FX 8300 ne kadar OC edilir?

heisenberg39

Centipat
Arkadaşlar RX 580 ekran kartım ve FX 8300 işlemcim var. Detroit Become Human oyununda tam performans alamadım FPS 10'lara kadar düştü. Oyunun optimizasyonu da etken tabii bu duruma ama işlemcim de etki ediyor. Sizce 4.4GHz'ye çıkarsam işlemciyi darboğazı bir nebze azaltırmı. Anakartım 970A-G43 bu anakartla ne kadara OC edebilirim işlemciyi? Lütfen Ryzen işlemciye geçin demeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
O anakartın mosfet soğutması yok hiç zorlamaya gelmez. Mosfetler de eski tip zaten. G46 modelini belli sebeplerden ötürü mosfet soğutmasız kullanmıştım, mosfet dayanamadı yandı direk.

O anakartın mosfet soğutması yok hiç zorlamaya gelmez. Mosfetler de eski tip zaten. G46 modelini belli sebeplerden ötürü mosfet soğutmasız kullanmıştım, mosfet dayanamadı yandı direk.
Teşekkür ederim cevabınız için sanırım beni işlemci yakmaktan kurtardınız. Sizce FX 8350'ye geçsem iyi olurmu yoksa. FX 8300 ve RX 580 devam edeyim mi?

Bence öyle kalsın sisteminiz. Çok büyük fark görmezsiniz.
Asus m5a97 r2.0 model anakart alsaymışsınız keşke. Ben FX 8320 işlemciyi 4.1 GHz OC yapmıştım. Sorunsuz çalışıyordu. Yakın zamanda sattım.
Paranız olunca am4 platformuna geçmeniz daha iyi. Boşa para harcamayın.

FX serisi genel olarak vasat zaten, yükseltme yapmaya değmez. 580 ile idare edebilirsiniz.
İşlemci yüzünden performans kaybı yüksek gibi geldi bana. RX 580'le RX 570 gücü alıyorum neredeyse. Ama sadece 2 3 oyunda test edebildim. En belirgin darboğazı PUBG'de verdi fps yüksekti fakat mause bile dönmüyordu kasmaktan.
Bence öyle kalsın sisteminiz. Çok büyük fark görmezsiniz.
Asus m5a97 r2.0 model anakart alsaymışsınız keşke. Ben FX 8320 işlemciyi 4.1 GHz OC yapmıştım. Sorunsuz çalışıyordu. Yakın zamanda sattım.
Paranız olunca am4 platformuna geçmeniz daha iyi. Boşa para harcamayın.
Anladım teşekkür ederim. Sistemi 2. el aldığım için anakart değişme gibi bir şansım olmadı. İnternetten testlere bakınca pek sıkıntı durmuyordu darboğaz, ta ki ben test edene kadar. Bilseydim RX 570 ve işlemcisi biraz daha iyi bir bilgisayar alırdım.

İşlemcinin çekirdekleri vardır, asıl fark oradan gelir. İstediğiniz kadar işlemcinin frekansını artırın maksimum fark %10 civarı olur. Stabilitesini bozmaktansa fazla OC ile zorlamayın. Anakart veya işlemci zarar görmesin.

Hepsini satmanız şart değil. Anakart, işlemci, ram satıp değiştirmeniz halinde geri kalanını aynen kullanabilirsin. Bu üçü aşağı yukarı 800 TL'ye satılabilir.
Ryzen sisteme geçin demeyin demişsin, ancak am3 platformunda hep sorun yaşayacaksın. Yeni oyunların hepsinde bu platform ömrünü doldurdu diyebilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı