FX 8320 Sistem Yükseltme Öneri

Galaxix

Kilopat
Arkadaşlar merhaba, bir kaç sene önce sistem toplamıştım fakat yeni nesil çok hızlı gelişti ve artık haliyle yetmemeye başladı;

AMD FX 8320
GIGABYTE 990XA UD3
GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX
CORSAIR CARBIDE SERİSİ™ 300R
80PLUS 600W
POWERCOLOR HD 7950 O.C
INTEL 120GB 330 SERISI SATA 3.0 SSD
WD 3.5" 1TB CAVIAR GREEN INTELLIPOWER

Asus 1920x1080 23" 60 Hz'de bir monitörüm var. Bütçem 4, 4.5 bin TL bu sisteme upgrade yapmak istiyorum, önerileriniz neler ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum FullHD oyunculuk için sistemin çokta kötü değil, önünde iki tercih var.
Bunlardan az masraflı olanı;
FX8370 alıp yanında gelen wraith soğutucu ile güzel bir overclock yapman(anakartın güçlü olduğu için bir problem olmaz, güç kaynağında yeterli olur) işlemciyi hallettin böylece. Sendeki aynı ramden bir tane daha alıp rami 16GB'a çıkart, birde yanına RX480 8GB aldın mı ortalama 2.000TL masrafla sistemin mis gibi çalışmaya devam eder. Ki bence seçmen gereken seçenek budur, sistemin cidden o kadar eski değil bunu unutma.
Bol masraflı seçenek ise sistemini intel'e taşımak;
Z170 chipsetli bir anakart, i7 6700K işlemci 16GB DDR4 ramler ve GTX1070.
Gerisini şuanki sistemindeki birleşenler tamamlayacaktır.

Senin durumundaki birisi için ikinci seçenek bir hayli gereksiz, çünkü az masrafla yapacağın geliştirmeler seni FullHD de her oyunda Ultra ayarlarda 60FPS'in üstüne çıkartacaktır.
Kesinlikle boşuna masraf etme, ilk seçeneği tercih et:)

Son düzenleme:
Kardeşim o sistemi Uptade yapmak için harcayacağın parayı cebinde tut. Yeni nesil ZEN mimarili işlemciler 2017 şubat ayı gibi çıkacakmış o sıraya kadar hem dolar ucuzlar biraz daha sakinleşir piyasa hemde rekabet ortamı olursa(ki inşallah olur) parça fiyatları da dolar bazında ucuzlar sistemini komple değiştirme imkanın olur. Yeni nesil parçalar çıktığında zaten platformlar komple DDR4 e geçecek senin şimdiki yapacağın masrafta da ekran kartı harici boşa gidecek.

Kardeşim o sistemi Uptade yapmak için harcayacağın parayı cebinde tut. Yeni nesil ZEN mimarili işlemciler 2017 şubat ayı gibi çıkacakmış o sıraya kadar hem dolar ucuzlar biraz daha sakinleşir piyasa hemde rekabet ortamı olursa(ki inşallah olur) parça fiyatları da dolar bazında ucuzlar sistemini komple değiştirme imkanın olur. Yeni nesil parçalar çıktığında zaten platformlar komple DDR4 e geçecek senin şimdiki yapacağın masrafta da ekran kartı harici boşa gidecek.
FullHD 60FPS için ne gerek var? Yeni işlemci yeni ram yeni anakart alınacak, şuanki masrafından çok daha fazla bir masraf yapmış olacak, peki ya eline ne geçecek? Şuan sadece işlemci alıp işi bitirebilirken, bu kadar tantanaya hiç gerek yok.
Der ki render alacağım, 4K oynayacağım, video çekeceğim tamam. Fakat sadece oyun için bu kadar köklü bir masraf tamamen israftır.
Haksız olduğunu düşünmüyorum kesinlikle Zen beklenmeli ama sıfırdan sistem toplayacak adam beklemeli, zaten elinde güzel bir anakartı rami olan adam neden beklesin? FX8370'in fiyatınında düşeceğini sanmam bir anda piyasadan silinecektir :)

FullHD 60FPS için ne gerek var? Yeni işlemci yeni ram yeni anakart alınacak, şuanki masrafından çok daha fazla bir masraf yapmış olacak, peki ya eline ne geçecek? Şuan sadece işlemci alıp işi bitirebilirken, bu kadar tantanaya hiç gerek yok.
Der ki render alacağım, 4K oynayacağım, video çekeceğim tamam. Fakat sadece oyun için bu kadar köklü bir masraf tamamen israftır.
Haksız olduğunu düşünmüyorum kesinlikle Zen beklenmeli ama sıfırdan sistem toplayacak adam beklemeli, zaten elinde güzel bir anakartı rami olan adam neden beklesin? FX8370'in fiyatınında düşeceğini sanmam bir anda piyasadan silinecektir :)
Katılıyorum sana kardeşim. Ben sadece o kadar büyük bütçeyi eski sisteme harcamak yerine yeni sistem toplanabileceği alternatifini destekliyorum. Söylediğin gibi update yapılabilir kendi tercihidir.

İşlemci tarafında ZEN ve Kabylake işlemciler çıksın ona göre topla bence. Baharı bulur. DirectX 12 ile FX serisinin patlama yapmayacağını anlamış olduk.
Kısa süre için RAM eklemene gerek yok, 8GB yeterlidir.
Ekran kartı tarafında ise elindeki HD 7950, GTX 950 ya da R9 280 dengi bir kart. Onu güncellemek için beklemene gerek yok, hatta tam zamanı. GTX 1070 alınabilir örneğin.

Kısaca işlemci tarafında acele etmene gerek yok, ekran kartı almalısın.

Yorumlar için teşekkürler arkadaşar, fakat AMD' den sıkıldığım için şöyle bir değişim yapacağım.
Bunlara ek olarak ta MSI Gaming 6GB GTX 1060 alacacağım. Önerilerinize açığım...

Dosya Ekleri

• sistemm.png
    sistemm.png
    24,5 KB · Görüntüleme: 160
Zen mimarisini bekleyebilirsin. Ama şuan istiyorsan ekran kartını rx 480 yada gtx 1060'a terfi edebilirsin. Tabi işlemci içinde bir upgrade yap. Daha yararlı olur ileride.

O zaman elindeki sistemi uygun fiyata satsın, eline geçen para ile beraber mis gibi yeni bir sistem toplar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı