FSP Hydro 700W vs Rampage etx 750W

Bütçe
500
@Kemal Yurdagül Öyle bir şey yok. Sistemin çektiği güce bağlı olarak değişir bu. 12V kanalından verdiği güç elbette ne kadar yüksek olursa o kadar iyi ancak bunun stabiliteyle ve PSU'nun kalitesiyle doğrudan alakası yoktur.

450W 80+ Gold PSU'lar, 350W 80+ Bronze PSU'lar gördüm kalite konusunda gerçekten çok iyiydiler. Piyasadaki çok satılan Corsair VS, Cooler Master MWE V2 VS. gibi PSU'ları dize getirirler. Şimdi 12V kanalından 50A vermiyor diye stabil değil, kalitesiz mi olacak? Zerre alakası yok. Lütfen bilmediğiniz konuya yorun yapmayın.

@Kemal Yurdagül Öyle bir şey yok. Sistemin çektiği güce bağlı olarak değişir bu. 12V kanalından verdiği güç elbette ne kadar yüksek olursa o kadar iyi ancak bunun stabiliteyle ve PSU'nun kalitesiyle doğrudan alakası yoktur.

450W 80+ Gold PSU'lar, 350W 80+ Bronze PSU'lar gördüm kalite konusunda gerçekten çok iyiydiler. Piyasadaki çok satılan Corsair VS, Cooler Master MWE V2 VS. gibi PSU'ları dize getirirler. Şimdi 12V kanalından 50A vermiyor diye stabil değil, kalitesiz mi olacak? Zerre alakası yok. Lütfen bilmediğiniz konuya yorun yapmayın.
Bak arkdaşım burası tartışma yeri değil bilgi paylaşım yeri, paylaştığım bilgiyi yorumlama sana düşmez.
Bir ikincisi ben elektronik mesleğinde 8 yıldır çalışmaktayım neyin ne olduğunu çok iyi bilmekteyim.
Ben bilmeyen arkadaşlar için basitçe dikkat etmesi gereken unsuru söyledim.
Bu söylediğimin en büyük kanıtıda burada arkadaşım.
Ne yazıyor bak oku 750W yazıyor ama 12 v kanalından 30 amper veririm MAX ise 56 veririm diyor yani anlayacağın 30A üzeri çökme yapacağı anlaşılıyor.
Şimdi sisteme bağlıyor ve yük testi yapıyorum ve çökme yapacak mı yapmayacak mı göreceksin...
Evet testi yaptım fotoğraflarda HWİNFO64 testindende anlaşılacağı üzere sisteme yük binince stabil 12V veremiyor!
Sisteme yük bindirince 12v (11.520)mv'a düşüyor!
Bir şey biliyoruzda konuşuyoruz arkadaşım.
İnsanları rencide etmeye üstten konuşmaya gerek yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu 13 dk itibaren izle bak bakalım ne diyor bir başka arkadaşımız.

Dosya Ekleri

• 30cfe9ed-a59f-45ca-9ef4-b031504fb4dc.jpg
    30cfe9ed-a59f-45ca-9ef4-b031504fb4dc.jpg
    257,3 KB · Görüntüleme: 59
  • 1288f266-0634-4a50-9ca6-26708140b2fa.jpg
    1288f266-0634-4a50-9ca6-26708140b2fa.jpg
    211,5 KB · Görüntüleme: 62
  • ff771269-dd4e-4893-87d8-d6b40f3dcaa9.jpg
    ff771269-dd4e-4893-87d8-d6b40f3dcaa9.jpg
    140,4 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
@Kemal Yurdagül Kardeşim banane ne elektrikte tecrüben varsa falan. Elektrikte tecrüben olması elektrikle alakalı her şeyi bileceğin anlamına gelmiyor. Ayrıca nerenle okuyorsun yazıyı anlamış değilim. Zerre bilgin olmadığı açık. Bak ne yazmışım?
Öyle bir şey yok. Sistemin çektiği güce bağlı olarak değişir bu.
Paylaştığın bilgiyi yorumlamak da bana düşer. İstediğim bilgiyi yorumlar veya tartışırım. Burası forum, bu yüzden var zaten.

Ayrıca iyi hatırlattın, senin paylaştığın bilgi değil. Zira yanlış bilgilendirme içeriyor. Şu mesajını yanlış bilgilendirme olarak raporlayayım. Madem bana inanmıyorsun bir de moderatör arkadaşlar açıklasın. Yine de ben de bir iki cümle yazayım.

Örnek 1 :
İsterse güç kaynağından 750W yazsın, 12V kanalından verdiği A değeri önemlidir. Şayet atıyorum X marka 750W bir güç kaynağı 12V kanalından 500W (41A) güç versin. Sen bu PSU'ya yük altında 550W çekecek bir sistem taktın diyelim. Sen bu sistemi belli bir miktar yüke soktun ve 400W güç çekiyor diyelim. Bu yükü arttırıp 12V kanalının sınırına yaklaştırdığında artık stabilite bozulmaya başlar. Tam yüke soktuğunda ise 550W çekeceği ve 12V kanalının sınırı 41A olduğundan sistem kapanır.

Örnek 2 :
Aynı güç kaynağı'na (750W, 12V kanalı 41A) bu sefer tam yük altında 450W çekecek bir sistem bağladın diyelim. Sen bu sistemi istediğin kadar zorla, istediğin teste sok sistemde stabilite bozulması veya kapanma gibi durumlar olmaz. (Tabii güç kaynağının herhangi bir sorunu olmadığını ve Everest tarzı bir C4 olmadığını varsayarsak.)

Sonuç olarak senin güya "50A'den düşükse stabilite bozulur" olayın tamamen saçmalık. İki örnekte de 12V kanalından 50A'den düşük yani 41A veren bir güç kaynağını kullandım ki anlayasın. Bahsettiğn kapanma, stabilite bozulması, dalgalanma VS. gibi durumlar taktığın sisteme ve güç kaynağının kalitesine bağlıdır. İstersen 1000W 80+ Titanium bir güç kaynağı al, eğer sistemin 1200W tüketiyorsa o güç kaynağında bile bu sorun oluşur.

12V kanalından verilen Amper değeri bu yüzden önemli. Yoksa 50A altında veriyorsa stabil olmaz, kalitesizdir diye bir şey yok. Tamamen uydurma.

Yine de burnunun dikine gideceğinden bir de yanlış bilgilendirme alırsan tam anlarsın diye düşünüyorum.

@Kemal Yurdagül Kardeşim banane ne elektrikte tecrüben varsa falan. Elektrikte tecrüben olması elektrikle alakalı her şeyi bileceğin anlamına gelmiyor. Ayrıca nerenle okuyorsun yazıyı anlamış değilim. Zerre bilgin olmadığı açık. Bak ne yazmışım?

Paylaştığın bilgiyi yorumlamak da bana düşer. İstediğim bilgiyi yorumlar veya tartışırım. Burası forum, bu yüzden var zaten.

Ayrıca iyi hatırlattın, senin paylaştığın bilgi değil. Zira yanlış bilgilendirme içeriyor. Şu mesajını yanlış bilgilendirme olarak raporlayayım. Madem bana inanmıyorsun bir de moderatör arkadaşlar açıklasın. Yine de ben de bir iki cümle yazayım.

Örnek 1 :
İsterse güç kaynağından 750W yazsın, 12V kanalından verdiği A değeri önemlidir. Şayet atıyorum X marka 750W bir güç kaynağı 12V kanalından 500W (41A) güç versin. Sen bu PSU'ya yük altında 550W çekecek bir sistem taktın diyelim. Sen bu sistemi belli bir miktar yüke soktun ve 400W güç çekiyor diyelim. Bu yükü arttırıp 12V kanalının sınırına yaklaştırdığında artık stabilite bozulmaya başlar. Tam yüke soktuğunda ise 550W çekeceği ve 12V kanalının sınırı 41A olduğundan sistem kapanır.

Örnek 2 :
Aynı güç kaynağı'na (750W, 12V kanalı 41A) bu sefer tam yük altında 450W çekecek bir sistem bağladın diyelim. Sen bu sistemi istediğin kadar zorla, istediğin teste sok sistemde stabilite bozulması veya kapanma gibi durumlar olmaz. (Tabii güç kaynağının herhangi bir sorunu olmadığını ve Everest tarzı bir C4 olmadığını varsayarsak.)

Sonuç olarak senin güya "50A'den düşükse stabilite bozulur" olayın tamamen saçmalık. İki örnekte de 12V kanalından 50A'den düşük yani 41A veren bir güç kaynağını kullandım ki anlayasın. Bahsettiğn kapanma, stabilite bozulması, dalgalanma VS. gibi durumlar taktığın sisteme ve güç kaynağının kalitesine bağlıdır. İstersen 1000W 80+ Titanium bir güç kaynağı al, eğer sistemin 1200W tüketiyorsa o güç kaynağında bile bu sorun oluşur.

12V kanalından verilen Amper değeri bu yüzden önemli. Yoksa 50A altında veriyorsa stabil olmaz, kalitesizdir diye bir şey yok. Tamamen uydurma.

Yine de burnunun dikine gideceğinden bir de yanlış bilgilendirme alırsan tam anlarsın diye düşünüyorum.
Arkadaşım bende bundan söz ediyorum zaten sen beni anlamamakta diretiyorsun...
Hiç bir sistem eğer çok extreme bir şey değilse 50A üzeri bir akım çekmez ve çok fazla sınırlarda çalışmayacağı için uzun ömürlü olur.
İşte ben buna istinaden 50A ve üzeri bir değere sahip olması uzun sürede stabilite sorunlarının baş göstermeyeceği ve stabil çalışacağı konusuna dem vurdum.
Yalnız sen hala daha beni anlamamakta diretiyorsun ve benim söylemek istediğimi evirip çevirip anlatıyorsun.

Son düzenleme:
@Kemal Yurdagül Böyle yazmamıştınız. Böyle yazsanız yanlış anlaşılma olmazdı. 50A ve altında veren stabil olmaz anlamı çıkıyordu cümlenizden.
Hayır siz öyle anladınız.
Bakın yazdığım mesajda hiç 50A altı veren bir PSU stabil değildir dememişim.
Ben satın alan kişinin dikkat etmesi gereken şeyi söyledim.
Tabi bu söylediklerim bilindik markalar için geçerli, ne idüğü belirsiz şeyler için değil.

''Bakınız arkadaşlar bir PSU satın alırken bakılması gereken bir değer vardır.
Bu değer 12v kanalından kaç amper verdiğidir, eğer 50A ve üzeri bir değer yazıyor ise stabil bir performans verecektir.
Everest vs FSP derseniz FSP tek geçerim.
FSP bu işin öncülerindendir ve mühendislikleri daha iyidir.
Bir FSP marka PSU'nuz arızalandığında sorunsuz yenisi ile değiştirirler.''
Bilginize saygılar.

Hayır siz öyle anladınız.
Bakın yazdığım mesajda hiç 50A altı veren bir PSU stabil değildir dememişim.
Ben satın alan kişinin dikkat etmesi gereken şeyi söyledim.
Tabi bu söylediklerim bilindik markalar için geçerli, ne idüğü belirsiz şeyler için değil.

''Bakınız arkadaşlar bir PSU satın alırken bakılması gereken bir değer vardır.
Bu değer 12v kanalından kaç amper verdiğidir, eğer 50A ve üzeri bir değer yazıyor ise stabil bir performans verecektir.
Everest vs FSP derseniz FSP tek geçerim.
FSP bu işin öncülerindendir ve mühendislikleri daha iyidir.
Bir FSP marka PSU'nuz arızalandığında sorunsuz yenisi ile değiştirirler.''
Bilginize saygılar.

Bir güç kaynağı 100A@12V verse bile stabil olmayabilir. Stabilite ayrı bir parametredir. Yüksek akımlı PSU'ların daha stabil olduğu "düşünülür" ama bu stabilitenin standartlar içinde olacağından hiç bir anlamı yoktur.

Öncelikle Everest'in PSU su diye bir şey yoktur. Everest bir şey ÜRETMEZ. Başkasına ürettirir, üzerine adını yazar, satar. Burada "üreten" değildir. Tüccardır kendisi daha önce çok yerde dediğim üzere. "Evereste göre FSP " diye başlayan bir cümle ön yargıdır. Bilgisizlikten sembollere yönelmektir. Burada söz konusu olan SAMA'nın güç kaynağıdır. Üzerinde isterse Hüseyin PSU yazsın sonuç değişmez.

Mesela "Sisteme yük bindirince 12v (11.520)mv'a düşüyor!" diyip sonuna da ünlem koymuşsunuz sanki çok mühim bir şey oluyormuş falan gibi. Standartlar +-%5 dir 12V rail için. Yani 11.4v a kadar "düşebilir ve bu normaldir." Diğer parçalarınızda herhangi bir hata, arıza, sıkıntı yoksa 12V raili 11.4v'a düşse bile "HİÇ BİR SIKINTI ÇIKMAZ" yada 12.6v a yükselse.... Sistemi herhangi bir şekilde "etkileyemez". Takılma, sorun, tekleme,yavaşlama, kapanma, FPS düşmesi, artık aklınıza ne geliyorsa YAPAMAZ. Anlatabildim mi? Bunu ben demiyorum. Standardı oluşturanlar diyor. Şimdi sormam gereken soru şu, sisteminizdeki hangi parça aslında bozuk, standartların dışında çalışıyor da size sıkıntı yaratıyor?

Ha bilgisayarınız bozuktur, yada 500w güç kaynağı ile 2 tane VEGA beslemeye kalkmışsınızdır, o güç kaynağı değil de bununla çalışınca diğer güç kaynağı minium 50A vermeli gibi hayali düşüncelere kapılmışsınızdır. Bu en iyi ihtimalle sizin siteminizin gereksinimleri için geçerlidir. Yoksa kullanıcıların %95'i için anlamsız, doğru olmayan bir önermedir.

Zaten 12v u direkt kullanan parça yoktur ki bilgisayarda. Hepsi SMPS ile 3.3'e yada 1v altına kıyılır ki 10.75v a da düşse bile herhangi bir sorununun oluşması "beklenmez" pek çok durumda.

Öyle 50A veya üstü versin de stabil olsun vs.. Bunlar anlamsız ve gereksiz şeylerdir. Yani Vega64 yada RadeonIV vardır sistemde (375w ister), bir de 8/16 core işlemci (95w) ile, her ikisi de tam güçte çalışırsa ıvır zıvırla 500 sınırını ancak aşarsınız ki 12V railinden 41 amper ister, hadi 45 de. Kaç kişi de bu kadar yüklü sistem var? Ortalama 300w fazla fazla yeter modern mid-end kartlar için. Ha 2 tane Vega64 falan besleyecekseniz tamam 750 lere çıkmak mantıklı. Ama bu seviyedeli güç kaynakları çift GPU kullanmayacaklara ÇOK FAZLAdır ve KAYNAK İSRAFIDIR. Anlamsızdır.

Öyle stabil olsun diye illa 12v railinden 50A ve üzeri vermesi gerekir iddianız anlamsız yanı kısacası. Kaynak israfı. Her sistem ihtiyacına göre tasarlanır. Anadola V16 Ferrari motor takılmaz. Ya sizin önceki güç kaynağınız bozuktur, ya sisteminizde standart dışı çalışan "BOZUK" bir parça vardır , ya sisteminizin gereksinimini iyi ayarlayamamışsınızdır ama sorunu bulamadığınızdan güç kaynağının stabil olmamasına bağlamışsınız. Benim anladığım bu. Bunu kural haline getirip genellemeyin ama. Bir elektronikçiye yakışmıyor...
@EUA Hocam merhaba, bende bu modeli 575 TL'ye sipariş verdim. Henüz ulaşmadı. Hakkında pek inceleme bulamadım. Konuyla ilgili tecrübenizden faydalanmak isterim. Bu modeli sipariş vermekle kötü mü ettim? Aynı fiyat bandında daha iyi alternatif bulunabilir mi ? Sosyalde farklı arkadaşlarında bu PSU ile ilgili merakı mevcut. Genel olarak nasıl yorumlarsınız?
Teşekkürler.

Piyasayı inan bilmiyorum. Hangisi kaçadır vs. Ayrıca sisteminin ihtiyacını da bilmiyorum. Eğer 2 tane VEGA gibi hayvan kart beslemeyeceksen kötü etmişsin. Ne gerek var? 500w niye yetmiyor ki? Ha fiyat olarak bu 500w GOLD olanlardan da ucuzdu fiyatı o zaman iyi etmişsin derim. Aman ilerde de kullanırım tuzağına düşmeyin sakın. Kullanmazsınız. Kullansanız da gözünüz yenilerde olur. GaNFET SiCFET gibi elemanlar ve ATX12VO spesifikasyonu geliyor. Basitçe verim şimdilerde %90 larda ise bu çıkacak %96 lara. PSU lar küçülecek, daha az ısınacak. Çoğunda fan bile olmayacak ısınmadığından. O yüzden "YATIRIM" mantığı ile bakmayın büyük değişim öncesi.

Ama diyorsanız ki benim GPU zaten 400w çekiyor tek başına. CPU'm 120w. Piyasa da Gold 750w PSU lar 650 tl lerden başlıyor... O zaman iyi etmişsin derim...

Son düzenleme:
Bir güç kaynağı 100A@12V verse bile stabil olmayabilir. Stabilite ayrı bir parametredir. Yüksek akımlı PSU'ların daha stabil olduğu "düşünülür" ama bu stabilitenin standartlar içinde olacağından hiç bir anlamı yoktur.

Öncelikle Everest'in PSU su diye bir şey yoktur. Everest bir şey ÜRETMEZ. Başkasına ürettirir, üzerine adını yazar, satar. Burada "üreten" değildir. Tüccardır kendisi daha önce çok yerde dediğim üzere. "Evereste göre FSP " diye başlayan bir cümle ön yargıdır. Bilgisizlikten sembollere yönelmektir. Burada söz konusu olan SAMA'nın güç kaynağıdır. Üzerinde isterse Hüseyin PSU yazsın sonuç değişmez.

Mesela "Sisteme yük bindirince 12v (11.520)mv'a düşüyor!" diyip sonuna da ünlem koymuşsunuz sanki çok mühim bir şey oluyormuş falan gibi. Standartlar +-%5 dir 12V rail için. Yani 11.4v a kadar "düşebilir ve bu normaldir." Diğer parçalarınızda herhangi bir hata, arıza, sıkıntı yoksa 12V raili 11.4v'a düşse bile "HİÇ BİR SIKINTI ÇIKMAZ" yada 12.6v a yükselse.... Sistemi herhangi bir şekilde "etkileyemez". Takılma, sorun, tekleme,yavaşlama, kapanma, FPS düşmesi, artık aklınıza ne geliyorsa YAPAMAZ. Anlatabildim mi? Bunu ben demiyorum. Standardı oluşturanlar diyor. Şimdi sormam gereken soru şu, sisteminizdeki hangi parça aslında bozuk, standartların dışında çalışıyor da size sıkıntı yaratıyor?

Ha bilgisayarınız bozuktur, yada 500w güç kaynağı ile 2 tane VEGA beslemeye kalkmışsınızdır, o güç kaynağı değil de bununla çalışınca diğer güç kaynağı minium 50A vermeli gibi hayali düşüncelere kapılmışsınızdır. Bu en iyi ihtimalle sizin siteminizin gereksinimleri için geçerlidir. Yoksa kullanıcıların %95'i için anlamsız, doğru olmayan bir önermedir.

Zaten 12v u direkt kullanan parça yoktur ki bilgisayarda. Hepsi SMPS ile 3.3'e yada 1v altına kıyılır ki 10.75v a da düşse bile herhangi bir sorununun oluşması "beklenmez" pek çok durumda.

Öyle 50A veya üstü versin de stabil olsun vs.. Bunlar anlamsız ve gereksiz şeylerdir. Yani Vega64 yada RadeonIV vardır sistemde (375w ister), bir de 8/16 core işlemci (95w) ile, her ikisi de tam güçte çalışırsa ıvır zıvırla 500 sınırını ancak aşarsınız ki 12V railinden 41 amper ister, hadi 45 de. Kaç kişi de bu kadar yüklü sistem var? Ortalama 300w fazla fazla yeter modern mid-end kartlar için. Ha 2 tane Vega64 falan besleyecekseniz tamam 750 lere çıkmak mantıklı. Ama bu seviyedeli güç kaynakları çift GPU kullanmayacaklara ÇOK FAZLAdır ve KAYNAK İSRAFIDIR. Anlamsızdır.

Öyle stabil olsun diye illa 12v railinden 50A ve üzeri vermesi gerekir iddianız anlamsız yanı kısacası. Kaynak israfı. Her sistem ihtiyacına göre tasarlanır. Anadola V16 Ferrari motor takılmaz. Ya sizin önceki güç kaynağınız bozuktur, ya sisteminizde standart dışı çalışan "BOZUK" bir parça vardır , ya sisteminizin gereksinimini iyi ayarlayamamışsınızdır ama sorunu bulamadığınızdan güç kaynağının stabil olmamasına bağlamışsınız. Benim anladığım bu. Bunu kural haline getirip genellemeyin ama. Bir elektronikçiye yakışmıyor...

Piyasayı inan bilmiyorum. Hangisi kaçadır vs. Ayrıca sisteminin ihtiyacını da bilmiyorum. Eğer 2 tane VEGA gibi hayvan kart beslemeyeceksen kötü etmişsin. Ne gerek var? 500w niye yetmiyor ki? Ha fiyat olarak bu 500w GOLD olanlardan da ucuzdu fiyatı o zaman iyi etmişsin derim. Aman ilerde de kullanırım tuzağına düşmeyin sakın. Kullanmazsınız. Kullansanız da gözünüz yenilerde olur. GaNFET SiCFET gibi elemanlar ve ATX12VO spesifikasyonu geliyor. Basitçe verim şimdilerde %90 larda ise bu çıkacak %96 lara. PSU lar küçülecek, daha az ısınacak. Çoğunda fan bile olmayacak ısınmadığından. O yüzden "YATIRIM" mantığı ile bakmayın büyük değişim öncesi.

Ama diyorsanız ki benim GPU zaten 400w çekiyor tek başına. CPU'm 120w. Piyasa da Gold 750w PSU lar 650 tl lerden başlıyor... O zaman iyi etmişsin derim...

Bildiğim şeyleri anlatma bana,
Ben bu söylediklerinin yanlış olduğunu söylemiyorum zaten.
Birincisi 12v asla düşmemeli sabit bir 12v vermelidir PSU bunu asla kafandan çıkarma.
İkincisi sabit 12v verememesi bir PSU nun akımının yetmemesinden kaynaklanır.
Üçüncüsü 50A ve üzeri veren bir PSU normal bir kullanıcı için biraz fazladır.
50A ve üzeri vermesi gerekliliğini şu yüzden savunuyorum:

Birincisi sınırlarda çalışmayacağı için uzun ömürlü olacaktır.
İkincisi uzun vadede stabilite kaybı olmayacaktır.

Bunu hala daha anlamamaya çalışmanız çok garip.
Şu böyledir bu böyledir ayaklarını geçin lütfen.
Bizde biliyoruz neyin ne olduğunu.
Bu para israfı değil.
Bir PC nin en önemli parçalarındandır PSU ve sınırlarda kullanılan PSU 1- 3 sene içerisinde stabilite kaybı yaşayacaktır.
Bu kaçınılmazdır.

Son düzenleme:
Bildiğim şeyleri anlatma bana,
Ben bu söylediklerinin yanlış olduğunu söylemiyorum zaten.
Birincisi 12v asla düşmemeli sabit bir 12v vermelidir PSU bunu asla kafandan çıkarma.
İkincisi sabit 12v verememesi bir PSU nun akımının yetmemesinden kaynaklanır.
Üçüncüsü 50A ve üzeri veren bir PSU normal bir kullanıcı için biraz fazladır.
50A ve üzeri vermesi gerekliliğini şu yüzden savunuyorum:

Birincisi sınırlarda çalışmayacağı için uzun ömürlü olacaktır.
İkincisi uzun vadede stabilite kaybı olmayacaktır.

Bunu hala daha anlamamaya çalışmanız çok garip.
Şu böyledir bu böyledir ayaklarını geçin lütfen.
Bizde biliyoruz neyin ne olduğunu.
Bu para israfı değil.
Bir PC nin en önemli parçalarındandır PSU ve sınırlarda kullanılan PSU 1- 3 sene içerisinde stabilite kaybı yaşayacaktır.
Bu kaçınılmazdır.

Bilmiyorsun ki söylüyoruz! Hayır arkadaş da demişti ama anlamadın. Peki senin anlayacağın dilde konuşalım o zaman...

"12v asla düşmemeli..." De nereye düşmemeli? Standart +-%5 diyor. 11.4 e kadar düşse sıkıntı olmaz diyor. Allah Allah. Sen standartları belirleyen IEEE mühendislerinden daha iyi biliyorsun anlaşılan 8 sene birinin yanında elektronikte çalıştıktan sonra. Bravo. İyi gelişim göstermişsin.

"Sınırlarda çalışmak..." Sınır nedir? Mesela ETX-750-1 750w diye geçer ama peakda 850w ye kadar zorlayabilirsin. Sınır şimdi 850 mi, 750 mi mesela, benim aklım karıştı (!). Bir de normal bir bilgisayarda PSU sürekli sınırda çalışmaz ki zaten. 2 tane GPU 8 işlemcili sistem boştayken 70-80w çeker. Oyunda da tam güç çekmez. Oyunun ağır yerlerinde fazla çeker, geri kalan kısmında az çeker. Sınırlarda çalışmak nedir yani? Sınırda çalıştığı için patlayan PSU'nun adı FSP dir yani kardeş bu konuda. 12 (yazı ile on iki) tane yaktım diyorum ben FSP'nin güç kaynağından. 400w çektim ha 500w lık PSU'dan. Hepsini geri aldılar sağolsunlar, "garanti içinde olduğu için". Ya garantileri bitseydi? ETX-750 den 700w çektim, 2 seneden fazla, durmadan, sürekli, ağır yükte.. Onlar niye patlayıp çatlamadı pardon? Hani uzun ömürlü olmayacaktı sınırda çalışınca? Uzun ömür nedir ayrıca? 100 sene mi? Neye göre uzun? Stabilitede de bir kayıp da yok. Daha "uzun vade" gelmedi de ondan mı acaba hâlâ stabil? Madem iyi biliyorsunzu bu işi anlatın da öğrenelim(!)

Hayır bilgi veriyoruz, o ayakları geç biliyoruz diyor... Bilsen böyle konuşmazdın ki...
Senin dediğine göre ihtiyaç 300 ise al 500 rahat yetsin uzun gitsin stabil olsun öyle mi? Bunu söylemek KATIKSIZ CEHALETTİR kardeş kusura bakma. Bir şey bildiğini zannedip zerre kadar bir şey bilmemektir. Bilgisayar Yüksek Mühendisi olarak söylüyorum bunu. Öyle birinin yanına yamanıp da iki havya tuttuk diye söylemiyoruz heralde. İstediğin kadar sınırda çalıştır, doğru tasarlanmış bir PSU'da sürekli olarak sınırda da çalıştırsan herahangi bir sorun ya-şan-maz. NOKTA.

Ha PSU'nun devresinin bir yerinde bir HATA vardır, zayıflık vardır, (Zamanında aldığım FSP'nin PSUları gibi. ) o ortaya "çıkabilir" çok yüklenince. Ama benim kadar ETX-750-1 PSU'yu sonuna kadar kastırıp hoyrat kullanabilecek olan yoktur zaten heralde. 9 (dokuz) adet ETX-750-1 dayandı. Stabiller de. Hani stabilite kaybı yaşanması kaçınılmazdı? Söylediğiniz HİÇ BİR ŞEY bu gerçeklerle uyuşmuyor çünkü işkembeden sallamaktasınız. Genel geçer kanıları, dedikoduları, düşünceleri kanun gibi koyuyorsunuz ortaya bu böyledir diye, tüm cehaletinizle...

O yüzden hiç bilmesen daha iyi. Çünkü yanlış biliyorsun. Üstelik başkalarınıda bu bilgisizliğinle zehirliyorsun. Sana doğrusunu öğretmek için önce öğrendiğini silip, sonra doğrusunu tekrar öğretmek gerek. Yani durumun hiç bilmeyenden daha da kötü! Karşınıza şimdiye kadar elektronik ile ilgili bir şey bilmeyen kişiler çıkmış, atıp tutmuşsunuz, bu söylediklerinizi kabul ettirmişsiniz anlaşılan. Ama ben bu konuda "bir kaç bir şey" biliyorum.
O yüzden böyle atıp tutman bana sökmez kardeş.
FSP varken Everest mi alınır PC'nize canlı bomba koymak istiyorsaniz Everest alabilirsiniz tabii.
Cehalet budur işte.

Ben 12 FSP aldım, hepsi PATLADI. Bildiğin "canlı bomba" gibi PAAT diye ses çıkararak patladı hemde. Ödün kopar! (Kapasitör patlaması, elektronikçiler bilir...). Onların yerine yandıkca 9 tane everest ETX-750-1 aldım bir tanesi de öyle patlamadı. O ne olacak? Canlı bomba!
Zerre kadar bir şey bilmediğiniz bir konuda konuşmayın o yüzden derim.
Bu PSU'yu everest yapmıyor. SAMA yapıyor...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı