FSR 3 modları çoğalıyor!

Yani işin özeti şunu demek istiyorum. AMD bunu ilk önce başlatsaydı şu an NVIDIA'yı bekliyor olurduk bana kalırsa. NVIDIA her zaman atılım yaptığı için biz AMD'yi bekliyoruz.
NVIDIA ortada rekabet olmadığı için 2 senede bir çıkarmış bana kalırsa. AMD ise yetişmek için her sene çıkarmış. Ortada geç çıkarma durumu yok bana kalırsa. Bir teknolojinin erken sunulması ve diğer firmanın bunu geliştirene kadar DLSS 2 çıkması. DLSS 2 çıkarken FSR 1 bile yoktu yani.

Şöyle bir durum var, AMD'nin FidelityFX teknolojisi 2017 oyunlarında bile var (Nier Automata) belki daha eskiye bile dayanıyordur temeli.

Lakin AMD bunca yıl boyunca hiç kalkıp zerre iyileştirme yapmadan elinle 720P'ye düşürmekten farksız teknolojiyi geliştireyim, üzerine çalışayım demedi. Bunda kendi bencillikleri de var. Ne olacak takıl NVIDIA'nın peşine kuyruk gibi ne de olsa yeni jenerasyon kart satmak varken eskilerinin ömrünü teknolojilerle uzatman senin yararına değil.

Ne oldu NVIDIA ışın izlemeye göz dikince ve RTX 2000 serisi de ufaktan reklamını yaptığı teknolojide sürününce eli mahkum DLSS'i yarattı. Ki ilk hali zaten aynı FidelityFX'in yapay zeka desteklisiydi, algoritma falan hak getire.

AMD baktı elinde ne ışın izleme var ne de FidelityFX'i insanlar kullanıyor mecburen adım attı. AMD işlemci kanadında Intel'i geçmek için her kurnazlığı ve yaratıcılığı yaparken ekran kartı kanadında kuyruk gibi takılıyor. Yanlış bir politika.

Aynen, eleştiri almıştı çok. Hatta bende o zamanlar bir şey söylüyordu ama söylediği şey ortada yoktu.

Şundan dolayı sordum:

DLSS 1 2018 sonunda çıktı. Yani bu NVIDIA'nın ürettiği bir şey artık. Çünkü kendi çıkarmış.
AMD o aralar tabii ne olduğunu anlamaya çalışıyor bana kalırsa. Sonra geliştirilmeye başlanıyor. 2021 Nisan ayında FSR 1 çıkıyor.

Hani biz geç geliyor diyoruz mesela. Aslında aynı RT performansı gibi düşün AMD geç geliyor ama bir sonraki sene bir önceki seneden daha iyi.
DLSS sürümlerinin gelmesi hemen hemen 2 yılda bir oluyormuş. AMD ise ne olduğunu anlaması ve geliştirmesi ile araları açılmış.
DLSS her 2 yılda bir gelirken FSR sürümleri her sene gelmiş.

FSR 1 2021.
FSR 2 2022.
FSR 3 2023.
Yani işin özeti şunu demek istiyorum. AMD bunu ilk önce başlatsaydı şu an NVIDIA'yı bekliyor olurduk bana kalırsa. NVIDIA her zaman atılım yaptığı için biz AMD'yi bekliyoruz.
NVIDIA ortada rekabet olmadığı için 2 senede bir çıkarmış bana kalırsa. AMD ise yetişmek için her sene çıkarmış. Ortada geç çıkarma durumu yok bana kalırsa. Bir teknolojinin erken sunulması ve diğer firmanın bunu geliştirene kadar DLSS 2 çıkması. DLSS 2 çıkarken FSR 1 bile yoktu yani.
DLSS 3.5 (Ray Reconstruction) yapımı/düşüncesi 2020 yılı gibi başlamış, DLSS 4 çıkar 1-2 yıl sonra onun daha kötüsü olan FSR4 görürüz. AMD yazılım konusunda yenilik getirebiliecek bir firma değil benim gözümde. Bu market pazar payı ile yenilik yapacak durumda değiller anca takip ederler.
Belki intel bu yenilikleri yapar ama onların da en az 2-3 yılı var.

Şöyle bir durum var, AMD'nin FidelityFX teknolojisi 2017 oyunlarında bile var (NieR: Automata) belki daha eskiye bile dayanıyordur temeli.

Lakin AMD bunca yıl boyunca hiç kalkıp zerre iyileştirme yapmadan elinle 720P'ye düşürmekten farksız teknolojiyi geliştireyim, üzerine çalışayım demedi. Bunda kendi bencillikleri de var. Ne olacak takıl NVIDIA'nın peşine kuyruk gibi ne de olsa yeni jenerasyon kart satmak ve eskilerinin ömrünü teknolojilerle uzatman senin yararına değil.

Ne oldu NVIDIA ışın izlemeye göz dikince ve RTX 2000 serisi de ufaktan reklamını yaptığı teknolojide sürününce eli mahkum DLSS'i yarattı. Ki ilk hali zaten aynı FidelityFX'i yapay zeka desteklisiydi, algoritma falan hak getire.

AMD baktı elinde ne ışın izleme var ne de FidelityFX'i insanlar kullanıyor mecburen adım attı. AMD işlemci kanadında Intel'i geçmek için her kurnazlığı ve yaratıcılığı yaparken ekran kartı kanadında kuyruk gibi takılıyor. Yanlış bir politika.

Görüntü konusunda yeni getirdikleri NatıveAA kalite modu güzel görüntü verse bile kalite modunda iyileştirmeler o kadar yok. Gene var ama belli olabiliyor. XeSS daha 1 sürümünde iken bazı oyunlarda FSR'den iyi görüntü veriyor. Yani insan bir üzerinde durup görüntüyü iyi edeyim diye neden çalışmaz aklım almıyor.
İşlemci konusunda durdukları kadar seninde dediğin gibi bu işte dursalar ve (yenilik ve ileri görüşleri) olsaydı şu an daha farklı bir konumda olabilirlerdi.
Yapay zekaya yeni atılım yapıyorlar. Bu demek oluyor ki NVIDIA'ya yetişmeleri gene zaman alacak. Ortada bir haber bile yok şuna yatırım yapıyoruz buna yapıyoruz gibisinden.

DLSS 3.5 (Ray Reconstruction) yapımı/düşüncesi 2020 yılı gibi başlamış, DLSS 4 çıkar 1-2 yıl sonra onun daha kötüsü olan FSR4 görürüz. AMD yazılım konusunda yenilik getirebiliecek bir firma değil benim gözümde. Bu market pazar payı ile yenilik yapacak durumda değiller anca takip ederler.
Belki Intel bu yenilikleri yapar ama onların da en az 2-3 yılı var.

Şimdiki yazımda da dediğim gibi yapay zekaya yeni girdiler yani. Intel stabilite konusunda kendini geliştirse ve kartları daha oturaklı yapsa kolay geçer herhalde. Şimdi yeni olunca ön yargı var.

Intel AMD'yi geçecek anca öyle kendine gelecek herhalde.

Karşısında tekel olmuş bir NVIDIA var onu da görsün.

Görüntü konusunda yeni getirdikleri NatıveAA kalite modu güzel görüntü verse bile kalite modunda iyileştirmeler o kadar yok. Gene var ama belli olabiliyor. XeSS daha 1 sürümünde iken bazı oyunlarda FSR'den iyi görüntü veriyor. Yani insan bir üzerinde durup görüntüyü iyi edeyim diye neden çalışmaz aklım almıyor.

İşlemci konusunda durdukları kadar seninde dediğin gibi bu işte dursalar ve (yenilik ve ileri görüşleri) olsaydı şu an daha farklı bir konumda olabilirlerdi.

Yapay zekaya yeni atılım yapıyorlar. Bu demek oluyor ki NVIDIA'ya yetişmeleri gene zaman alacak. Ortada bir haber bile yok şuna yatırım yapıyoruz buna yapıyoruz gibisinden.

Planlı programlı iş de yapmadıklarında çorbaya çevirip atıyorlar ortaya. Bak ben en son AMD kullandığımda FSR 2.2 vardı, neyin ne olduğunu biliyorduk.

Ama bu sene o ne öyle yok Hyper-RX, yok NativeAA, yok sürücü üzerinden FG, açma yok oyuna FSR 3.0 eklemeler bu ne kardeşim yahu sırayla bunları bitire bitire ve kullanıcılara yedirerek çıkarsanıza milletin kafasına atıp üzerine 10 tane sürücü çıkarıp yarısında da millete hata aldıracağınıza.

NVIDIA DLSS 3.0 çıkarıyor iyi güzel tanıyorsun hepsini. Aylar sonra 3.5 geliyor, Ray Reconstruction falan ekleniyor onu da anlıyorsun. Hepsini ağır ağır zamana yayarak ve tamam getiriyor. Sanırsın birisi profesyonel diğeri amatör firma.

Yani bana kalırsa biraz acımasız davranması lazım.

FSR 3'ü adam edip sadece en yeni nesil kartlara vermeleri lazım. Hayır kurumu gibi RX 590 bile FSR 3 alıyorsa o zaman bu şirket nasıl büyüsün.

Azıcık NVIDIA gibi acımasız olunca ve aklını kullanınca bunlar yükselir. Yoksa aynı yerinde durmaya devam edecek gibi duruyor.

NVIDIA DLSS 3.0 çıkarıyor iyi güzel tanıyorsun hepsini. Aylar sonra 3.5 geliyor, Ray Reconstruction falan ekleniyor onu da anlıyorsun. Hepsini ağır ağır zamana yayarak ve tamam getiriyor. Sanırsın birisi profesyonel diğeri amatör firma.
AMD'nin Radeon kısmı bayağı bir amatör, anti lag+ getirip oyuna dll injekte edip oyun yapımcısı ile iletişime bile geçmeyecek kadar amatörler.
Marketting kısmı da berbat, nvidia bir özellik getiriyor anlamayan bir kişi bile "RTX" "DLSS3" diye ortalıkta gezebiliyor. AFMF tam sürüm olarak yayınlandığında eminim çoğu kişinin haberi olmayacak, çünkü insanlara duyurmayı bilmiyorlar.

Yani bana kalırsa biraz acımasız davranması lazım.

FSR 3'ü adam edip sadece en yeni nesil kartlara vermeleri lazım. Hayır kurumu gibi RX 590 bile FSR 3 alıyorsa o zaman bu şirket nasıl büyüsün.

Azıcık NVIDIA gibi acımasız olunca ve aklını kullanınca bunlar yükselir. Yoksa aynı yerinde durmaya devam edecek gibi duruyor.

Yükselir ben de onu diyorum. RX 5000 ve 6000 serisi kartlar kullandım ne hata aldım ne pişman oldum. Geldiğim yer ise NVIDIA oldu, neydi yani AMD'ye hatır borcu ödemek içi 7000 serisi mi alacaktım?

AMD bunu kafasına sokmak zorunda. İleriye bakacaksın ve NVIDIA'da olmayan ya da eksik olan şeyleri getirmeye çalışacaksın. Gerekirse git V-Cacheyi ekran kartı çiplerine ekle, isterse yapay zeka çekirdekleri koyup donanım tabanlı teknolojiler yükselt. Sana ne RX 500 serisi kullanan adamdan sana faydası mı var?

Intelin yaptığı en mantıklısı kendi kartlarında XMX denilen kendi çekirdeklerini kullanıyorlar, diğer kartlarda dp4a diye bir seti kullanıyorlar.
FSR'ın ve AMD'nin genel yazılım mantığı çoğu kişi kullansın ama kendi kartlarında daha iyi çalışması lazım. Nvidia 3000 serisi kullanıcısı olarak FSR3 bana daha çok fayda sağlıyor açıkçası.

Planlı programlı iş de yapmadıklarında çorbaya çevirip atıyorlar ortaya. Bak ben en son AMD kullandığımda FSR 2.2 vardı, neyin ne olduğunu biliyorduk.

Ama bu sene o ne öyle yok Hyper-RX, yok NativeAA, yok sürücü üzerinden FG, açma yok oyuna FSR 3.0 eklemeler bu ne kardeşim yahu sırayla bunları bitire bitire ve kullanıcılara yedirerek çıkarsanıza milletin kafasına atıp üzerine 10 tane sürücü çıkarıp yarısında da millete hata aldıracağınıza.

Geç gelsin ama iyi gelsin. Dediğin gibi NVIDIA getirdiği çoğu üründe az yanılıyor. Yani her şeyini bitirip de yapıyor. Final sürümü ise çok sıkıntı yaratmıyor insana. Tabii artık tekel oldular daha rahat davranırlar ama en azından o rahat davrandıkları süreyi bir tane teknoloji ile kapatırlar.

AMD ise, 4-5 tane yeni özellik getirdi hangi birini geliştirip de adam edecekler.

Kendileri diyor bak mesela:
Biz Hyper-RX teknolojisini diğer serilere getireceğiz ama şu an sadece 7000 serisinde bunu test ediyoruz. Eğer coğu ekran kartına bu özelliği verirsek o zaman iş yükümüz artar ve uzar.

Yani bu dedilerinden anlıyorsun aslında birden fazla teknoloji üstünde çalışıyorlar hepsini tek tek çıkarmak yerine bir anda salıp sonra zaman, sabır, güncelleme ile acaba düzeldi mi oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı