FuchsiaOS karışımı bir Linux dağıtımı: dahliaOS

Uzun aradan sonra merhaba! Okullar bitti, sınavlar bitti. Ben de yeni ve tanınmayan fakat güzel Linux projeleri arayışına başladım. Masaüstümü düzenlerken GitHub'da bir Linux temelli garip bir dağıtım dikkatimi çekti. Ben de işi gücü bırakıp onu araştırmaya başladım ve denedim!
Başlıktan da göründüğü gibi konumuz dahlia OS.
İsmi Türkçede yıldız çiçeği olarak geçiyor. Zaten işletim sisteminin logosu da yıldız çiçeğine benzer "Material" dizaynlı bir çiçek.
İşletim sisteminin ana amacı Google'un geliştirdiği FuchsiaOS ve GNU/Linux deneyiminden en iyi özellikleri kendi bünyesine katmak. Kendi sitelerinde de bunu açıklayan bir görsel de paylaşmışlar.

1656184060453.png

Görsel resmi sitesinden alınmıştır.
  • Pangolin UI​

Pangolin UI kullanıcı arabirimi, dahliaOS geliştiricileri tarafından geliştirilen Dart/Flutter ile yazılmış işletim sistemi arabiri midir? Bu arada bu sadece Dahlia için erişilebilen masaüstü değil. İsterseniz siz de kendi GNU/Linux işletim sisteminizde derleyip deneyebilirsiniz.
Konu masaüstüne gelmişken ona da değinelim. Pangolin Flutter ile geliştirildiği için içinde Material birimlerine sık rastlanıyor. Tabii seven var, sevmeyen var Material'ı. Ama ben bayılıyorum, zaten ilk işletim sistemini açınca arayüz ile benden bir artı aldı.

1656185091596.png

Resimler omgubuntu.co.uk sistesinden alınmıştır

Genel olarak sistemde bir Android, GNOME, Aura Shell karışımı hava var. Modernlik ve kolaylık desen kendini bana sevdirmeyi başardı. Hele şu kontrol paneli resmen bayıldım. Plasma'da böyle bir kontrol paneli yapmayı deneyeceğim.
Ayrıca bana göre bunları Flutter'la yapmaları Flutter'ın önünün ne kadar açık olduğunu gösterir.

• Graft ve FIMAGE​

1656186894029.png

Görsel resmi sitesinden alınmıştır.

Graft DahliaOS'ta olan Flutter ile geliştirilmiş bir konteyner ve sanal makine yöneticisidir. Kendisiyle emulatör, sanal makineler, fimage, chroot gibi şeyleri kullanabilirsiniz.
FIMAGE, diğer adıyla "Portable Fuchsia Emulator" Google'un geliştirdiği Fuchsia OS'u derlemeden onu kullanabileceğimiz ortam sağlıyor. FIMAGE ile Fuchsia OS ile alakalı tüm işlerinizi görebilirsiniz.

FIMAGE yazılımını kurmak için terminalde
dap install fimage komutunu girip, programı kurmanız lazım.

Minimum gereksinimleri de bunlar:
8 GB RAM.
2010 sonrası üretilmiş Intel CPU( eğer harici GPU'nuz varsa)
Dahili GPU'lar için ise 4. nesil Intel CPU ve daha yeni işlemci.
Ubuntu 20.04 ve eş değer GNU/Linux, Windows 10/11 WSL2 desteği ile(pek performanslı olduğunu söyleyemem).
Curl, unzip, git yazılımları.
En son ekran kartı sürücüsü.

• Geliştiricilerin yol haritası​

1. 2022 yılında işletim sistemini Fuchsia OS temelli Zircon çekirdeğinde de geliştirmeyi düşünüyorlar.
2. Tamamen yeni platformlar arası paket yönetimi çözümü: DahliaOS için geliştirilen Dart tabanlı Dap paket yöneticisi.
3. Pangolin UI'de yeni özellikler ve yazılımlar.
4. Yeni yazılım paketleme yöntemi: Dap ile, dahliaOS için özelleştirilmiş AppImage Type 2 spesifikasyonu üzerine kurulu bağımsız ve güvenli uygulamalar sağlayan dahliaOS paketleri için bir ön standart olan .dap paket uzantısı.
5. İyileştirilmiş sürücüler: Eski cihazlarda bile mümkün olan en iyi masaüstü performansını sağlamak için grafik sürücüleri.
6. Yeni dosya sistemi desteği: Anlık görüntü ve daha hızlı disk G/Ç performansı sağlamak için BTRFS desteği.

Lisans: Apache 2.0

Şimdi gelelim artı ve eksilerine.

Artıları:

1. Eski işlemcilerde çok sıkıntı çıkarmıyor ve minimal kullanım sağlıyor. 2 çekildekli 2012 mobil Intel işlemcide kullanımı %2-10 arasıydı boşta.
2. RAM kullanımı ortalamanın altında. Birkaç program açtıktan sonra RAM kullanımı 1GB civarında oldu.
3. Kurulu paket az. Yani bloat yazılımlar yok. 400 paket kurulu geliyor.

Eksileri:
1. Kurulum seçeneği yok! Evet o kadar işletim sistemi canlı oturumda çalışıyor. Reddit'te ileride kurulumu da ekleyeceklerini söylemişler.
2. Uygulama mağazası fakir.
Daha iyi yerlere gelmesini çok isterdim bu dağıtımın.

Umarım beğenmişsinizdir. Sağlacakla kalın Linux'la kalın :D

Yeni konular

Geri
Yukarı