FX 4100 Overclock Rehberi

O.C. rehberinizi okudum, çok güzel bir anlatım olmuş elinize ve emeğinize sağlık.Lakin size birkaç sorum olacaktı? :)
(Daha önce sistem toplama için tavsiyelerinizi almıştım.Buna göre topladım yeni bilgisayarı :) )

AMD FX-6100 İşlemci
ASUS M597 R2.0 Anakart
HyperX 4 GB ve Hi-Level 8 GB 1600 MHZ Ram
CS750M PSU
R9 280 Ekran Kartı
128 GB SSD
Hyper 212 X Soğutucu
Zalman Z3 Plus Kasa
Sistemi bu şekilde topladım. CPU çekirdek ve NB voltajları'na hangi değerleri vermemi tavsiye edersiniz? (Bu sistem ile 4.6 MHZ ye çıkabilir miyim? :) )
Ve son olarak da bu anlatımda biraz O.C. hakkında bilgi sahibi oldum :D burada RAM MHZ lerini sabit bir değere kilitlemiyor ve sanki sizden farklı yapıyorlar? Yani İntel ile AMD de aynı farklı mı bilmiyorum ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu frekans değeri için 1,44 de deneyebilirsiniz. Ayrıca OC yapamadım kelimesini açar mısınız?
Karşılaştığın problem nedir?

4,6 için uğraşıyorsanız önceliğiniz 4,4 olsun, 4,6'nın garantisi yok. Hatta 4,4'ün bile garantisi yok.

Bu frekans değeri için 1,44 de deneyebilirsiniz. Ayrıca OC yapamadım kelimesini açar mısınız?
Karşılaştığın problem nedir?

4,6 için uğraşıyorsanız önceliğiniz 4,4 olsun, 4,6'nın garantisi yok. Hatta 4,4'ün bile garantisi yok.

İlk önce Cpu ve Nb değerlerini sizin gösterdiğiniz gibi 1,45 ve 1,30 yaptım. 4.6'da bilgisayar açılmadı. 4.5'e çektim açıldı lakin resetledi. Bende 4.4 ve 4.2 de (Aynı CPU ve NB değerleri ile) denemeye karar verdim.Bilgisayar 4.2 de açıldı lakin Prime95 testini açtığımda ekran donuyor.Hiçbir işlem yapamıyorum.Acaba voltajını mı arttırmam gerek?
Birde Ram olarak 4 GB Kingston HyperX ile 8 GB Hi-Level 1600 MHZ ram kullanıyorum. Cpu-z de ramlar cl11 olarak gözüküyor.

Edit: Asus un performans moduna aldığımda 3.2 den 3.5 e çıkarıyor sadece. O.C. işlemini 4.0'da denedim yine dondu bilgisayar.
(Soğutma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Hyper 212 Evo ile işlemciyi soğutuyorum)

Herkese kolay gelsin. Benim eski bir bilgisayarım var overlock yapmak istiyorum yapsam bi performans değişirmi. Yada yapacak kadar değer bir performans sağlarmı.

M3a anakart - Amd athlon dualcore 5000+ 2600 mhz işlemci - ssd 120gb - Soğutucum normal

Sizce overclock yapmama gerek varmı en azından 30000 mhz yapabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

Herkese kolay gelsin. Benim eski bir bilgisayarım var overlock yapmak istiyorum yapsam bi performans değişirmi. Yada yapacak kadar değer bir performans sağlarmı.

M3a anakart - Amd athlon dualcore 5000+ 2600 mhz işlemci - ssd 120gb - Soğutucum normal

Sizce overclock yapmama gerek varmı en azından 30000 mhz yapabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.
O sisteme yapacağınız OC işlemi size performans kazandırmaz. Kaldı ki stok soğutucu kullanıyorsunuz.
İlk önce Cpu ve Nb değerlerini sizin gösterdiğiniz gibi 1,45 ve 1,30 yaptım. 4.6'da bilgisayar açılmadı. 4.5'e çektim açıldı lakin resetledi. Bende 4.4 ve 4.2 de (Aynı CPU ve NB değerleri ile) denemeye karar verdim.Bilgisayar 4.2 de açıldı lakin Prime95 testini açtığımda ekran donuyor.Hiçbir işlem yapamıyorum.Acaba voltajını mı arttırmam gerek?
Birde Ram olarak 4 GB Kingston HyperX ile 8 GB Hi-Level 1600 MHZ ram kullanıyorum. Cpu-z de ramlar cl11 olarak gözüküyor.

Edit: Asus un performans moduna aldığımda 3.2 den 3.5 e çıkarıyor sadece. O.C. işlemini 4.0'da denedim yine dondu bilgisayar.
(Soğutma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Hyper 212 Evo ile işlemciyi soğutuyorum)
1,44 çekirdek ve 1,31 NB voltajı uygundur 4,4GHZ için. Ayarlamaları rehberde gösterdiğim gibi mi yapıyorsunuz?
Ayrıca her işlemci 4,4'e stabil çıkacak diye bir durum yok.

1,45'in üzerine çıkmana gerek yok, stabilitenin sağlanamama sebebi voltajın yetersiz gelmesi değildir.
Mavi ekran falan alıyor musun bari?

Hayır, kesinlikle değmez. Senin açık ve net bir biçimde yeni bir sisteme ihtiyacın var.
Tabi sistemin diğer bileşenlerini bilmediğim için yeni bir sistem konusunda çok net konuşmamış olayım.

Merhaba,
size birkaç sorum var:
Çekirdek ve NB voltajını neye göre veriyoruz?. Siz, çekirdek voltajını 1,42-1,45 verilmesini uygun görmüşsünüz ve NB voltajını ise 1,29-1,31 olarak uygun görmüşsünüz. Bu değerleri hangi kritere göre karar veriyoruz ?

İşlemcinin stabil olup olmadığına nasıl karar veriyoruz ? daha detaylı söyleyebilir misiniz ? Biraz uzun olduğu için ve başım ağrıdığı için ayrıntıları pek anlamadım :D

Dostum bu aynı "Neden nefes alıyoruz" gibi bir soru oldu :) İşlemcinin ihtiyacı neyse onu vermemiz gerekir.
Ve bunun aşağı yukarı bir miktarı vardır. FX serisi bir işlemcinin standart frekans değerlerinde ne kadar voltaj harcadığını görürüz.
Çıkmak istediğimiz frekans değerine göre bir voltaj değeri belirleriz ve denemelerde bulunuruz.

Stabil olup olmadığı konusunu da rehberin alt kısımlarına inip Prime95 ile alakalı olan kısmı okuyarak anlayabilirsin.
Kusura bakma ama başın ağrıyor ise ağrımadığı bir zamanda oku :)

Yeni konular

Geri
Yukarı