FX 6300 RX 570 Sistemde Güncelleme Sonrası Düşük Performans

Lyric4l

Decapat
Daha fazla  
RAM
1333MHz 4 GB X2 (tam olarak detayını bilmiyorum maalesef değiştirmeden önce
SSD veya HDD modeli
WD Blue 500gb HDD
Ekran kartı
Sapphire Nitro+ RX570 4 GB DDR5 256bit.
Anakart
Gigabyte GA-78LMT-S2
İşlemci
AMD FX-6300
Merhaba.
Öncelikle bu sabah sistemim şu şekildeydi:
İşlemci: AMD FX-6300
Anakart: Gigabyte GA-78LMT-S2
RAM: 1333MHz 4 GB X2 (tam olarak detayını bilmiyorum maalesef)
Ekran kartı: AMD Radeon 7850 1GB 256bit.
Power Supply: 500W (detayını tam olarak bilmiyorum)

Bu geceye kadar sistemi şu hale getirdim:
İşlemci: AMD FX-6300
Anakart: Gigabyte GA-78LMT-S2
RAM'ler: 1333MHz 4 GB X2 (tam olarak detayını bilmiyorum maalesef değiştirmeden önceki haliyle aynı)
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ RX570 4 GB DDR5 256bit.
Güç kaynağı: Sharkoon 650W 80+ Power.

Bu yükseltmeleri yaptıktan sonra bilgisayar aşırı derecede yavaş çalışmaya başladı, öncekinden çok daha az performans vermeye başladı ve CPU kullanımı %100'e ulaştı ve asla düşmemeye başladı. Sabah donanımları alırken bir monitör de aldım, 24' 1920x1080 çözünürlüğünde bir monitör ve eski monitörümü diğeriyle beraber takıp çift monitör yaptım. Ardından herhalde monitörden kaynaklı diye düşünüp eski ve küçük olan monitörümü söküp yeni monitörümle kullanmaya devam ettim bu şekilde büyük oranda performans arttı fakat eskisine nazaran hâlâ en az %50'lik bir performans kaybı var, öyle ki bilgisayarı kullanmama oyun vs. oynamama tamamen engel teşkil ediyor.
Bu sistemi düzeltebilmek için ne yapmalıyım? Darboğaz yaptığından şüpheleniyorum ama neyi yükseltmeliyim ve ne almalıyım?

%100 yük bindirmesi sürücü uyuşmazlığından dolayı olabilir. Eski sürücüleri kaldırıp uyumlu sürücüleri indirip kurup denediniz mi? Bildiğim kadarıyla amd eski kartınız için güncellemeleri kesti ama yeni kartınız için güncelleme veriyor.

CPU kullanımının %100 olduğunu zaten fark etmişsiniz işlemcinizi yükseltmeniz gerekiyor anakartınızın modelini internette aratıp işlemci soket türünü öğrenebilirsiniz, bu konuda fazla bilgim yok ama FX 6300 eski bir işlemci muhtemelen anakartınız da öyle o yüzden bütçeniz yetiyorsa anakart, işlemci ve ram değişimi yapmanızı öneririm.

CPU kullanımının %100 olduğunu zaten fark etmişsiniz işlemcinizi yükseltmeniz gerekiyor anakartınızın modelini internette aratıp işlemci soket türünü öğrenebilirsiniz, bu konuda fazla bilgim yok ama FX 6300 eski bir işlemci muhtemelen anakartınız da öyle o yüzden bütçeniz yetiyorsa anakart, işlemci ve RAM değişimi yapmanızı öneririm.

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Bu yükseltme için bir meblağ ayırmıştım, 1-1.5 ay çalışmıştım fakat o mebladan kalan 1500TL oldu sadece. Bu sistemi düzeltebilmek ve kullanılabilir hale getirmek için tam olarak ne almam gerek?

%100 yük bindirmesi sürücü uyuşmazlığından dolayı olabilir. Eski sürücüleri kaldırıp uyumlu sürücüleri indirip kurup denediniz mi? Bildiğim kadarıyla amd eski kartınız için güncellemeleri kesti ama yeni kartınız için güncelleme veriyor.
Evet eski sürücüleri kaldırdım ve yeni sürücüleri kurdum, darboğaz yapıp yapmadığından emin olmanın bir yolu yok mu?

Ufak bir araştırma ile forumlarda o işlemcinin, o ekran kartına dar boğaz yapmadığını dair bir kaç yorum okudum. Eski olsa da 6 çekirdekli bir işlemci ve o kartı besleyebilecek bir işlemci. Dar boğaz olma ihtimali düşük. AMD'nin sayfasından en güncel ekran kartı sürücülerini indirip yuklemenizi eğer eski ise chipset sürücülerini de güncellemenizi tavsiye ederim.

Ufak bir araştırma ile forumlarda o işlemcinin, o ekran kartına dar boğaz yapmadığını dair bir kaç yorum okudum. Eski olsa da 6 çekirdekli bir işlemci ve o kartı besleyebilecek bir işlemci. Dar boğaz olma ihtimali düşük. AMD'nin sayfasından en güncel ekran kartı sürücülerini indirip yuklemenizi eğer eski ise chipset sürücülerini de güncellemenizi tavsiye ederim.
Nerede okudunuz acaba link paylaşabilir misiniz?

RX 570 ile FX-6300 darboğaz yapar mı?

Hocam eski sürücülerden kalıntı kalmış olabilir en iyi sonucu temiz kurulum gösterir.

Ve yeni gördüm işlemciniz çok zayıf darboğaz yapıyor o yüzden %100 işlemci kullanımı. Grafikleri yükseltin yükseltebildiğiniz kadar veyahut işlemci anakart upgrade şart.

Nerede okudunuz acaba link paylaşabilir misiniz?

RX 570 ile FX-6300 darboğaz yapar mı?
Tam okumamanin zararları...

Eğer eski oyunlarda oynarsanız genel anlamda sıkıntı çıkarmaz ama yeni oyunlarda oynarsanız ciddi biçimde sorun çıkartır demişler. Reddit de fx8350'nin OC ile bile kurtarmayip dar boğaz yaptığını yazanlar var.
Elde olan seçenekler ise işlemciye OC yapıp darboğazı azaltmaya çalışmak ama yine de yeterli gelmeyeceği için pek mantıklı olmaz. Bunun yerine mantıklı olan diğer seçenek yükü ekran kartına bindirerek islencinin üzerinden almak. Bunu da kalite ayarlarını yükseltmek ve çözünürlüğü artırmak yolu ile yapılabilir ama bu sefer ekran kartı bu ağır yükü ne kadar kaldırır o da bir soru işareti. En temizi ryzen serisi bir işlemciye geçmek gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı