FX 6300 Sistem Kilitlenme Sorunu

omurus02

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda durduk yere kitlenme sorunu var. İster çok ağır bir oyunda olsun, ister nette gezinirken olsun kitleniyor ve hiçbir işlemi algılamıyor. Tekrar reset attıktan bi süre sonra tekrar aynı olaylar gerçekleşiyor.

Bu sorunu çözmek için denediğim yöntemler ise şöyle :
Defalarca format atıldı. (Ama hepsi W7 64bit)
PSU değiştirip denedim.
BIOS'u güncel sürüme getirdim.
İşlemcinin sıcaklığı normal.
Termal macunlar değişti denendi.
Verdiğim bilgisayarcı RAM'leri ve ekran kartını değiştirip denemiş.
AMD'nin son sürücüsü hatalı dediler. En yenisini silip eski kurdum yinede sonuç değişmedi.
HDD kullanıyordum SSD aldım yine değişmedi.(Eski HDD yi çıkarıp sadece yeni SSD ile kullandım)
Anakartı garantiye gönderdim köprüleri çok ısındığından dolayı sorun anakartta değil dedi Asus servisi.
Aynı zamanda asus servisi bana parçalarımın uyumsuz olabileceğini de söyledi.

Bilgisayar bileşenlerim ise şöyle:
M5a97 le R2.0 anakart
Asus HD 7850 ekran kartı (1 GB'lık versiyonu)
GSkills 1867 mhz 2x4 GB RAM
Amd FX 6300 işlemci
Thermaltake litepower 600w black edition güç kaynağı
Thermaltake contac 30 işlemci soğutucusu
Sandisk Ultra 2 240 GB SSD

Sorunun neyden kaynaklandığını çözemedim en son işlemciyi garantiye vereceğim ama parçaların uyumu konusunda da soru işaretlerim var. (Yetkili servis ne tür bir uyumdan bahsetti anlamadım ama ddr uyumu, işlemci soketi uyumu gibi uyumlarsa onlarda sorun yok diye düşünüyorum) Yardım ederseniz sevinirim. Eskiden hiç değilse 6 saat kullanıyordum sonra donuyordu şimdi bu süre 5-10 dakikaya düşmüş durumda. Şöyle de bir durum var, bu durumdan pek şikayetçi olmadıgım zamanlar atıyorum 1 ay hiçbir sorun yok sonra birden kitleniyor. BIOS pilini çıkarıp takıyordum BIOS'dan ayarları default yapıyordum beni 1 ay daha götürüyordu, bilmiyorum onlarla alakası var mı? Bana öyle geliyor da olabilir. Yardım ederseniz çok sevinirim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı