage ETX ile aynıya benziyor.

Edit:
Forumcak adam başı para toplayıp içini açsak, işimizi gördükten sonra çekiliş ile versek fena olmaz aslında. :D

hocam araştırmalarınız için teşekkürler baya kapsamlı olmuş :)

dediğim gibi arkadaşım yıllarca kullanıyor İ7 7700K ve GTX1070 li sistemde ayrıca su soğutmalı yani benim kullanacağım ufak sistemden kat kat fazla watt çeken bi sistemde kullanıyor,arızası veya sorunu çıkmadı her oyunu ultrada takır takır oynuyor ben gidip crossfire veya SLI asla yapmam zaten şu önümüzdeki 10 sene içerisinde belki de en fazla RX 580 veya RX 590 Ekran kartı takarım şuan mevcut ETX-750- 499₺ N11 de var almayı düşünüyorum ayrıca 12V kanalından 700Watt’ın üzerinde bir güç verdiği yazıyor yani bu yalan olamaz bence sonuçta 80plus sertifikası alırken de test ediliyor objektif olarak.

Hocam araştırmalarınız için teşekkürler baya kapsamlı olmuş. :)

Dediğim gibi arkadaşım yıllarca kullanıyor i7 7700K ve GTX1070'li sistemde ayrıca su soğutmalı yani benim kullanacağım ufak sistemden kat kat fazla Watt çeken bi sistemde kullanıyor, arızası veya sorunu çıkmadı her oyunu ultrada takır takır oynuyor ben gidip Crossfire veya SLI asla yapmam zaten şu önümüzdeki 10 sene içerisinde belki de en fazla RX 580 veya RX 590 Ekran kartı takarım şuan mevcut ETX-750- 499₺ N11'de var almayı düşünüyorum ayrıca 12V kanalından 700Watt’ın üzerinde bir güç verdiği yazıyor yani bu yalan olamaz bence sonuçta 80 Plus sertifikası alırken de test ediliyor objektif olarak.
Plug Load Solutions'un raporlarına pek güvenemiyorum çoğu kişinin de dediği gibi çok çelişki ve iddia var parayı veren düdüğü çalar hesabı olaylar dönüyor olabilir.
Eğer alırsanız arka ızgara ve üst fan ızgarasından iç yapıları elinizden geldiğince gözükcek şekilde gerek flashla, gerek flashsız farklı konumlardan fotoğraf atarsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Plug Load Solutions'un raporlarına pek güvenemiyorum çoğu kişinin de dediği gibi çok çelişki ve iddia var parayı veren düdüğü çalar hesabı olaylar dönüyor olabilir.
Eğer alırsanız arka ızgara ve üst fan ızgarasından iç yapıları elinizden geldiğince gözükcek şekilde gerek flashla, gerek flashsız farklı konumlardan fotoğraf atarsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Atarım tabi ki ben teşekkür ederim.
Plug load Solutions'un raporlarına pek güvenemiyorum çoğu kişinin de dediği gibi çok çelişki ve iddia var parayı veren düdüğü çalar hesabı olaylar dönüyor olabilir.

AF3484E4-1F2D-4BEF-8A9B-34DA3194F4D9.jpeg

108240D8-67B4-4AE9-977B-65E7252D40B1.jpeg

466C1354-3959-4FF3-AA73-086EDF792334.jpeg

97239C44-A6FC-4A7A-88B5-254B1A6C94DD.jpeg

Son düzenleme:
Vinga VPS-G ile aynı PCB tasarımına ama iç bileşenleri en azından fotodan göründüğü üzere kısmi olarak aynı değil resimlerden yorumlarsam;
Vinga VPS-G ve Supremo FM2'de ikincil kısımda NCC kullanılırken, Vivo24k ve Modecom Volcano'da da olduğu gibi ikincilde Rampage ETX-750-1'de Taepo SC serisi kondansatörler kullanılmış.
220V katında mosfetler için uzunlamasına bulunan heatsinkte daha kalın Supremo FM2 ve Modecom Volcano'da olduğu gibi.
Bulk kondansatörü göremediğim için birşey diyemiyorum ama 105°C Nippon C-C yerine, 85 °C Teapo LH olma ihtimali var :/

Arkadaşlar ne yapıyorsunuz Allah'ınızı severseniz? Izgaradan bakarak tahmin mi yürütülür böyle... :D
Hayır onu geçtim, 80+ Bronze ile GOLD kıyaslanır mı hiç?

Öncelikle ben bilgisayar yüksek mühendisi, bilirkişilik yapan biriyim. Elektronik konusunda bilgili olduğumu düşünüyorum diyeyim kısaca.

FSP'nin geçmişini bilirim. Eskiden çinden gelen en dandik PSU ların üreticisidir. 50-10 sene önce kaliteye de yöneldi. Neyse artık iyi diye 3-4 sene önce bunlardan 80+ verimli bir PSU larından almıştım. 10-12 tane. Ağır yükte hepsi çata pata yandı. FSP Türkiyeyi aradım, alın bunları boşuna yanmadan diye, yanmadan alamayız dediler. Bende hepsini yaktım, napim? Yükte uzun çalışmaya gelmiyormuşmuş. Diyelim max değeri 500, ben bunları kullandım 400 de!...Neyse sonra yerlerine bunlar yandıkça ETX-750-1 den aldım. 9 tane falan. En ağır şartlarda %85 yük ve üstünde yıllarca kullandım. Bir tanesi gık demedi. Demem o ki, üzerinde yazan markaya ALDANMAYIN. Taş gibi PSU dur.

SAMA çok kaliteli, güvenilir PSU lar üretir. Üzerinde everest yazdığına bakmayın. Mesela everestin 1050RGB diye GAMEMAX'ın bir PSUsu da vardır. Çöptür. GOLD diye geçer ama alakası yok. Hatta bakanlığa şikayet yazısı yazdım kabloları ince, ısınıyor diye, toplatıyorlar mıydı bir ara ne...

Neyse bu ETX-750-1 lerden en son bir tanesi PSU'yı başka kasaya geçirirken çalışmadı. Noldu falan anlamadım attım kenara. Sonradan açtım baktım, tahmin ettiğim gibi MOSFET delinmesi. Elektrostatik deşarjdan nadir de olsa gider. O yüzdne suç bulmadım PSU'ya. Normal bir durum. Şansla ilgili. MOSFET ler çok hassas parçalardır zaten. Neyse değiştirdim 25 TL lik bir mosfetle canavar gibi devam. Tabi devrenin içine bakma imkanı buldum. Nedir ne değildir. Seasonic'e kadar pek çok PSU parçaladım.Yani kasaya takmamış olsaydım da içinin fotoğraflarını paylaşaydım. Yani Corsair gibi markaların GOLD+ PSU larıyla falan da karşılaştırdım. Hangi 80+ GOLD seri PSU ile denesem 30-40w daha az güç tüketti bu PSU yüklenme testlerinde. Öyle tırt ölçerlerle değil, direkt kendi yaptığım devreyle, reaktif gücüne kadar ölçtüm. Yani kapasitörler japon mu vs... Bunlar eskiden hakikaten dikkate değer şeylerdi ama sene oldu 2020. En önemli şey devrenin nasıl tasarlandığı artık. Yoksa elemanların birbirinden pek farkı kalmadı eskisi gibi. Bu bir anakart yada analog ses kartı değil ki sonuçta. 12v ralili 10mv oynasa ne 20mv oynasa ne? Ne fark eder? GPU da CPU da zaten bunu 1.2v lara düşürüyor.. Alacağınız bu PSU en fazla 10 sene kullanılacak. Sonra ATX12VO gelecek. Anakarta 8 pinden güç besleyeceksiniz..

Ayrıca bu PSU diğerleri gibi değil. Tüm enerjiyi önce 12V çevirir. Diğer railler (5v,3.3v) 12 volttan o seviyelere indirilir. Bu yüzden düşük voltaj dalgalanmaları çok daha düşük olur. Enerji verimi de yüksek oluyor. Hemde ilerde ATX12VO gelince diğer railler hiç güç çekilmediğinden, kapalı kalacağından konektör ile kullanırsanız daha da yüksek enerji verimi elde edersiniz bu PSU ile.

Zaten f/p bir ürün. Bunun yerine gidip başka markanın BRONZunu alan arkadaşa üzülürüm. Vah yazık derim. Sonuçta alacağınız PSU EVEREST değil, SAMA. Boşuna başka markalara deve yüküyle para kaptırmayın derim.

Eksileri nedir?
PCIe x2 konektörü var. Diğerleri gibi 4 tane değil. Çift ekran kartı takmayacaksanız sorun yok. Ben 2 tane VEGA56 (2x8pin ister her biri) besliyorum ek konektör ile. Hatta yanına bir de RX570 veriyorum bana mısın demiyor.

Bir de modüler değil. Modüler olsa daha şık olur tabi ama o da verimi düşürüyor malum.

Bir de 200w altında fanı durdursa iyi olurdu. Yani ne gerek var ki. Ha fan sesini ne kadar duyarsınzı onu da bilmiyorum. Benim CPU ve GPU fanı falan komple durur, o yüzden ben çalıştığını duyabiliyorum. Öyle sesli bir PSU değil zaten. Olmadı açar onu da durduracak devre yaparım nolacak da uğraşmadım rahatsız etmediğinden...

Sonuç olarak ben tavsiye ederim.
Tabi 750w'lık bir güç kaynağına gerçekten ihtiyacınız var ise.
Tek ekran kartı kullanacaksanız 500w yeter de artar. Hatta VEGA beslemeyecekseniz 400w bile işinizi görür. Ha ama tabii bunun fiyatı 500w 80+ GOLD'ların bile altında. O da ayrı konu.

Forumda normal bir durum. Model değil, marka karşılaştırması yapıldığı için genelikle olağan durum her zaman için denk gelebilirsiniz aynı şekil değişik bir ön yargı da mevcut.
Aynı şekil verimlilikte karşılaştırmada ana esas değil, ilk başta direkt olarak onu baz alcaksak Forza Titanium ve Enermax'ın Platimax modelleri iç çalışma sıcaklıkları verimliliklerinden öte oldukca düşük seviyelerde de gezse örneğin Forza Titanium düşük hold-up time, yüksek ani akım ve geçici yanıt testlerinde 3.3V kötü bir performans sergiliyor.

Burda bir tahminlik olay yok zaten ızgaradan gördüklerimi yorumladım, tahmini olarak değil yukarda dediğim gibi bu platformu Vinga VPS-G, Modecom Volcano, Vivo24k, Supremo FM2'de kullanıyor Vinga VPS-G ile aynı PCB dizaynına sahip ama fotolardan göründüğü üzere arkadaşın attığı resimde ikincil kısımda Taepo SC serisi var, Forza Gold'un birebir performans olarak kopyası diyebilceğimiz Supremo FM2 ve Vinga VPS-G iç dizayn aynı her iki tarafta da Nippon Chemi-Con'un 105C kondansatörleri var, diğer modellerde ise bulk 85C Taepo LH ve ikincil 105C Taepo SC serisi var performans, stabilite, ömür için High-End Japon üreticisi NCC ve tam aralıklı girişi destekleyen bir model için 105C olması çok daha sağlıklı. Vinga VPS-G modüler olmayan iki eleman ETX-750-1'de dahil olmak üzere, PCB dizaynı da bu yüzden ETX-750-1 ile birlikte aynı ve yukarda dediğim gibi Vinga VPS-G her iki tarafta da 105C Nippon kullanılıyor sentetik testlerde de bu yüzden Vinga VPS-G ve Supremo FM2 ikilisi aynı platformu kullanan dostlarına kıyasla 1 adım önde testlerde.
Dediğim gibi arkadaşın attığı resimde ikincilde Taepo'nun SC serisi kondansatörler mevcut tabi SAMA yeni partilerde farklılıklaştırma yapmış olabilir üreticiler haber vermeksizin değişikliğe gidebiliyor çokta örneği var, haklı olarak böyle bir atılımda bulundum diğer modellerden yola çıkarak.
Şuan baktım da fiyatı 650TL olmuş.😳 Ben bu modeli 330TL iken hatırlıyordum şuan için bu fiyat bandında High Power Performance GD varken alıncak bir model olduğunu söyleyemem. Daha performanslı, daha temiz ve daha sağlam bir iç yapının yanında ETX-750-1'in aksine birincilde LLC rezonans dönüştürücüler da kullanılması cabası.
Kendisini size baya sevdirmiş ve üzmemiş olabilir öve öve bitiremiyorsunuz bir ara elinizdekini PCB'ye kuş bakışı, EMI kısmı, arka tarafın lehimleme kalitesi, korumadan görevli IC ve 12V ile 220V katının fotoğraflarını detaylıca atarsanız memnun olurum. Kasaya yerleştirdim demişsiniz önceden çektiğiniz resim var mıdır acaba?

Geri
Yukarı