FX 6300 sistem takılma sorunu

cptsnd

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncelikle bilgisayarımın tüm bileşenlerini yazayım;
  • AMD FX-6300 AM3+ 14MB 3.5GHz Altı Çekirdek İşlemci
  • Asus M5A97 R2.0 AMD 970 AM3+ DDR3 SATA3 USB3 ATX Anakart
  • GSkill RipjawsX 8GB (2x4GB) DDR3 2133Mhz CL11 (F3-17000CL11D-8GBXL) Bellekler
  • Asus GTX660 O.C. GDDR5 2GB 192Bit DX11.1 Ekran Kartı
  • SanDisk Extreme 2.5" 2x120GB SATA3 SSD (SDSSDX-120G-G25) [Raid0] Sabit disk
  • Seagate Barracuda 2x1TB 7200RPM 64MB 3,5" SATA3 (ST1000DM003) [Raid0] Sabit disk
  • Corsair Hydro Serisi H75 Sıvı Soğutma Sistemi (CW-9060015-WW) İşlemci Soğutucu
  • OCZ Fatal1ty 750W 80Plus Bronze Certified Modüler Güç Kaynağı
  • Windows 10 Pro x64 İşletim Sistemi

Not: İşletim sistemi ve tüm sürücüler en güncel hallerinde. Tamamı resmi sitelerinden indirilerek güncellendi.

1 ay öncesinde başlayan takılma sorunlarım vardı.
Windows 7 Professional x64 kullanıyordum ve lisansım yoktu.
Format atsam düzelir dedim ve lisanslı olarak Windows 8.1 Pro kurdum ve Windows 10'a yükselttim.
Takılma sorunlarım devam ediyordu, format sorunu çözmedi. Bunun ardından donanımlara yöneldim.
Memtest86+ ile RAM'leri, HDtune ile harddiskleri saatlerce kontrol ettim. Hiçbir sorun çıkmadı.
İşlemci, anakart ya da güç kaynağı arasında kaldım ama hala nasıl eleyeceğimi bilmiyorum.
Daha önceden işlemcinin Turbo Boost özelliğini 3.8GHz'den 4GHz'e çıkartmıştım.
Bu işlemi de iptal ettim ve Turbo Boost özelliğini komple pasif hale getirdim. İşlemci artık sadece 3.5Ghz hızında çalışıyor.
Bu son işlemi yapalı sadece 2 gün oldu, artık takılmıyor bilgisayar ama takılmalar ile aynı sıklıkta yeniden başlatmalar oluyor.
Sanki elektrikler gidip geliyormuş gibi PC kendiliğinden yeniden başlıyor.

TurboBoost açıkken takılmalar yaşanması, ve TurboBoost kapalıyken yeniden başlamalar olması aklıma sadece ani güç gereksinimlerinde sistemin dar boğaz yaşadığı izlenimi uyandırıyor.
Sorunun güç kaynağında olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın, güç kaynağının yetmediğini değil bozuk olduğunu düşünüyorum.

İşlemci ve anakartın arızalı olmadığını donanım değiştirmeden nasıl anlayabilirim?
Ya da başka görüş ve önerileriniz var mı?

Sorunu çözmemde yardımcı olarak arkadaşlar varsa sevinirim.

Saygılar.

Düzenleme, güncelleme (27.01.2016):

Herkese Merhaba,

BurnInTest programı ile test ettim. Tüm bileşenleri %100 seviyesinde 1 saat test ettim sorun çıkmadı.
Daha da fazla zorlamak adına tüm bileşenleri 3 saat %100 seviyesinde test ederken yanında prime95 de açtım ve ikisini beraber 3 saat test ettim.
Yine bir sorun çıkmadı. Sorunu bulamıyorum ama bilgisayarım zamansız takılmaya, reset atmaya ve mavi ekran vermeye devam ediyor.
Konuyu açtığım gün "whea_uncorrectable_error " mavi ekran hatası vermişti, o zamandan sonra sıkıntı olmadı.

Whea dosyası zarar görmesinden ve mavi ekran hataları, klavye ve mouse gibi birimlerden kaynaklı olabilir. Onun haricinde HDD üzerinde B.S'lü bir alan varsa eğer bu sorunu yaşayabilirsiniz. HD Tune ile HD taraması yapınız. Sonra sürücülerinizi mutlaka ama mutlaka güncelleyiniz. Chipset, GPU gibi.

Whea dosyası zarar görmesinden ve mavi ekran hataları, klavye ve mouse gibi birimlerden kaynaklı olabilir. Onun haricinde HDD üzerinde B.S'lü bir alan varsa eğer bu sorunu yaşayabilirsiniz. HD Tune ile HD taraması yapınız. Sonra sürücülerinizi mutlaka ama mutlaka güncelleyiniz. Chipset, GPU gibi.

Merhaba, sistemdeki tüm harddiskler için hata taraması yaptığımı yukarıda belirtmiştim hiç bir sorun çıkmadı.
Bunun dışında tüm windows ve sürücülerin güncel olduğunu da belirtmiştim.
CPU, GPU ve Ram için de farklı farklı testler yaptım, aynı anda tüm bileşenleri de yük altına soktum ancak hiç birisi hata vermedi.
Bellekleri auto ayara aldım, 1600mhz çalışıyor şuan, cpu boost kapattım. Sistemde en ufak overclock yok.
Buna rağmen hala takılıyor. 2 gün önce takıldı, 2 gündür takılmadı ancak 2 gündür sistemde değiştirdiğim hirbir şey yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı