FSP hyper m85+ 650w cızırtı sorunu

ceysnborn

Hectopat
Merhaba arkadaşlar geçen hafta sistemimi topladım.
i7 8700
RTX 2060 windforce
Asus b365m-a
16 GB RAM
FSP hyper m85+

Ancak oyunlara girdiğimde, yani sistem yük altındayken bir cızırtı sesi farkettim. Önceleri anakarttan veya ekran kartından olduğunu düşündüm çünkü ses o bölgelerden geliyor gibiydi. Daha sonra PSU'ya kulağımı dayadığımda çok net bir şekilde sesin oradan geldiğini farkettim. Normal kullanımda böyle bir ses yok.

Sizce ne yapmalıyım? Bu öncelikle ciddi bir sorun mudur? Diğer parçalara zarar verme ihtimali var mıdır?
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Coil Whine yaşıyorsun geldiğinden %100 emin isen. Garanti kapsamı içerisinde sistemine herhangi bir zararı yok. Farklı bir prizde dener misin bide? Elektrik akımından da kaynaklanabiliyor çünkü

Coil Whine yaşıyorsun geldiğinden %100 emin isen. Garanti kapsamı içerisinde sistemine herhangi bir zararı yok. Farklı bir prizde dener misin bide? Elektrik akımından da kaynaklanabiliyor çünkü
Evet %100 eminim. Şimdi başka bir priz ile de denedim ve sonuç aynı. Herhangi bir oyuna girdiğimde cızırtı başlıyor. Kulağımı PSU'ya dayadığımda oradan geldiğini çok net bir şekilde duyabiliyorum. Detaylı araştırarak aldığım bir güç kaynağı idi. Hatta imzanızdaki PSU ile arasında kalmıştım sonra FSP'yi seçtim. Benim için hayal kırıklığı oldu. Şimdi garantiye yollayacağım ve neredeyse 1 ay sürecek süreç. Bu süreçte de bilgisayarsız kalacağım. Aldığım yere ve firmanın kendisine mail attım, dönüş bekliyorum.

Eğer CW ise bu tip şeyler tamamen şans eseri. En kaliteli ve pahalısında olup en dandiğinde olmayabilir bile. Kararınızdan bu nedenle pişman olmayın. Garantiye göndermeniz bence iyi bir fikir çünkü PSU'yu riske atmak mantıklı değil. CW bile çıksa risk almamış olursunuz.

Eğer CW ise bu tip şeyler tamamen şans eseri. En kaliteli ve pahalısında olup en dandiğinde olmayabilir bile. Kararınızdan bu nedenle pişman olmayın. Garantiye göndermeniz bence iyi bir fikir çünkü PSU'yu riske atmak mantıklı değil. CW bile çıksa risk almamış olursunuz.
Evet şans işi olduğunu ben de anladım. Modeli detaylı araştırmıştım ve böyle bir sorunla karşılaşıldığını hiç görmedim. FSP markasına da güvenerek aldım ürünü. Nasipte bu varmış demek ki.
Aynı ürünle benzer problemi yaşadım FSP Hyper M85+ 650W PSU'dan Gelen Çınlama Sesi - Technopat Sosyal

İnventus'tan almıştım. Gönderdim, yaklaşık 10 günde yenisi geldi. Yeni gelende şimdilik bir problem görünmüyor. Umarım kronik bir problem değil çünkü bu ürün hakkında çok fazla şikayet görmeye başladım.
Geçmiş olsun öncelikle. Sesler farklı olsa da sorun yaşanması ortak olmuş. FSP Türkiye ile iletişime geçtiniz mi yoksa tüm işlemleri satıcınız mı halletti ? Ben Sinerji'den aldım ürünü.

Evet şans işi olduğunu ben de anladım. Modeli detaylı araştırmıştım ve böyle bir sorunla karşılaşıldığını hiç görmedim. FSP markasına da güvenerek aldım ürünü. Nasipte bu varmış demek ki.

Geçmiş olsun öncelikle. Sesler farklı olsa da sorun yaşanması ortak olmuş. FSP Türkiye ile iletişime geçtiniz mi yoksa tüm işlemleri satıcınız mı halletti ? Ben Sinerji'den aldım ürünü.

Yok hocam direkt İnventus'a gönderdim ben. Açıkçası ürün elime geçtikten sonra süreci sormak için aramadım. Arada telefonla görüştüğümüzde ise(gönderdikten 3-4 gün sonra) ürünü Fsp servisine gönderdik cevap bekliyoruz dediler. Artık hızlı olan İnventus mu yokmu Fsp mi bilemiyorum. İzmir'den pazartesi kargoladım, bir sonraki hafta cuma günü yenisi elime geçti.

Bugün ürünü gönderili 11, ürün servise gireli 7 gün geçti. Aldığım yer teknik servisten ürünün sağlam olduğuna dair rapor geldiğini söyledi. Ürünü bana geri yollayacaklarmış. Aynı ses sorunu devam ediyorsa gerçekten büyük rezillik.
Servisten rapor geldi bugün. Ürünün yük altına bindirildiğini ancak ses sorunun olmadığını belirtmişler. Bende ise ses sorunu var. Ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum yoksa servis mi yanılıyor? Bu durumda ne yapmalıyım sizce ?
Teknik servisle tekrar görüştüm ve video gönderdim. Müşteri memnuniyeti için değiştireceklerini söylediler sağolsunlar. Umarım yenisinde de aynı sorunla karşılaşmam. Yenisinin gelme süresini de hesaba katarsak 3 haftayı bulacak süreç. Bu dönemde bilgisayarı kullanamamak oldukça canımı sıktı.
Güç kaynağı yenisi ile değiştirildi. Ancak cızırtı sorunu aynı şekilde devam ediyordu. Ben de kasayı alıp arkadaşımın evine gittim. Cızırtı sorunu gene ortaya çıktı.
Son olarak benim güç kaynağını arkadaşın GTX 1070, İ7 işlemcili sistemine bağladık. Sistemi en çok sömüren oyunları açıp test ettik.
Sonuç olarak cızırtı sorunu yok denecek kadar az seviyedeydi.
Özet olarak benim sistemimde cızırtı yapan PSU arkadaşın sisteminde oldukça sessiz çalıştı.
Ben hiç bir açıklama getiremedim bu duruma sizce neden böyle ?
Benim parçalarda bir uyumsuzluk mu söz konusu ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı