FX 4100 Overclock Rehberi

X oyununda şuna çıkıyor Y oyununda buna çıkıyor gibi karşılaştırmalar üzerinden yürümeyi tercih etmiyorum ben. Çok fazla değişken söz konusu bu tip senaryolarda. Windows 10 1903 ile 1909 kullanan 2 kişi arasında bile ciddi performans farkları gözlemlenebiliyor kullandıkları işlemci mimarisine göre. Veya bir güncelleme geliyor ekran kartlarına, X oyununda %25 Y oyununda %5 direkt performans artışı sağlayabiliyor FPS anlamında.

Senin belleklerin 2133MHz'dir, baz aldığın videoda 3200MHz kullanılmıştır, bu bile fark yaratabilir.

Kısacası aynı ortamda test edilmiş Benchmark testlerini ciddiye alır, bunlar üzerinden karşılaştırma yaparım ben. İkincisi ise hangi kaynağa güvenip hangi kaynağa güvenileceğini de iyi kararlaştırmak lazım.

Technopat'ın topladığı sistemler ve akabinde yaptığı oyun testleri benim için 1 numaralı güvenilir kaynaktır örneğin.

Hocam sistemimi detaylı bir şekilde size aktarsam bir tahmin yapabilir misiniz? Ne kadar FPS alabilirim diye. Birde şuan yaptığım testlere göre zaten bir 5-6 FPS'lik bariz bir FPS artışı oldu ekran kartına da overclock yapsam bu durum ne kadar artar?

Ben hangi oyunda hangi ayarlarda kaç FPS alacağının tahminini yapamam, tahmin ile yürümez zaten bu işler.

Daha önce de söylediğim gibi Bechmark testi yaparsın; elde ettiğin sonuçlar, piyasadaki sonuçların %5 altında ise hiçbir problem yok demektir.

İyi günler, Asus M5A97 2.0 anakartım vardı AMD FX 6350 4.5GHZ olarak kullanıyordum. Fakat anakart bozulduğu için yakın çevremden bulduğum M5A97 LE 2.0 anakart var. Ve bu anakartın mosfet soğutucusu yok, bu anakart ile kaç GHZ'e çıkmamı önerirsiniz? @BilgisayarKurdu

Mosfet sıcaklıklarını kontrol ederek önceki anakartınızın ayarlarına yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Elbette mosfet soğutucusu olmadığı için OC altında mosfetler daha çok ısınacaktır. Ayarı bulmak tamamen size kalmış bu saatten sonra.

Peki bir şey daha sorabilir miyim? CPU/NB Voltajını neye göre arttırıyoruz? 4.4 GHZ'de 1.43 voltaj ile stabiliteyi sağladım fakat CPU/NB voltajını auto'da bıraktım. Hangi durumlarda CPU/NB voltajı arttırmak gerekiyor? Teşekkür ederim. @SypeR @BilgisayarKurdu

Kuzey köprüsü frekansını arttırdığınızda CPU/NB frekansını arttırmanız gerekiyor. Kuzey köprüsü, diğer birimlerle olan iletişimi üstlenen birim olduğu için frekans artırımını çok dikkatli yapmanız gerekli. Aksi takdirde veri kayıplarına kadar gidebilecek sorunlara sebebiyet verebilir.

Stabil kalıyorsa 4.2'ye çok minik bir voltaj desteği ile çıkabilirsin. Ötesine çıkmanı önermem, hız aşırtma için uygun bir anakart değil.
4.2'de voltajsız çalışan 6300'e 4.5'e çıkardım. 1.404 çekirdek 1.293 köprülere verdim. Gta 5'de bazen GPU %'si düşüyordu. Şimdi sorun çözüldü. Yani yapacak arkadaşlara tavsiyem 0.3 GHZ ne işe yarar demeyin fark ettiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı