FX 8350 ve MSI RX 480 8GB Oyun Performansı Sorunu

FX 8370'li sistem kuracaktım hem de yarın sipariş verecektim. Şimdi aklımda şüphe uyandırdınız. Ne yapsam bilemedim :/

Son düzenleyen: Moderatör:
FX 8370'li sistem kuracaktım hem de yarın sipariş verecektim. Şimdi aklımda şüphe uyandırdınız. Ne yapsam bilemedim :/
Elinde FX serisi işlemci olan ya da AM3+ anakartı olan birisi için yükseltme anlamında F/P'a göre tercih edilebilir. Ama yeni sistem toplayacak birisi bence şu zamanda FX işlemci sistem toplamamalı. Zen beklenebilir, Athlon X4 alınabilir ya da Skylake sistem toplanabilir.

Elinde FX serisi işlemci olan ya da AM3+ anakartı olan birisi için yükseltme anlamında F/P'a göre tercih edilebilir. Ama yeni sistem toplayacak birisi bence şu zamanda FX işlemci sistem toplamamalı. Zen beklenebilir, Athlon X4 alınabilir ya da Skylake sistem toplanabilir.

Hocam 8370 için iyi şeyler yazıyordu herkes ama. Bir de bulunduğum ilde hangi bilgisayarcıya gittiysek ben AMD'ciyim dedi. AMD oyunlarda daha çok zevk veriyor. Renk doygunluğu olsun kalite olsun diye.

Ben isterseniz toplayacağım parçaları bir söyleyeyım bakın siz olmaz mı? İyi mi kötü mü diye, uyum sorunu var mı yok mu diye?

AMD oyunlarda daha çok zevk veriyor. Renk doygunluğu olsun kalite olsun diye.
AMD firmasını ben de severim. F/P olarak çok iyiler. Hatta imzamdaki sistemi daha 2-3 hafta önce topladım. Ancak benim bütçem 1100 TL idi. Şimdi bir i5 6500 alacak param olsa FX 8xxx serisi bir işlemci tercih etmem. En büyük nedeni güç tüketimi. 65W nerede 125W nerede. Bir diğer nedeni güncel olmaması servis desteği daha erken bitecek bir ürün. Zen'i bekle ya da Intel topla. Benim gibi bütçen kısıtlıysa Athlon işlemci alabilirsin.

8 çekirdek 16 MB önbellekli işlemciyle, 2 çekirdek 3 MB önbellekli işlemci kapışıyorsa ben buna rekabet demem.
AMD firmasını ben de severim. F/P olarak çok iyiler. Hatta imzamdaki sistemi daha 2-3 hafta önce topladım. Ancak benim bütçem 1100 TL idi. Şimdi bir i5 6500 alacak param olsa FX 8xxx serisi bir işlemci tercih etmem. En büyük nedeni güç tüketimi. 65W nerede 125W nerede. Bir diğer nedeni güncel olmaması servis desteği daha erken bitecek bir ürün. Zen'i bekle ya da Intel topla. Benim gibi bütçen kısıtlıysa Athlon işlemci alabilirsin.
Ben Athon X2 240 işlemcimi 7 yıl kullandım. Hala da kullanıyorum. Çok sağlam işlemci üretiyorlar.

Arkadaşlar selam.

İşlemcim (FX 8350) dün akşam kurum olarak bilgisayar parçaları satın aldığımız firmanın teknik ekibi tarafından test edildi. Darboğaz yapıyor denen işlemci; MSI GTX 1070 Gaming X 8 GB ekran kartı, 16 GB Kingston HyperX RAM, Samsung 240 GB SSD, Gigabyte 990XA anakart ve 700 Watt Thermaltake PSU ile test edildi.

SONUÇ: GTA 5 2K'da ultrada alınan FPS değeri 110 arkadaşlar. İşlemci darboğaz yapmıyor. İstanbul'da yaşayıp inanmayan varsa buyursun beraber gidelim hafta sonu. Firma Kadıköy'de. Sistemdeki sorun PSU ve HDD imiş. Ancak; ben işlemci, anakart ve ekran kartımı iade edip, i7'li sistem kurdum. Aynı testi i7'li makinada yaptık ve 25-30 FPS fark etti gerçekten.

Buradan şu çıkıyor ve tartışması artık yapılamaz, ben gözümle gördüm yapan yapsın beni bağlamaz tabii ki. Intel i7 6700K, FX 8350'den kesinlikle çok net üstün. Ama FX 8350 için ileriye dönük artık alınmaz lafına kesinlikle katılıyorum, darboğaz lafı ise külliyen yalan.

İşlemci, anakart ve ekran kartımı iade ettim. Yarın satın almaya gittiğim sistem;
  • Ekran Kartı: MSI GTX 1070 Gaming X 8 GB
  • İşlemci: Intel i7 6700K + Deep Cool Gammax 140 mm Fan
  • Anakart: Gigabyte Z170-HD3P 3466 MHz (O.C.)
  • Harddisk: Samsung 250 GB 750 Evo + WD 3.5" 1 TB Caviar Blue SATA 3 7200 RPM 64 MB Cache
  • RAM: Corsair 2x8 16 GB 2800 MHz Vengeance DDR4
  • PSU: Cooler Master G750M 80 Plus 750 Watt (744 Watt gerçek güç) Modüler
  • Kasa: Zalman R1 (Yarın fikrim değişebilir)
  • Monitör: LS24F350 4 MS 72 Hz FreeSync (Önceden almıştım) Zaten G-Sync'e o paraları vermezdim.
FX 8350'li sisteme zaten toplam 3000 civarı ödeyecektim. 3000 liraya eski bir işlemciye göre sistem kurmaktansa; sizlerinde gözümü açması ile birlikte 5900 TL'ye bu sistemi kurdum. :)
Allah herkese daha iyilerini almayı nasip etsin, kim neyi gerçekten istiyorsa Allah nasip etsin inşallah.

Bu sistem ile de 2-3 sene ayar kısmadan (çok ekstrem ayarlar dışında) ultrada 1080'de en kötü 60 FPS alamazsın diyen olursa herhalde kasayı yarın akşam 5. kattan aşağıya atarım :) Gücüm daha fazlasına yetmiyor ki bütçemi çok çok aştım.

Benim düşündüğüm gibi sorunun tek çekirdek performansından olmadığını öğrenmiş olduk. Güç kaynağında ne gibi bir sorun varmış bu konuda biraz bilgi verirsen memnun olurum. Bir de belirtmekte fayda var FX serisi işlemci yeni sistem toplanırken şu an alınmaz ama bütçe kısıtlıysa ve kampanyalar ile çok uygun fiyata temin edilebilecekse F/P oranına göre değerlendirilip alınabilir.

Burada insanlar bas bas bağırıyor ZEN Mimarisi gelmeye kadar AMD' işlemci almayın arkadaşlar paranıza yazık markayı kötülemek istemiyorum ama malesef AMD'nin işlemcileri çok vasat yeni Polaris GPU'lar çok güzel performans veriyor. AMD ZEN Mimarisi içinde çok sağlam söylentiler var. Malesef şuan CPU olarak İntel Piyasanın Lideri hakkınıda veriyor. AMD ZEN Mimarisi gelene kadar AMD İşlemcilerden uzak durun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı