FX 6300 ve GTX 960 sistem darboğaz sorunu

• Konuyu başlatan Hder
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 33
  • Görüntüleme 6B

Hder

Hectopat
Daha fazla  
Sapphire R7 265 2GB 256BİT DUAL-X kartım mevcuttu ama erken emekli olduğundan dolayı değiştirmek zorunda kaldım ve ASUS STRİX GTX 960 4GB OC satın aldım. 2. el ama darboğaz söz konusu. GTA V'de %50 %70 %90 %80 böyle oynuyor ve çoğunlukla 50-60-71 falan kullanıyor kartı. Eski kartımda %99 altına inmiyordu kullanım ve işlemcimi 4.5GHz'e yükselttim ama hala mevcut. PUBG'de de oluyor ama GTA kadar olmuyor. Diğer oyunları deneme şansım daha olmadı ama bir darboğaz söz konusu, ne yapabilirim? Yoksa tek çarem işlemciyi değiştirmek mi olacak?

• EKRAN KARTI ASUS STRİX GTX 960 4GB OC
  • İŞLEMCİ AMD FX6300
  • ANAKART MSİ 970 GAMİNG
  • RAM HYPERX 8GB CORSAİR 4GB = 12GB DDR3 1600MHZ
  • PSU FSP HYDRO 700W

Anladım Teşekkürler. Ama dediğim gibi askerlik var önümde onu atlatmadan hiç bir şeye atılmam mümkün değil gereksiz para harcamış olurum sadece. Şuan @MelihKesgin X99 arkadaşın söylediği yöntem işe yaradı ama şunu sormak istiyorum DSR teknolojisinin her hangi bir zararı var mıdır ilk defa deniyorum ve ilk defa nvidia kullanıyorum o yüzden bu konularda bilgisizim 1 hafta olmadı daha nvidia geçeli her hangi bir problemi yoksa DSR teknolojisi benim işimi göreceğine benziyor.
Herhangi bir zarar söz konusu değil. DSR mantığı ölçeklem yaparak çözünürlük yükseltiyor sadece. Çözünürlük yükselince de işlemci ye binen yük azalıyor ve darboğaza ortadan kalkıyor.

@MelihKesgin X99 teşekkürler zaten her şeyi 1080p de kullanmaya devam edeceğim sadece GTA V de görüntü 2K aldım onda işlemciye daha fazla yüklendiği için sinirimi bozuyordu ama DSR o problemi ortadan kaldırdı teşekkür ederim.
Sorunum şimdilik DSR ile çözülmüştür. Sorunuma çare arayıp yardım eden destek olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum her şey için sağ olun. 👍

O kart 2k da performanslı olmaz ama böyle istiyorsan kalsın. Anakartından şüphelendim biraz o seri için iyi değil ayrıca bu kadar hız aşırtma yapıyorsunda hiç sistem stabil çalışıyor diye kontrol ediyor musun? :)
Daha fazla konunun üstüne düşmemize gerek yok bu denli sıkıntı olması şaşırttı ama bildiğimiz gibi kalsın. :)
FX 6300 GTX 960 İNCELEMESI

Gerçekten bilmiyorum oc 4.2 GHz aldım ama değişen birşey yok. ESC bastığım zaman GPU %99 oluyor. Oyun içine dönünce yine %56 %68 falan kullanmaya devam ediyor.
@The
20181022191552_1.jpg

DDU ile ekran kartı sürücünü kaldırıp eski sürümlerde dene.
BIOS dan RAM mhz değerlerini kontrol et.
Aida64 ile anakart sıcaklığını kontrol et.
İşlemcini normal kendi stock frekansina alıp dene.
Furmark yükleyip sistemi tam yük altına sok bakalım orda da kullanımlar ne olucak.

Son tavsiyelerim BIOS ve format atman olucak hala aynı ise darboğaz deyip ileri gitmeyeceğiz. Benim tavsiyem işlemcinin üzerine 100-200TL gibi bir miktar çıkarıp FX 8XXXX serisine yönelmen olucak yoksa bizi uğraştırır bu sorun. :)

DDU ile ekran kartı sürücünü kaldırıp eski sürümlerde dene.
BIOS dan RAM mhz değerlerini kontrol et.
Aida64 ile anakart sıcaklığını kontrol et.
İşlemcini normal kendi stock frekansina alıp dene.
Furmark yükleyip sistemi tam yük altına sok bakalım orda da kullanımlar ne olucak. İşlemciyide şuan Stock kendi sunduğu oc değerine çektim. Frumark ile neyi teste sokayım CPU mu GPU mu yoksa ikisinidemi?

Son tavsiyelerim BIOS ve format atman olucak hala aynı ise darboğaz deyip ileri gitmeyeceğiz. Benim tavsiyem işlemcinin üzerine 100-200TL gibi bir miktar çıkarıp FX 8XXXX serisine yönelmen olucak yoksa bizi uğraştırır bu sorun. :)
Formatı yeni attım R7 265 kullanıyordum gtx 960 aldım nvidia geçtim diye temiz sayfa açmak için temiz bir format attım. RAM MHz 1866 da çalışıyor. İşlemcide normal kendi sunduğu oc değerine aldım 4.1GHz geri çektim.
@The 2 tane ram takılı hyperx 1866MHz Corsair 1600MHz otomatik yaptığım zaman 1333MHz yapıyor anakart ben şuan 1600 MHz seçtim bakalım. Hala aynı :) birşey değişmiyor FX 8XXX işlemcilerde de problem yaşanıyor ama darboğaz vs. gibi. Yani şikayet var.
@Brexit Bakarmısın sende lütfen konuya fx6300 ve gtx960 kullandığını gördüm ve problem yaşamadığını belirtmişsin gerçekten merak ediyorum kullanıcıların bazılarında sorun yok bazılarında var beynim yandı ille işlemci değiştirmek zorunda mı kalacağım?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    14,6 KB · Görüntüleme: 56
FX 8xxx serisi o karta darboğaz yapmaz. Ayrıca hız aşırtmayla zaten belirli bir seviye atlaması ve kartı tam beslemesi gerekiyor ama ilginç şekilde ne yaparsan yap aynı seviyede kalıyor bu durumda ya HDD de bir sorun var ya da anakartında, evet anakartın oyunlara etkisi yok ama kullandığın anakart çok şikayet edilmesi ve FX serisinde stabil olmaması bilinen bir şey. Ek olarak o anakartta ısı ile ilgili şikayetler geliyordu bir Aida64 indirip kontrol eder misin?

Anlattıklarım dışında başka önerim olmayacak kesin anakartta sorun varda diyemeyiz test etmek gerekiyor.

@The Anakart Sıcaklığına da baktım. Boşta 33 derece oyunda 44 derece arası ve şöyle bir şey fark ettim GTA V single player da kart %98 - %90 - %88 arası kullanıyor fps 80-76 arası oynuyor very hight de her şey, Online ye geçiyorum kart %54 -%68 arası düşüyor fps de 48 düşüyor anlayamadım ben bu olayı ya.:):)

Dosya Ekleri

• Sck1.png
    Sck1.png
    41,4 KB · Görüntüleme: 60
  • Sck2.png
    Sck2.png
    42,1 KB · Görüntüleme: 40
Ben GTX 970 Ekran kartımı fx 8350 ile 4ghz de kullanıyorum hiç bir zamanda dar boğaz gibi bir problemle karşılaşmadım,8350 aldığın takdirde hiç bir problemin kalmayacaktır.
Anladım yine yol @The nin dediği yere çıkıyor. galiba şimdi idare etmelik 2. el bir tane FX 8350 işlemci bulup takmam gerekecek çünkü pubg de böyle bir sorun ile karşılaşmadım pubg de %99 kullanıyor düşme olsa da çok nadir oluyor. bir yerde problemde yok gibi duruyor gta v işlemciye diğer oyunlara göre daha fazla iş düşürüyor bu yüzden işlemci kartı besleyemiyor bence anakart da fx işlemcilerle pek barışık olmadığından yaptığımız overclock işlemleride stabil oturmuyor galiba ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir şeyleri değiştirmeden bu iş olmayacak onu anladım ben mecburen temiz 2. el bir FX 8350 aldıracak bize. :) @criticalll

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı